آموزش گوهر شناسی و سنگ شناسی, مجله طب سنگ, مقالات

چاکرای سوم

چاکرای سوم

در دنیای امروز که علم در حال پیشرفت است، کشورهایی در جهان سوم مانند هند باورهایی راجع به قسمت‌هایی از بدن و انرژی‌هایی که در سطح آن پراکنده می‌شود دارند که به آن چاکرا میگویند.

به گفته این‌ها، هرکدام از قسمت‌های بدن دارای رنگ و انرژی‌ای خاص هستند که وظیفه‌ی کنترل اخلاق و خصوصیات ما و هر آنچه می‌بینیم، می‌شنویم، مزه می‌کنیم و …را به عهده‌دارند.

چاکراها همانند عدسی دوربین‌ها قابل باز و بسته شدن هستند و فعالیت هماهنگ یا اختلال در آن‌ها برای ما مشکلاتی به وجود می‌آورد.

هرکدام از این چاکراها رنگ و عطر و سنگ مخصوص به خود رادارند که کاربرد آن‌ها موجب تقویت این نواحی شده و همچنین جملاتی که تکرار و تصور آن در ذهن، موجب ارتقا و هماهنگی این چاکراها می‌شود.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با انرژی سوم و فواید آن با ما همراه باشید.

یکی از راه های فعال سازی چاکراهای بدن ، استفاده دستبند هفت چاکرا می باشد که می تواند چاکراهای بدن شما را به صورت تضمینی فعال کند.

چاکرای سوم زرد طلایی، روشن شدن آتش درون

نام دیگر آن چاکرای خورشیدی، سوار پلکسوس یا مانیپورا بوده و رنگ مخصوص چاکرای خورشیدی، زرد طلایی به معنای عقل، هوش و ذهنیت است.

محل قرارگیری آن پشت شکم و در انتهای ستون فقرات هست. در بالای ناف قرار دارد و بر روی اندام‌هایی مانند کبد، طحال، کیسه صفرا و اعصاب تأثیرگذار است.

عطر مخصوص آن اسطوخدوس، سنگ‌های مخصوص این چاکرا: یاقوت زرد، کهربا، چشم ببر و طلا هست.

زمانی که برای تمرین در جهت فعال‌سازی این ناحیه باید اختصاص دهید 7 الی 8 ساعت، خوابیدن به پشت هست.

چاکرای سوم
چاکرای سوم

با چاکرای سوم خوش‌بین باشید

هماهنگی و فعال‌سازی این چاکرای سوم یا خورشیدی، احساساتی از قبیل قدرت شخصی، خوش‌بینی، اراده، زیرکی، دانش، هوشیاری و ماهیتی پر از شوخ‌طبعی و سرزندگی برای شما به ارمغان می‌آورد.

این انرژی سوم به شما کمک می‌کند کنترل زندگی شخصی خود را به دست بگیرید و از ابراز خود واقعیتان نترسید.

البته ما عدم خجالت یا بی‌حیایی را اصلاً توصیه نمی‌کنیم بلکه منظورمان حفظ تعادل در شرم و حیا و ابراز شخصیت واقعی هست.

چراکه به‌قول‌معروف نه آن‌قدر شور نه آن‌قدرها بی‌نمک که بعضی‌ها به‌قدری خجالتی هستند که آنچه در ذهنشان هست یا احساسات خود را نمی‌توانند ابراز کنند و برخی دوستان هم آن‌قدر بدون توجه به خجالت و شرم و حیا عمل می‌کنند که از حد می‌گذرانند.

پس میزان متعادلی از خجالت لازمه زندگی هر شخصی هست.

چاکرای سوم
چاکرای سوم

خب برگردیم به مبحث اصلی این مقاله یعنی چاکرای خورشیدی

با چاکرای خورشیدی اعصاب خود را تقویت کنید

انرژی سوم یا مانیپورا، حس خودباوری و عزت‌نفس و همچنین ارزش قائل شدن برای خود را به انسان می‌دهد.

اگر همیشه بخواهید چشمتان به تائید دیگر آن باشد و دائم دنبال دوست داشته شدن و احترام از افراد مختلف باشید باید بگویم که این چاکرا را تضعیف کرده و مشکلاتی برای خود می‌تراشید.

اعتمادبه‌نفس کاذب را از بین برده و با تحویل گرفتن خود به شیوه‌های مختلف، چاکرای خورشیدی خود را فعال کنید.

برای خود هدیه بخرید، خود را به یک قهوه یا یک وعده‌غذا در رستوران یا پختن آن در خانه مهمان کنید، به طبیعت بروید و از دیدن آن لذت ببرید.

برای خود ارزش قائل شده، به نیازهای خود توجه کرده و منتظر نباشید شخص دیگری شمارا خوشحال کند.

این چاکرا ارتباط مستقیمی ازلحاظ روحی با عزت‌نفس و اعصاب دارد; اگر برای افکار و حرفهای پوچ و منفی دیگر آن ارزش قائل شوید، راه نفوذ آن‌ها را بازکرده، این چاکرا کم‌کم بسته‌شده و عزت‌نفس و خودباوری خود را از دست خواهید داد.

مضرات عدم تعادل چاکرای سوم

این چاکرا همان‌گونه که اشاره کردیم بااندام‌هایی نظیر کبد و طحال، اعصاب و کیسه صفرا در ارتباط است.

مشکلات جسمی اختلال در چاکرای خورشیدی

کارکرد زیاد این ناحیه سبب اگزما، تب، نقرس، مصرف الکل، تورم ارگانهای گوارشی و ناتوانی در مصرف قند می‌شود.

همان‌طور که اگر این ناحیه کم‌کار باشد منجر به مشکلات جسمی‌ای از قبیل دردهای ناشی از گاز معده، کم‌حالی و کمبود انرژی، سنگ‌های صفراوی، مشکلات گوارشی، سو هاضمه می‌شود.

مشکلات روحی و احساسی عدم تعادل چاکرای سوم

ازجمله مشکلات روحی کارکرد زیاد چاکرای سوم اضطراب زیاد، خودسری، رفتار از روی اجبار، نیاز به آزاد شدن احساسات، ترس بیش‌ازاندازه و همچنین بی‌علاقگی، بی‌ارادگی، احساسات محصور، قربانی ذهن و کمبود انرژی از مشکلات روحی کم‌کاری چاکرای سوم یا خورشیدی است.

برای اینکه مشکلات احساسی و جسمی ناشی از اختلال انرژی سوم یا سوار خود را از بین ببرید توصیه‌های ما را هر زمان که توانستید انجام دهید.

چاکرای سوم
انرژی سوم

روش‌های تقویت چاکرای سوم یا مانیپورا

آفتاب، طلای فراموش‌نشدنی

قرار گرفتن در معرض آفتاب، خصوصاً در طبیعت، علاوه بر تأمین ویتامین دی موردنیاز بدن، تأثیر به سزایی در فعال‌سازی این چاکرای سوم دارد.

بدون صرف هیچ هزینه‌ای، وقت گران‌بهای خود را به گذراندن دقایقی چند زیر نور خورشید تابان اختصاص دهید تا از فواید آن بهره‌مند شوید.

 کلاه آفتابی و کرم ضد آفتاب صورت، فراموش نشود.

استفاده از رنگ زرد در لباس‌ها و دکوراسیون به مقدار کم و همچنین خریدن گل‌هایی به رنگ زرد مثل آفتابگردان شمارا بشاش کرده و چاکرای خورشیدی را تقویت می‌کند.

گرم نگه‌داشتن بدن

گرم نگه‌داشتن بدن، دست‌ها یا پاها خصوصاً در فصل سرما از ضعیف شدن یا اختلال در چاکرای خورشیدی جلوگیری می‌کند.

تمرینات یوگا، راه‌حلی همیشگی برای چاکراهای بدن

ازجمله تمریناتی که برای این ناحیه در نظر گرفته‌شده، نشستن در مکانی آرام و تمرکز کردن است. هنگام تمرکز دهان خود را به شکل حرف اُ درآورده و آن‌ها تا چند دقیقه تکرار کنید.

از دیگر تمرینات یوگا که معمولاً در محیط‌های آرام و با نور کم انجام می‌گیرد، نشستن و تماشای نور زردرنگ و تصور جاری شدن این نور در بدن است.

پس زمانی را برای تماشای نور طلایی، به خود اختصاص دهید.

می‌توانید هنگام اجرای این تمرین‌ها، از عطر مخصوص این چاکرای مانیپورا یعنی اسطوخدوس استفاده کرده تا تأثیر آن‌ها دوچندان کنید.

محیط خود را با به‌کارگیری سنگ‌های چشم ببر، یاقوت زرد یا کهربا به انرژی مثبت آغشته کرده و حس ارزش قائل شدن برای خود، اعتمادبه‌نفس و خودباوری را در خود به وجود آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *