دسته‌بندی نشده, مجله طب سنگ, مقالات

سنگ رودراکشا

سنگ رودراکشا

رودراکشا نوعی از سنگ‌های قیمتی است که افزون بر اینکه زیبایی زیادی دارد، خواص و ویژگی‌های فراوانی هم برای بدن انسان دارند. اگر طرفدار سنگ‌های طبیعی هستید، سنگ رودراکشا یکی از زیباترین سنگ‌هایی است که می‌توانید برای انواع زیورآلات مثل گردنبند، دستبند و پابند و… از آن استفاده کنید. در این مقاله می‌خواهیم درباره‌ی سنگ رودراکشا و خواص و ویژگی‌های آن توضیحاتی برای شما ارائه بدهیم.

سنگ رودراکشا چیست

رودراکشا که نام دیگر آن رودراکش Rudraksha است، نوعی دانه‌ی خشک‌شده از میوه‌ی یک درخت است که در برخی مناطق کره‌ی زمین مانند، جنوب شرق آسیا و برخی از گیاه شناسان نام آن درخت را درخت همیشه‌سبز نام‌گذاری کرده‌اند. این درخت که دانه‌ی رودراکشا را به وجود می‌آورد، برگ‌هایی پهن دارد و مانند درخت زیتون است. این درخت در مناطق جنوب شرقی آسیا و مخصوصاً در کشور هندوستان بسیار طرفدار دارد و ازنظر آن‌ها این درخت بسیار باارزش است.

رودراکشا همان‌طور که گفتیم در برخی از کشورهای جنوب شرقی آسیا، مانند هندوستان بسیار طرفدار دارد. در هندوستان و نپال نوعی گردنبند مانند تسبیح از آن‌ها درست می‌کنند که برخی اعتقاددارند ویژگی‌های این سنگ بسیار فرا طبیعی است و خاصیت‌های درمانی آن زیاد است. در یوگا و مدیتیشن هم از این سنگ برای کنترل کردن چاکراها استفاده می‌گردد.

معنای سنگ رودراکشا

این سنگ در زبان باستانی هندی‌ها، یا همان زبان سانسکریت، در معنای درخت خدا می‌باشد. در برخی از افسانه‌ها گفته‌شده که، هنگامی‌که اشک شیوا از سوی آسمان روی زمین می‌ریزد، از دانه‌های اشکی که روی زمین می‌خورد، درختی به اسم رودراکشا رشد می‌کند که هرکسی میوه یا همان دانه‌های درخت را بخورد، با ذات هستی پیوند خورده و یکی می‌شود و دردهای آن از بین می‌رود. درواقع روی رودراکشا، اشک شیوا هم نام‌گذاری کردند.

پیشینه‌ی سنگ رودراکشا

پیشینه‌ی این سنگ همان‌طور که بیان کردیم، به هندوستان بازمی‌گردد. ازآنجایی‌که در هندوستان مکتب‌های زیادی وجود دارد، باورهای زیادی هم در این مکتب‌ها هست که برخی از مردمان آن سرزمین سرسختانه طرفدار آن هستند. یکی از مکتب‌های هندی مکتب یا آیین شیوائیسم می‌باشد که رودراکشا را به آن نسبت می‌دهند و اعتقاددارند که دانه‌ی رودراکشا از اشک شیوا به وجود می‌آید.

شیوا یکی از خدایان هندوستان می‌باشند که در تصور مردم هند، خدای شیوا به شکل یک مردی است که روی پوست حیوانی مانند پلنگ نشسته است و یک کاری بر دور گردن آن حلقه‌زده است. آن‌ها اعتقاددارند که خدای شیوا، روی پیشانی خود، چشم سوم دارد و گوشواره در گوش خود آویز کرده است.

معنای سنگ رودراکشا
معنای سنگ رودراکشا

موارد استفاده از سنگ رودراکشا

در بیشتر موارد از سنگ و دانه‌های رودراکشا برای ساخت گردنبند استفاده می‌شود که در هندوستان نام آن مالا می‌باشد و مانند تسبیح است. مالا حدوداً 108 مهره دارد. امروزه از سنگ‌های رودراکشا برای ساخت انواع زیورآلات هم استفاده می‌شود. رودراکشاها به دلیل زیبایی و خاص بودن طرحشان، بسیار موردتوجه قرارگرفته و دستبندها و گردنبندها و حتی پابندهای زیبایی را از این دانه و سنگ می‌توان ساخت. رودراکشا برای افرادی که یوگی هستند و مراقبه انجام می‌دهند هم بسیار مفید است. در ادامه به خواص و ارزش این سنگ اشاره می‌کنیم.

محدوده رنگ سنگ رودراکشا

سنگ رودراکشا ازنظر رنگ و ظاهر باهم تفاوت دارند که در ادامه انواع آن را نیز برای شما توضیح می‌دهیم. رنگ‌های سنگ رودراکشا، اغلب قهوه‌ای‌رنگ و مایل به نارنجی می‌باشد، ولی در رنگ‌های دیگری هم این دانه یافت می‌شود که عبارت‌اند از: سفید، قرمز، سیاه، زرد، قهوه‌ای.

بلورهای سنگ رودراکشا

اگر انواع بلورهای سنگ رودراکشا را بخواهیم بررسی کنیم، باید بگوییم که حدود 300 مدل از دانه‌های رودراکشا در دنیا وجود دارد که بیشتر از سی مورد آن در هندوستان یافته شده است. سنگ رودراکشا ازنظر اندازه و رنگ و شکل با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این سنگ که میزان ارزش این سنگ را مشخص می‌کند، تعداد خط‌های روی دانه‌ی رودراکشا است که در اصطلاح به آن موخی Mukhi نیز گفته می‌شود.  پس همان‌طور که گفتیم دانه‌های رودراکشا با یکدیگر متفاوتند. تعداد موخی های روی دانه‌های رودراکشا، 1 تا 21 موخی یا خط است که کم‌وزیاد شدن این خط‌ها هم بر اساس علم سنگ‌شناسی، تفسیر دارد.

هنگامی‌که در جست‌وجوی این دانه‌ها می‌رفتند، سنگ‌های رودراکشا را تا 108 موخی هم پیدا کردند. امروزه تعداد موخی ها حداکثر 30 موخی می‌باشد و بیشتر دانه‌های رودراکشا هم بین 4 تا 6 موخی دارند. دانه‌هایی که دارای یک موخی و خط هستند، در جهان بسیار کم است و به‌نوعی گونه‌ی نادر این سنگ است. نوع یک موخی آن امروزه به شکل‌های مصنوعی و غیرطبیعی نیز درست می‌شوند و در بازار به‌جای سنگ رودراکشای اصلی فروخته می‌شود. هنگام خریدن رودراکشا به این نکته دقت کنید که سنگ غیر اصلی را به‌جای سنگ اصلی به شما ندهند. دانه‌های رودراکشا ازنظر شکل هم با یکدیگر فرق دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا تفاوت آن‌ها را متوجه شوید.

 • رودراکشای گائوری شانکار Gauri Shankar نوعی رودراکشای دوقلو می‌باشد که به یکدیگر وصل هستند.
 • رودراکشای گانشا Ganesha نوعی از بیرون‌زدگی مانند خرطوم فیل دارند.
 • رودراکشای ساوار Sawar نوعی از رودراکشای گائوری شانکار می‌باشد که یکی از دانه‌های آن‌یک عدد موخی دارد.
 • رودراکشای تریجوتی Trijuti نوع سه قلوی رودراکشا می‌باشد.
 • رودراکشای ود Ved چهارقلو است که نوعی نادر است  و Dwaita دو ساوار بر روی یک‌دانه دارند.
بلورهای سنگ رودراکشا
بلورهای سنگ رودراکشا

نحوه‌ی تشکیل و پیدایش رودراکشا

نام درخت رودراکشا الائوکارپوس گانیتروس Elaeocarpus ganitrus می‌باشد که درواقع نام علمی آن است. این درخت برگ‌هایی دارد که همیشه‌سبز می‌باشند و گل‌هایی نیز روی آن قرار دارد که به رنگ سفید است. این درخت بیشتر در قسمت‌های شرق آسیا می‌روید. این درخت حدود 4 سال پس‌ازاین که جوانه داد، ثمره می‌دهد و میوه‌ی آن اگر خوب رشد کند و برسد آبی‌رنگ می‌شود  و به بلوبری نیز شباهت دارد. از دلایلی که به رودراکشا، دانه‌ی بلوبری هم می‌گویند، همین است.

روش‌های استفاده از رودراکشا

سنگ‌های رودراکشا یا دانه‌های رودراکشا، هسته‌های این میوه هستند که بعدازآن که میوه‌ها را چیدند، هسته‌ی آن را خارج می‌کنند و بسیار خوب پاک‌سازی می‌کنند. بعدازاین حدود چهل روز در روغن کنجد می‌گذارند و داته های رودراکشا برای استفاده‌های مختلف به وجود می‌آید. سنگ‌های رودراکشا را می‌توان یک سوراخ در وسط آن‌ها ایجاد کرد و پس‌ازآن با یک نخ یا یک زنجیر که از وسط آن رد می‌شود، زیورآلات مختلفی ساخت. اندازه‌ی هسته‌های درخت رودراکشا تفاوت دارد و البته گردن بودن آن‌ها نیز ممکن است تفاوت داشته باشد. اگر در یک دستنبد یا گردنبند یا هر زیورآلات دیگری اندازه‌ی دانه‌ها با یکدیگر برابر نبود، نشانه‌ی خوبی است که یعنی سنگ رودراکشا اصل است.

مبدأ و مناطق تولید سنگ‌های رودراکشا

این دانه یا میوه درواقع گرد است و در برخی از کشورها رشد می‌کند. یکی از باکیفیت‌ترین رودراکشاها متعلق به کوه‌های هیمالیا در نپال است که سنگ رودراکشای این قسمت از کرده زمین از همه گران‌تر است. این دانه در برخی کشورهای دیگر مخصوصاً کشورهایی که در قسمت شرقی آسیا قرار دارند، مانند هندوستان و تایلند و اندونزی و… رشد کرده و پس‌ازآن به سنگ‌های قیمتی تبدیل می‌گردد.

خواص سنگ‌های رودراکشا

به‌طورکلی سنگ‌هایی که از دامن طبیعت گرفته می‌شوند، خاصیت‌های زیادی دارند و انرژی طبیعت را به‌نوعی در خود دارند. رودراکشاها نیز خاصیت‌هایی دارند که یکی از آن‌ها این است که بسیار خوب انرژی را در خودش نگه می‌دارد. در مراقبه‌ها برای ذکر گفتن یا مانترا خوانی از تسبیح‌های رودراکشا برای ذکر گفتن هم استفاده می‌کنند. فردی که می‌خواهد با آن ذکر بگوید باید فقط دانه‌ها را در نزد خودش قرار دهد و در یکپارچه‌ی نخی آن را نگهداری کند. از ویژگی‌های دیگر رودراکشاها می‌توان به خاصیت‌های درمانی آن اشاره کرد که برای ساختن برخی از داروهای اعصاب از دانه‌های رودراکشا استفاده می‌شود. در هندوستان نیز در طب‌های سنتی، از برگ درخت رودراکشا جهت بهبود برخی از امراض مانند سردرهای میگرنی استفاده می‌کنند.

فواید این سنگ ارزشمند

توصیه می‌کنیم رودراکشا را همیشه همراه داشته باشید چون ترس و اضطراب را از شما دوری می‌کند و بیماری‌ها را از شما می‌گیرد. هر فردی به‌قصد خاصی از این دانه‌ها ممکن است استفاده کند ولی اکثر افراد برای جذب انرژی و ارتباط که میان آن‌ها با معنویت ایجاد می‌شود، استفاده می‌کنند. همه‌ی افراد چه زن و چه مرد با هر سنی از این دانه‌ها می‌توانند بهره ببرند.

تأثیر سنگ‌های رودراکشا بر چاکراهای بدن

همان‌طور که می‌دانید، چاکراها تأثیر خیلی زیادی روی بدن دارند و به‌عنوان منشأ برای حفظ انرژی در بدن هستند. داته های رودراکشا روی چاکرای پنجم یعنی ویشودها یا چاکرای گلو و چاکرای هفتم یعنی ساهاسرارا یا چاکرای تاج بسیار مؤثر است. این دانه‌ها سبب می‌شود که انرژی‌های مثبت از محیط توسط چاکراها گرفته شود و فرکانس‌های منفی از بدن دور شوند. دانه‌های رودراکشا به‌نوعی حافظ روح و جان شما است و هنگام مراقبه اگر آن را همراه داشته باشید، برای برطرف شدن مشکلات مالی و روحی و روانی کمک می‌کند و همچنین مردمان باستان اعتقاددارند که گناهان را پاک‌کرده و به انسان روح جدیدی می‌دهد.

روش شارژ و نگهداری سنگ‌های رودراکشا

هنگامی‌که دانه‌های رودراکشا را می‌خرید، باید آن را شارژ کرده و بعدازآن استفاده نمایید. هر شخصی باید خودش این کار را انجام بدهد و بهتر است دست شخص دیگری به آن نخورد. ابتدا دانه‌های رودراکشا را در یک ظرف شیر بگذارید و حدود یک ساعت صبر کنید. بعدازآن آن‌ها را خارج کرده و اگر مشاهده کردید که دانه‌ها زردرنگ شده‌اند، تعجب نکنید و نگران نباشید. بعدازآن با نیتی که می‌کنید، مثلاً نیت سلامتی و گفتن آن بر سنگ آن را با آب بشویید و خشک کرده و روی یکپارچه‌ی نخی قرار دهید. بعدازاینکه خشک شد، آن را روی دست خود قرار دهید و به سمت قلب خود بگیرید که فرکانس‌های مثبت آن به سمت قلب شما هدایت شود. با استفاده از این روش سنگ رودراکشا شارژ می‌شود. البته به این نکته توجه کنید که آن را به کسی ندهید و حدود چهار یا شش ماه یک‌بار این کار را انجام بدهید.

راه تشخیص اصل بودن سنگ رودراکشا

جهت اینکه تشخیص دهید رودراکشایی که می‌خرید اصل است یا تقلبی، با دست آن را فشار دهید یا با یک چاقو تلاش کنید آن را دو نصف کنید، اگر نصف شد که اصل نیست و پلاستیکی است. البته تشخیص اصل بودن دانه رودراکشا کمی سخت است و معمولاً از مخی‌های آن این را تشخیص می‌دهند که باید در این کار تخصص داشته باشید. برای اینکه با خیال آسوده دانه رودراکشا بخرید از فروشگاه‌هایی که مورد تأیید است خرید کنید.

مضرات سنگ‌های رودراکشا

این دانه‌های رودراکشا هیچ ضرری ندارد بلکه سودهم دارد و همه‌ی افراد می‌توانند از آن استفاده کنند.

خواص درمانی دانه رودراکشا

 • درمان شدن فشارخون
 • افزایش تمرکز و حواس
 • کاهش بیماری‌های اعصاب
 • افزایش انرژی بدن
 • تقویت شدن حافظه
 • و…

اگر به دنبال یک سنگ بسیار زیبا با فواید ارزشمند هستید، سنگ رودراکشا بهترین گزینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *