دسته‌بندی نشده, مجله طب سنگ, مقالات

سنگ سیترین

سنگ سیترین نوعی از سنگ کوارتز می‌باشد که رنگ آن معمولاً زرد یا در طیف‌های زرد و نارنجی است. عنوان سیترین از زبان فرانسه گرفته‌شده است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. این سنگ یکی از زیباترین سنگ‌های طبیعی در بازار است که علاوه بر خواص زیاد، برای ساختن انگشتر و گردنبند و دستبند و … از آن استفاده می‌شود. اگر به سنگ‌های طبیعی علاقه دارید سیترین با ظاهری زیبا در رنگ‌های درخشان می‌تواند یک گزینه خوب برای شما باشد. در این مقاله می‌خواهیم با سنگ سیترین و ویژگی‌ها و خواص آن بیشتر آشنا شویم.

سنگ سیترین چیست

سیترین یکی از سنگ‌های زیبا و مهم گروه سنگ کوارتز می‌باشد که پس از آمیتیست یا کوارتز بنفش، در جایگاه مهم‌ترین سنگ کوارتز قرارداد. سیترین عنوان خود را از زبان فرانسوی Citrine به معنی زرد لیمویی گرفته و میزان سختی آن حدود 7 است. ترکیب شیمایی سیترین، SiO2 می‌باشد و به‌صورت کریستالی و تریگونالی وجود دارد. این سنگ نوعی بلور تنها نیست و در کنار گوهرهای دیگر استخراج می‌شود.

رنگی که در سیترین ها مشاهده می‌کنید، در اثر ناخالصی ایجاد می‌شود، درواقع آهن است که به این سنگ رنگ می‌دهد. سیترینی که طبیعی باشد، زرد خیلی بی‌رنگ می‌باشد و بسیار هم کمیاب است. درواقع سیترین هایی که امروزه وجود دارند، برخی عمل‌ها با حرارت روی آن‌ها انجام می‌شود. این سنگ اگر در مقابل گرما یا نور زیاد باشد، آسیب می‌بیند. درواقع این سنگ را آمیتیست سوخته نیز می‌نامند.

هنگامی‌که در اثر فشارهای روزانه بسیار خسته‌اید، سیترین برای تعادل انرژی به شما کمک می‌کند و می‌تواند در دفع فرکانس‌های منفی و جذب انرژی مثبت بسیار خوب عمل کند و به همین دلیل سنگ معامله‌گر هم نام‌گرفته است. افرادی که مشاغل و بیزینس های بزرگ دارند و جلسه‌های تجاری برگزار می‌کنند، با داشتن سنگ سیترین بهتر می‌توانند به خواسته‌های خود برسند.

معنای سنگ سیترین

سنگ سیترین همان‌طور که گفتیم نام خود را از زبان فرانسوی گرفته است و در زبان فرانسه Citrine در معنای زرد لیمویی است. سنگ‌های سیترین، زرد رنگ هستند و نمادی از ماه‌های تابستانی و پرتوهای خورشید می‌باشد. این سنگ در روزهای گرم تابستان بسیار انرژی‌بخش است و افرادی که متولد تابستان هستند هم بسیار می‌توانند از خواص این سنگ استفاده کنند. سیترین سنگی قیمتی است که قیمت خوبی هم دارد و با خرید آن شما انرژی خود را در طول تابستان و روزهای گرم حفظ می‌کنید.

همه‌ی انسان‌ها در طول روز مقدار زیادی از انرژی خود را از دست می‌دهند و مقدار انرژی دیگری هم از محیط می‌گیرند. این تبادل فرکانس‌های مثبت و منفی در بدن توسط چاکراها، با استفاده از سیترین کنترل می‌شود.

پیشینه‌ی سنگ سیترین

پیشینه‌ی این سنگ زیبا و زرد رنگ به حدود 300 سال پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. در زمان‌های قدیم کسانی که در ساخت جواهرات و زیورآلات برای پادشان و اشراف‌زاده‌ها تخصص داشتند، از سیترین برای استفاده در زیورآلات و جواهراتی مانند انگشتر و گردنبند و… استفاده می‌کردند. هرچه زمان جلوتر می‌رود ارزش این سنگ‌ها نیز بیشتر می‌شود و امروزه نیز به یکی از زیباترین سنگ‌های قیمتی در دنیا بدل شده است.

شاید در عکس‌ها و فیلم‌ها دیده باشید که ملکه ویکتوریا یکی از اشراف‌زادگانی است که به سیترین بسیار علاقه نشان می‌داد و از سیترین جهت زینت دادن لباس‌های خود استفاده می‌نمود. برخی از سلبریتی ها و مدل‌ها نیز وقتی‌که در جشن‌های بزرگ شرکت می‌کنند، از سیترین استفاده می‌کنند و همان‌طور که گفتیم، رنگ و معنای این سنگ در روزهای آفتابی و گرم تابستان انرژی زیادی می‌دهد. برخی از برندهای مشهور نیز از سیترین برای جلوه‌ی بیشتر کار خود در کنار نمایش طرح‌های لباس، سیترین را هم استفاده می‌کنند تا با درخشندگی زیادی که دارد، مدل لباس‌های آن‌ها نیز بیشتر به چشم بیاید.

موارد استفاده از سنگ‌های سیترین

جلوه‌ای که سنگ‌های سیترین دارد، باعث شده که از چندین هزار سال قبل تاکنون هم از این گوهر برای ساخت انواع زیورآلات و جواهرات از آن استفاده گردد. استفاده از جواهرات سیترین به‌عنوان گردنبند، گوشواره، دستبند و… یک انتخاب خاص و لاکچری برای شماست که علاوه بر جلوه‌ای که دارد، خاصیت‌های فراوانی هم دارد. اگر سنگ سیترین درجایی از بدن شما باشد که به شکل مستقیم با پوست شما برخورد کند، بسیار عملکرد بهتری دارد، چون در تماس با پوست شما انرژی جذب کرده و فرکانس‌های منفی را از شما دور می‌کند. سیترین در قیمت‌های متنوعی وجود دارد که بنابر منشأ استخراج و رنگ آن قیمت آن‌ها کم‌وزیاد می‌شود. مثلاً سیترین بنفش بسیار محبوبیت دارد.

محدوده رنگ گوهرهای سیترین

سیترین طبیعی زرد بی‌رنگ می‌باشد و رنگ‌های دیگر آن در طیف زرد تا نارنجی و نارنجی روبه قهوه‌ای است. عنوان سیترین برای سنگ‌های کوارتز که در این طیف رنگی هستند، استفاده می‌شود و سنگ‌های این محدوده‌ی رنگی کوارتز یعنی از زرد تا نارنجی خیلی تیره را سیترین می‌نامند. یکی از معیارهای قیمت‌گذاری این سنگ‌ها، رنگ آن‌ها می‌باشد که هرچه رنگ آن ضعیف‌تر باشد، قیمت آن کمتر است. سنگ‌هایی که رنگ آن‌ها یکنواخت است و رنگ آن‌ها کمیاب‌تر است ارزش خیلی زیادی دارد. درواقع این سنگ را سیترین زرد هم به دلیل طیف رنگی آن می‌نامند.

اگر رنگ زرد این سنگ به سمت تیره‌تری برود، نام‌سنگ سیترین هم‌تغییر خواهد کرد. اگر رنگ سیترین به سمت رنگ قهوه‌ای برود، کوارتز دودی است. رنگ نارنجی نزدیک به قرمز آن و رنگ قهوه‌ای روبه قرمز آن بسیار نادر است. آهن رد واقع به سنگ سیترین رنگ می‌دهد. درواقع آهن سبب ایجاد زردی در سنگ می‌شود، زرد بودن این سنگ‌ها همیشه یک نوع نیست و طیف‌هایی متعددی از رنگ زرد را می‌گیرد. سیترین های قرمز را که خیلی قیمتی هستند، مادیرا سیترین نام نهادند. این عنوان از نام شرابی در منطقه‌ی مادیرا برگرفته‌شده است.

محدوده رنگ گوهرهای سیترین
محدوده رنگ گوهرهای سیترین

بلورهای سنگ سیترین

سیترین به دلیل اینکه سختی زیادی دارد و جلای شیشه‌ای مانندی که دارد، سبب می‌شود که جلا پذیری داشته باشد و به همین علت نمونه‌های ارزشمند آن را تراش می‌دهند و درخشندگی زیادی برای ان ایجاد می‌شود. سیترین، گوهرهای شفاف تا ماتی دارد که از دامن طبیعت و معادن به دست می‌آید و در اندازه‌ها و تراش‌های متعددی در بازار به فروش می‌رسد. سیترین های طبیعی بسیار زیبا و باکیفیت هستند و برای ساخت انواع زیورآلات از آن‌ها استفاده می‌کنند. بزرگ‌ترین سیترینی که در جهان وجود دارد، Malaga است که نام آن از شهری در اسپانیا برگرفته‌شده و اکنون هم در موزه‌ای در کشور اسپانیا است.

یکی از مهم‌ترین نمونه‌های این سنگ‌ها، ژئود نام دارد که در نمایشگاه‌ها و موزه‌ها معمولاً نگهداری می‌شود. ژئودها درواقع رنگ سیترین زرد را ندارند و بلورهایی بنفش‌رنگ دارند. برخی از افرادی که به ژئودها علاقه دارند طی فرایندی آن‌ها را حرارت می‌دهند تا به رنگ زرد و یا نارنجی روبه قهوه‌ای تبدیل گردد.

نحوه‌ی تشکیل و پیدایش سنگ‌های سیترین

همان‌طور که پیش‌ازاین هم اشاره کردیم، سنگ سیترین از گروه سنگ‌های کوارتز می‌باشد که هنگامی‌که کوارتز با گرمای زمین تحت حرارت زیاد قرار می‌گیرد، سیترین ساخته می‌شود. سنگ‌های سیترین را به دلایل متعددی بهسازی می‌نمایند و روش‌های متعددی را روی آن‌ها پیاده می‌کنند. یکی از دلایلی که سیترین بهسازی می‌شود، این است که رنگ سیترین را شفاف‌تر کنند تا رنگ آن به رنگ‌های پررنگ‌تر و شفاف‌تری بدل شود.

روش‌های استفاده از سنگ سیترین

سیترین های طبیعی و اصلی را که تحت بهسازی قرار می‌دهند، رنگ آن‌ها شفاف‌تر شده ولی خاصیت آن‌ها حفظ می‌شود. در جواهرسازی‌ها این سنگ‌ها در اندازه‌های مختلف و شکل‌های متعدد برای ساخت انواع زیورها و جواهرها تراش داده می‌شوند.

مبدأ و مناطق تولید سنگ سیترین

سیترین در کشورهایی که معدن‌های سیلیس در آن‌ها وجود دارد، استخراج می‌شود. سیترین های مرغوب در کشورهایی مثل، اسپانیا، آمریکا، روسیه، برزیل، هندوستان، آرژانتین، آفریقا و … استخراج می‌شود. در ایران نیز منابع سنگ سیترین وجود دارد و در کوه‌های مازندران، همدان، قم، کرمان و چند شهر دیگر هم یافته می‌شود. سیترین هایی که در ایران وجود دارد، رنگ‌های شفاف و باکیفیت هم در بین آن‌ها پیدا می‌شود.

خواص سنگ‌های سیترین

سیترین انرژی‌دهنده به بدن انسان است و حس شادی را برای انسان چند برابر می‌کند. درواقع سیترین با دفع انرژی منفی و جذب کردن فرکانس‌های مثبت، بسیار زیاد به بدن شما گرما می‌بخشد و همین گرما انرژی شمارا در طول روز کنترل می‌کند. سیترین به بهبود یافتن گردش خون، افزایش یافتن سیستم ایمنی و کم شدن آلرژی‌های پوستی هم کمک می‌کند. ویژگی‌های سنگ سیترین و باعث می‌شود که سموم از بدن خارج شود. برای افرادی که قند خون بالایی دارند هم این سنگ به آن‌ها در کنترل شدن اشتهای آنان کمک می‌کند.

محدوده رنگ گوهرهای سیترین
محدوده رنگ گوهرهای سیترین

فواید سنگ‌های سیترین

از فواید سنگ‌های سیترین بسیار می‌توان گفت. اگر در طول روز بسیار خسته‌اید و انرژی برای کار کردن ندارید، سیترین می‌تواند در بازیابی حال خوب به شما کمک کند. سیترین سبب رفع افسردگی و گیجی در طول روز می‌گردد. این سنگ علاوه و بر خواص درمانی برای مراقبه کردن نیز بسیار خوب است و سبب می‌شود که تمرکز شما زیاد شود و حافظه‌ی شما نیز تقویت گرد.

تأثیر سنگ سیترین  بر چاکراهای بدن

در مراقبه و یوگا سیترین برای به تعادل رساندن چاکرای اول یعنی رشه، و چاکرای دوم و چاکرای سوم به افراد کمک می‌کند. سیترین با برقراری جریان انرژی در این نقاطی که منشأ انرژی‌های بدن هستند، حال خوبی را به افراد می‌دهد.

روش شارژ و نگهداری سنگ سیترین

هنگامی‌که سیترین را می‌خرید یا یک زیوری می‌خرید که دارای سنگ سیترین است، ابتدا آن را شارژ کرده تا انرژی ان بیشتر شود. این سنگ را خیلی آسان با آب و صابون شسته و پس‌ازآن خشک‌کنید. این سنگ را در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. این سنگ به دلیل رنگی که دارد و خاصیت‌هایی که دارد، سنگ گرمی است و به آفتاب نیازی ندارد.

سیترین؛ سنگ کدام ماه تولد است

سیترین، سنگ ماه خرداد است و برای افرادی که در خرداد متولدشده‌اند سنگی خوش‌اقبال می‌باشد. سیترین هایی که رنگ آن‌ها روشن‌تر است، سبب می‌شود که دانش فرد بیشتر شود و سنگ‌های سیترین تیره‌تر، سبب می‌شود که افکار بد  از انسان دفع شده و آرامش در وجود انسان ایجاد شود. این سنگ را به افرادی که در خرداد متولدشده‌اند، می‌توانید هدیه دهید.

راه تشخیص اصل بودن سنگ

سیترین ها هیچ پدیده‌ای مثل پدیده‌ی چشم‌گربه‌ای روی خود ندارند و اگر هنگام خرید چنین چیزی روی سنگ دیدید، آن سنگ غیر اصلی است و اصلاً سیترین نیست. گاهی نیز نام این سنگ را بر اساس تیره و روشن بودن رنگ‌هایش، به نام های دیگر تبدیل می‌کنند. سیترین هایی که اصل هستند، رنگ آن‌ها یکسان است و بالا و پایین بودن رنگی ندارند. همچنین سیترین های اصلی، هیچ لکه‌ای نباید روی آن‌ها باشد و اگر لکه روی سنگ باشد نشان از غیر اصلی بودن آن است.

راه تشخیص اصل بودن سنگ
راه تشخیص اصل بودن سنگ

خواص درمانی سنگ سیترین

  • کاهش بیماری‌های اعصاب
  • کاهش بیماری افسردگی
  • کاهش سردرهای میگرنی
  • افزایش میزان انرژی در طول روز
  • دفع شدن سموم بدن
  • رفع بیماری‌های گوارشی
  • و…

اگر به سنگ‌های طبیعی علاقه دارید، سنگ سیترین را برای افزایش انرژی خود مخصوصاً در تابستان به شما پیشنهاد می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *