مجله طب سنگ, مقالات

سنگ فلوریت

فلولیت

سنگ فلوریت Fluorite stone نوعی سنگ فلوراید کلسیم و عضو خانواده‌ی کانی‌های هالید و قسمتی از سیستم بلور مکعب است. فلوریت سنگی خیلی شفاف است و محدوده رنگی آن بالا است. این سنگ عمدتاً در منطقه‌های گرمسیری یافته می‌شود و انرژی خورشید را در درون خود نگه می‌دارد. این سنگ بسیار پرزرق‌وبرق است و نگاه کردن به آن سبب می‌شود که انرژی آن به سمت شما هدایت شود. درواقع در ظاهر ساده است اما درون خود بسیار پتانسیل دارد. این سنگ درواقع نوعی سنگ جادویی به شمار می‌رود که باعث رفع سردرگمی در ذهن هم می‌شود.

ترکیب شیمایی این سنگ CaF2 – Calcium fluoride است و رنگ آن‌ها معمولاً بی‌رنگ است اما محدوده رنگی آن زیاد است. سختی این سنگ 4 است.

معنای سنگ فلوریت چیست

در حقیقت این سنگ بانام Fluorspar شناخته‌شده است. معنی اصلی آن عشق و اعتماد به خویشتن است. این سنگ را برای اولین بار سال 1530 به‌عنوان فلورسپار fluorspar شناختند، درحالی‌که امروزه فلورسپار به شکل صنعتی و شیمایی فلوئوریت مورداستفاده قرار می‌کرد و خود واژه‌ی فلوریت برای سنگ‌های معدنی و طبیعی استفاده می‌شود.

تاریخچه سنگ فلوریت

این سنگ هم مانند همه‌ی سنگ‌های طبیعی دیگر، چند هزار سال سابقه و قدمت دارد. مردم چین بر این باور هستند که فلوریت بنفش باعث نگهداری و حفاظت انسان در برابر ارواح خبیثه می‌شود. مصریآن‌هم از سنگ‌های فلوریت برای کنده‌کاری کردن روی مجسمه‌های خدایان مصری استفاده می‌کردند. در روم هم این عقده را داشتند که اگر در فلوریت شراب بنوشند، مست نمی‌شوند.

موارد استفاده سنگ فلوریت

سنگ فلوریت هم مانند سنگ‌های طبیعی دیگر در صنعت جواهرسازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از سنگ فلوریت در بیشتر مواقع برای ساختن مدال و تسبیح و مجسمه استفاده می‌شود. البته برای ساختن انگشتر و گردنبند و گوشواره و دستبند نیز کاربرد دارد. کمتر دیده شه مه از سنگ فلوریت برای نگین انگشتر استفاده شود. این سنگ چون میزان سختی کمی دارد؛ سختی آن 4 است باید هنگام استفاده از آن بسیار دفت کرد که خش روی آن نیفتد. در صنعت‌های دیگر هم مانند کاشی و سرامیک و متالوژی و صنعت‌های شیمایی نیز این سنگ مورداستفاده است.

این سنگ همان‌طور که پیش‌ازاین هم گفتیم، در صنایع تجاری با عنوان فلوئوراسپار است و در صنعت شیشه و سرامیک و متالوژی و شیمیایی امروزه اهمیت زیادی پیداکرده است.

محدوده رنگ سنگ فلوریت

فلوریت در انواع رنگ‌ها در معادن هست و رنگ‌های آن شامل آبی، بنفش، سبز، سیاه، قرمز، سفید، قوه‌ای و صورتی است که با پدیده‌ی فلورانسی از ضعیف تا قوی می‌تواند رنگ‌های دیگری هم بگیرد. یکی از رنگ‌هایی که بسیار در این سنگ پرطرف‌دار است، فلوریت‌های بنفش و ارغوانی هستند که بیشتر به دلیلی اینکه یون‌های فلوراید را درون خوددارند به‌صورت کلکسیون نگهداری می‌گردند.

سنگ فلوریت یک خاصیت ویژه دارد و آن‌هم چندرنگی بودن آن است. این سنگ مقدار کمی ناخالصی در درون ساختار کریستالی شکل خود دارد که می‌تواند رنگ آن را تغییر دهد. سنگ فلوریتی که خالص است، رنگ ندارد و رنگی آن ناخالصی درون خود دارد. مثلاً اگر مقداری یون منگنز در درون آن باشد تبدیل به رنگ نارنجی می‌شود.

بلورهای سنگ فلوریت

این سنگ از مات تا شفاف موجود است و فلوئوریت که یک ساختار کریستالی مکعبی و هشت‌ضلعی دارد، هنگامی‌که با سیالات در دمای بالا تشکیل می‌شود، شکل آن اکتاهدرال می‌شود و در دمای پایین‌تر هم‌شکل آن بلورهای مکعبی است. فلوریت‌ها از کانی‌هایی هستند که بسیار رایج هستند و کلیواژ از چهار سمت دارند.

در سال 1853 ریاضی‌دان و فیزیک‌دان‌های بریتانیایی به اسم سر جرج گابریل استوکس، بارونت اول پس‌ازاینکه درخشش آبی را در فلوریت کشف کردند، متوجه شدند که در محدوده رنگی متفاوت این سنگ خاصیت فلورانسی دارد و فلوئوریت را کانی نام نهادند که خاصیت فلورانسی دارد. سنگ فلوریت در برخی از اوقات با اشعه ماورا بنفش یا یو وی فلورسانت دارد.

نحوه تشکیل و پیدایش سنگ فلوریت

فلوریت درواقع یکی از کانی‌های بسیار رایج است که معمولاً به‌صورت رگه‌هایی در کانسارهای کوچک و بزرگ در نقاط مختلفی پیدا می‌شود و کنار سنگ‌آهک و یا دولومیت نیز رایج است. رگه‌هایی که گفتیم شامل قلع و سرب و نقره و روی است. فوریت‌ها در آخرین مرحله از تبلور ماگمایی نشست می‌کند و ته‌نشین می‌شود و بیشتر هم در مناطقی که آب‌وهوای گرم دارد رایج است. کانی‌های زیادی با فلوراین ته‌نشین می‌گردند که برخی از آن‌ها شامل باریت، کلسیت، کوارتز و انواع آن و اسفالریت است.

روش استفاده از سنگ فلوریت

فوریت‌ها اصولاً بهسازی نمی‌شوند. برخی از فروشنده‌های سنگ‌های طبیعی جلای فلوریت را با روغن بهبود می‌دهند. فوریت‌ها با روش‌هایی مثل حرارت دادن بهسازی می‌گردند و هیدروکربن‌های آن از بین می‌رود. این سنگ‌ها نیز با پرتوافکنی گاما رنگ‌های زیادی به خود می‌گیرند. سختی این سنگ بسیار پایین است و در برخی مواقع آن را به همین علت برای جواهراتی که روکش‌دار هستند یا اشباع سازی شده‌اند، مورداستفاده قرار می‌دهند. فلوریت‌های مصنوعی هم وجود دارد که رنگ‌های متفاوتی نیز دارند.

مبدأ و مناطق تولید سنگ فلوریت

این سنگ در ایران و معادن ایرآن‌هم پیدا می‌شود. در استان‌های خراسان و اصفهان و کرمان و یزد و همچنین مرکزی و سمنان و کردستان و مازندران فلوریت پیدا می‌شود. چین از مهم‌ترین کشورهای دارای ذخایر فلوریت است. در مکزیک، آمریکا، استرالیا، کانادا، انگلستان، فرانسه، آرژانتین، روسیه، سوئیس، اسپانیا و … هم معدن‌های فلوریت وجود دارد.

خواص سنگ فلوریت

فلوریت برای پاک‌سازی بدن بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. درواقع خاصیت‌های این سنگ هم معنوی است و هم جسمانی. سم‌زدایی یکی از مهم‌ترین عواملی است که این سنگ را بسیار پرطرف‌دار کرده است. این سنگ همچنین یک سنگ ضدویروس است که برای دفع برخی از عفونت‌ها از بدن کارایی دارد. برای رفع مشکلاتی مانند آرتروز و روماتیسم هم بسیار مفید است. درواقع این سنگ برای مراقبه کردن و مدیتیشن هم کارآمد است و میزان تمرکز انسان را افزایش می‌دهد.

فواید سنگ فلوریت

همان‌طور که گفتیم خاصیت‌های درمانی این سنگ هم مانند فواید آن بسیار زیاد است. برخی اعتقاددارند با داشتن سنگ فلوریت شانس و ثروت آن‌ها زیادتر می‌شود. برخی هم‌عقیده دارند که سایه‌های زردروی آن علامت ثروت است، چون طلا هم زرد است. این سنگ به میزان اعتمادبه‌نفس شما هم کمک خواهد کرد و به تمرکز شما هنگام حل مشکلات بسیار کمک می‌کند. میزان احساسات را کنترل کرده و برای گرفتن تصمیم منطقی مؤثر واقع می‌شود.

تأثیر سنگ فلوریت بر چاکراهای بدن

این سنگ به علت اینکه رنگ‌های زیادی را شامل می‌شود روی همه‌ی چاکراها مؤثر است. به‌طورکلی بر استرس و اعصاب بسیار تأثیر می‌گذارد. فلوریت بنفش برای بهبود مسائل معنوی است، فلوریت زرد برای تقویت قدرت ذهن است، فلورتی سیاه درواقع برای انرژی‌درمانی اهمیت دارد، فلوریت سبز و صورتی برای پاک‌سازی چاکرای قلب است. فلوریت آبی هم برای تعادل انرژی در چاکرای گلو است.

روش شارژ و نگهداری و پاک‌سازی سنگ فلوریت

این سنگ که خاصیت‌های درمانی زیادی دارد و بر روی چاکراها و روح انسآن‌هم تأثیر می‌گذارد، نیاز به پاک‌سازی کردن دارد. در جایی بنشینید و به سنگ نگاه کنید و همه‌ی انرژی‌های منفی را از خود دور کنید. این سنگ کمی نرم است و با آب و صابون می‌توانید آن را بشویید. هنگام استفاده کردن هم مراقب باشید که روی آن خش نیفتد و ضربه نبیند. از روش‌های دیگر شارژ و پاک‌سازی آن سوزاندن مریم‌گلی بری این سنگ است که همه‌ی فرکانس‌های منفی را دور می‌کند.

ماه تولد سنگ فلوریت

این سنگ برای متولدین ماه‌های بهمن، اسفند و مهر است و بک هدیه خیلی ویژه برای این افراد است.

راه تشخیص اصل بودن سنگ فلوریت

نحوه تشخیص اصل بودن این سنگ‌ها کمی دشوار است و به علت سختی کمی که دارد ممکن است در برخی واقع نرم باشد. البته این سنگ‌ها نباید زیاد از حد نرم باشد. برخی از نمونه‌های این سنگ به گرما بسیار واکنش نشان می‌دهند و حساس‌اند.

خواص درمانی سنگ فلوریت

  • رفع استرس و انرژی‌های منفی
  • کمک به تعادل انرژی
  • تقویت نمودن سیستم ایمنی
  • بهبود بیماری‌های پوستی
  • تقویت استخوان‌ها
  • رفع درد در بسیار از نقطه‌های بدن
  • کمک به رفع بیماری‌های کلیوی
  • بهبود آرتروز
  • بهبود رماتیسم
  • و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *