دسته‌بندی نشده, مجله طب سنگ, مقالات

سنگ کوارتز

سنگ کوارتز

سنگ کوارتز یکی از سنگ‌های قیمتی است که افزون بر اینکه زیبایی خاصی دارد، خواص درمانی و ویژگی‌هایی هم دارد که در ادامه آن‌ها را برای شما توضیح خواهیم داد. سنگ‌های کوارتز را در ساخت زیورآلات به کار می‌برند، مثلاً برای انگشتر، گردنبند و دستبند از این سنگ استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم با سنگ کوارتز آشنا شوید و درباره‌ی خواص و ویژگی‌های آن بیشتر بدانید.

سنگ کوارتز چیست

سنگ‌های کوارتز، درّ کوهی و یا عقیق هم نام دارد که نوعی سنگ معدنی به شمار می‌آید. این سنگ از چند سنگ رنگی ساخته می‌شود که بسیار پرطرفدار هم هست. کوارتز یکی از فراوان‌ترین مواد معدنی روی پوسته زمین می‌باشد که درجه سختی آن 7 است. سنگ‌های کوارتز جزء سنگ‌های قیمتی هستند که بسیار هم محکم هستند. ترکیب شیمایی این سنگ، سیلیکون دی‌اکسید SiO2 می‌باشد که با تغییر کردن برخی از درصدهای این ترکیب، دو نوع از این سنگ تشکیل می‌شود که آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

معنای سنگ کوارتز

عنوان کوارتز از یک کلمه‌ی آلمانی quarz نام خود را گرفته است که این کلمه هم در زبان اسلاوی و لهستانی ریشه دارد و معنی سخت و محکم می‌دهد.

پیشینه‌ی سنگ‌های کوارتز

تا پیش از قرن نوزدهم، کوارتز هیچ نوع تقسیم‌بندی نشده بود و هر نوعی از سنگ‌های کوارتز را نوعی جداگانه حساب می‌کردند. در قرن هجدهم یک شخصی به نام برگمن Bergmann که شیمی‌دان بود و اهل سوئد بود، ترکیب شیمایی سنگ‌های کوارتز را پیداکرده و آن را عنصر شیمایی آن سنگ در نظر گرفت. در سال 1823 شخص دیگری به نام J.J. Berzelius به این نتیجه رسید که اگر این ترکیب شیمیایی با اکسیژن ترکیب شود، ماده‌ی دیگری به اسم سیلیکن می‌سازد که بعدازآن اتفاق هر سنگی که دارای ترکیب SiO2 بود، جزء سنگ‌های کوارتز محسوب می‌شد.

پیشینه‌ی سنگ‌های کوارتز
پیشینه‌ی سنگ‌های کوارتز

موارد استفاده از سنگ‌های کوارتز

سنگ‌های کوارتز همان‌طور که گفتیم، انواع زیادی دارد که از انواع مختلف و رنگ‌های آن در صنعت جواهرسازی و ساخت زیورآلات گوناگون می‌توان استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال، گردنبندهای سنگ‌های کوارتز در رنگ‌های متنوع و مدل‌های مختلفی از کریستال‌های آن موجود است که ظاهر خیلی زیبایی دارد و خواص درمانی آن‌هم بسیار زیاد است. این سنگ‌ها چون روی کره‌ی زمین به‌وفور یافته می‌شود، قیمت مناسبی هم نسبت به سنگ‌های دیگر دارد و شما اگر به سنگ‌های طبیعی علاقه دارید، سنگ‌های کوارتز برای استفاده شخصی و یا هدیه دادن انواع زیورآلات این سنگ، گزینه‌ی خیلی مناسبی می‌باشد. این سنگ‌ها به دلیل سختی زیادی که دارند در صنعت شیشه‌سازی هم استفاده می‌گردند. در سنباده سازی و همچنین ساخت ابزارهای نوری نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

محدوده رنگ سنگ کوارتز

کوارتز شفاف یکی از انواع بسیار مهم این سنگ‌ها می‌باشد. رنگ سفید و شیری و ابری این سنگ‌ها هم بسیار ارزشمند هستند. رنگ‌های دیگر کوارتز، بنفش، سیاه، دودی، صورتی یا ارغوانی، قهوه‌ای، آبی، زرد، نارنجی و … است. سنگ‌هایی که از نوع ماکرو کریستال هستند، رنگ آن‌ها امکان تغییر دارد و سنگ‌های کریپتو کریستال، اغلب رنگی می‌باشند. هنگامی‌که خورشید در حال طلوع و یا غروب است می‌توانید رنگ اصلی سنگ‌های کوارتز را تشخیص بدهید.

بلورهای سنگ کوارتز

سنگ‌های کوارتز در بلورهای شفاف تا خیلی مات هستند و ساختمان این سنگ‌ها به شکل بلوری و کریستالی می‌باشد. کوارتز را می‌شود در ابعاد و شکل‌های گوناگون مانند چندضلعی و دایره تراش داد و استفاده کرد.

کوارتزهای ماکروکریستالی

این نوع از کوارتزها کمی شفاف‌تر و بزرگ‌تر هستند. انواع کوارتزهای ماکروکریستالی عبارتند از: آمیتیست، کوارتز آبی، کریستالی، کوارتز چشم‌گربه‌ای، کوارتزهایی که رنگ‌های تیره دارند مل خاکستری و سیاه، سیترین، کوارتز صورتی، کوارتز چشم‌گربه‌ای، آمیترین، آونتورین، ایزنکیزل، کوارتز شیری، پراز، پرازیولیت و چشم ببر.

کوارتزهای ماکروکریستالی
کوارتزهای ماکروکریستالی

کوارتزهای کریپتو کریستالی

این نوع از کوارتزها با چشم قابل‌دیدن نیستند. این دسته از سنگ‌های کوارتز عبارتند از: کلسدونی، عقیق، کارنلین، سارد، اونیکس، کریزوپراز، پلاسما، چرت، فلینت، جاسپر و هلیوتروپ.

نحوه‌ی تشکیل و پیدایش سنگ‌های کوارتز

این سنگ همان‌طور که پیش‌ازاین هم گفتیم، روی کره زمین به‌وفور پیدا می‌شود. کوارتز در سنگ‌های گرانیت و سنگ‌های آذرین قابل‌استخراج است و حتی در برخی موارد هم در سنگ‌های رسوبی می‌تواند شکل بگیرد. این سنگ با درجه حرارت‌های متفاوتی روی سطح زمین و کنار دریاها و ساحل‌ها شکل می‌گیرد.

مبدأ و مناطق تولید سنگ‌های کوارتز

این سنگ‌ها روی اکثر نقاط زمین وجود دارند و یکی از فراوان‌ترین سنگ‌ها روی کره زمین است. معدن‌های آن سنگ در کشورهایی نظیر، استرالیا، برزیل، چین، هند، مکزیک، ماداگاسکار، روسیه، قزاقستان، سریلانکا، اروگوئه، آفریقا، آمریکا، تانزانیا، اسپانیا، فلاند، آلپ، سوئیس و … است.

امروزه برزیل یکی از مهم‌ترین کشورهایی است که در آن کوارتز را استخراج می‌کنند.

خواص سنگ‌های ارزشمند کوارتز

این سنگ به دلیل اینکه انواع زیادی دارد، هرکدام از انواع آن خاصیت‌ها و ویژگی‌های متفاوتی هم دارند. به‌طورکلی از خاصیت‌های این سنگ می‌توان به ضد اشعه بودن آن اشاره کرد. امروزه وای فای و کامپیوتر و موبایل در همه خانه و محیط کار شما وجود دارد که برای رفع اشعه آن می‌توانید از کوارتز استفاده کنید تا آسیبی به بدن شما وارد نشود. کوارتز برای درمان بیماری‌های تنفسی و درمان بیماری‌هایی که در نواحی گلو و حلق است مفید است. افرادی که رگ‌های قلب آن‌ها بسته است هم می‌توانند از کوارتز برای باز شدن رگ‌ها استفاده نمایند. جهت تنظیم شدن فشارخون هم این سنگ مفید است. به‌طورکلی اگر خلق شما تنگ است و روزانه بسیار عصبانی می‌شوید، سنگ‌های کوارتز آرامش‌دهنده برای شماست و سبب می‌شود که روحیه‌ی شما لطیف‌تر شود. برای پایین آوردن تب هم درگذشته از این سنگ استفاده می‌کردند.

فواید سنگ‌های کوارتز

از خاصیت‌ها و فواید این سنگ بسیار می‌توان حرف زد. همان‌طور که گفتیم از این سنگ برای درمان اکثر بیماری‌ها استفاده می‌شود. برای رفع سردرهای میگرنی، چشم‌درد، رفع سیاتیک، گرفتگی قلب، دردهای قلبی، پاک‌سازی روح و جسم، رفع چشم‌زخم و … از این سنگ استفاده می‌شود. اگر مشکل حافظه‌دارید هم سنگ‌های کوارتز می‌تواند به افزایش حافظه و تمرکز شما کمک کند. همچنین برای کنترل اعصاب هم از سنگ‌های کوارتز می‌توانید استفاده نمایید.

فواید سنگ‌های کوارتز
فواید سنگ‌های کوارتز

تأثیر سنگ کوارتز بر چاکراهای بدن

یکی از مهم‌ترین خاصیت‌های سنگ‌های کوارتز این است که به تعادل هفت چاکرای بدن کمک می‌کند. همان‌طور که می‌دانید، چاکراها منشأ و منبع انرژی در بدن هستند که روزانه فرکانس‌های مثبت و منفی را در بدن و اطراف شما تبادل می‌کنند و آن‌ها را به نقطه‌ی تعادل می‌رسانند. سنگ‌های کوارتز بیشتر روی چاکرای آخر یعنی چاکرای هفتک یا تاج مؤثر است؛ البته که هرکدام از انواع سنگ‌های کوارتز روی یکی از چاکراها تأثیر دارد. با استفاده از سنگ کوارتز شما همه‌ی فرکانس‌های مثبت را به سمت روح و جسم خود منتقل می‌کنید و همه‌ی انرژی‌های منفی را از سمت خود دور خواهید کرد. در مراقبه و یوگا از سنگ‌های کوارتز زیاد استفاده می‌شود، چون باعث می‌شود که ارتباط با قادر متعال برقرار شود و روح شما پاکیزه گردد.

درواقع این سنگ‌های یک اثر بسیار عالی و خوب‌روی چاکراهای بدن دارد و باعث می‌شود که انرژی در همه چاکراها جریان پیداکرده و مشکلات روحی و جسمی از شما دور شود. برای دور شدن از افکار منفی و همچنین ذهن بازهم می‌توانید سنگ‌های کوارتز یا انواع زیورآلات آن را همراه خود داشته باشید.

روش شارژ و نگهداری سنگ کوارتز

نحوه‌ی شارژ و نگهداری این سنگ بسیار راحت است. شما می‌توانید سنگ‌های کوارتز را ماهی یک‌بار بشویید. یک ظرف پر از آب کنید و سنگ‌های کوارتز را در آن قرار دهید پس‌ازاینکه کامل شسته شد آن را خارج کنید و خشک‌کنید و حدود 3 ساعت روبروی نور خورشید بگذارید. از طریق این کار، انرژی سنگ دوباره تقویت‌شده و عملکرد بهتری دارد. البته روش‌های زیادی برای شاؤز سنگ‌های کوارتز وجود دارد. مثلاً یکی از روش‌های دیگر این است که این سنگ را در زیرخاک قرار دهید و پس از دو روز آن را خارج کنید. در یک ظرف آب کمی نمک بریزید و سنگ را در آن قرار داده و پس از چند ساعت آن را خارج کرده و بشویید. از شمع هم می‌توانید برای پاک‌سازی این سنگ استفاده نمایید تا انرژی آن تقویت گردد.

سنگ کوارتز، سنگ کدام ماه تولد است

سنگ‌های کوارتز چون انواع بسیار زیادی دارد، مطلق همه‌ی ماه‌های تولد است و هرکدام از آن‌ها نیز به یک ماه تعلق دارد. به‌عنوان‌مثال کوارتز صورتی برای متولدین ماه‌های، فروردین، اردیبهشت و مهر است. این سنگ‌های و زیورآلاتی که با استفاده از این سنگ ساخته می‌شود، یک هدیه خیلی خوب برای افراد است.

راه تشخیص اصل بودن سنگ کوارتز

اگر شما یک فرد عادی هستید، بسیار برای شما سخت است که تشخیص دهید سنگ‌های کوارتز اصل است یا خیر. پیشنهاد می‌کنیم که این سنگ را از فروشگاه‌هایی که مورد تأیید شماست خریداری کنید و با یک متخصص سنگ هم مشورت کنید. سنگ‌های کوارتز طبیعی معمولاً بسیار شفاف هستند و رنگ آن‌ها نیز طبیعی است که نوع مصنوعی این سنگ‌ها رنگ‌های طبیعی ندارند. هنگامی‌که خورشید غروب یا طلوع می‌کند وقت بسیار خوبی برای دیدن رنگ این سنگ است. قیمت سنگ‌های کوارتز نیز خیلی بالا نیست ولی اگر خیلی هم ارزان بود نشان از غیر اصلی بودن آن است.

راه تشخیص اصل بودن سنگ کوارتز
راه تشخیص اصل بودن سنگ کوارتز

خواص درمانی سنگ کوارتز

  • تقویت کردن سیستم ایمنی بدن
  • کمک به باز شدن رگ‌های قلب
  • جلوگیری از فراموشی
  • رفع سردرد
  • رفع خستگی
  • رفع بی‌خوابی
  • درمان اکثر بیماری‌ها
  • کمک به مقابله با افسردگی
  • رفع فشارخون بالا
  • و…

اگر به سنگ‌های طبیعی و قیمتی علاقه دارید، سنگ کوارتز باوجود انواع متعدد و رنگ‌های زیاد، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *