آموزش گوهر شناسی و سنگ شناسی, مجله طب سنگ, مقالات

هفت چاکرا

هفت چاکرا

حتماً شما نام چاکرا را شنیده‌اید. هنگامی‌که در کلاس‌های یوگا شرکت می‌کنید، درباره چاکراها زیاد می‌شنوید. چاکراها مرکزهایی هستند در بدن که انرژی در آنجا ذخیره می‌گردند و در راستای ستون فقرات بدن قرار دارند. انرژی در زبان باستانی هندی‌ها یعنی زبان سانسکریت، معنی چرخ می‌دهد. درواقع انرژی‌هایی که در اطراف ما وجود دارند، توسط انرژی به بدن واردشده و ممکن است گاهی تعادل آن‌ها به هم بخورد. در این مقاله می‌خواهیم درباره‌ی چاکراها و هفت انرژی صحبت کنیم و توضیحاتی بدهیم.

معرفی چاکرا

همان‌طور که گفتیم، چاکراها مرکز انرژی در بدن هستند که همه‌ی انرژی‌های اطراف بدن را که در محیط هستند، می‌گیرند و این انرژی‌ها فقط مثبت نیست بلکه انرژی‌های منفی نیز هست. مرکزهای انرژی در بدن هفت مورد هستند که در راستای ستون فقرات قرارگرفته‌اند. درواقع چاکراها به‌نوعی بین جسم و روح ارتباط برقرار می‌کنند. انرژی در زبان هندی‌های باستان یعنی چرخ. هفت چاکرای اصلی به‌عنوان منبعی هستند که انرژی‌های محیط را دریافت می‌کنند و از یک مجراهای خیلی باریکی تحت عنوان نادی در بدن جریان پیدا می‌کنند. چاکراها بر روی نادی‌های اصلی قرار می‌گیرند و حدود 72000 نادی در بدن می‌باشد. در این مقاله می‌خواهیم هفت انرژی را برای شما توضیح دهیم.

هفت چاکرا

بدن انرژی‌های مثبت و منفی را ب خود جذب کرده و سمت راست بدن انرژی‌های مثبت و سمت چپ بدن انرژی‌های منفی جمع می‌شوند. این انرژی‌ها مدام حرکت می‌کنند. هفت چاکرای اصلی در بدن هست که هرکدام رنگ ویژه‌ای دارند و مکان آن‌ها نیز متغیر است. البته چاکراهای فرعی نیز در بدن وجود دارد که برخی اعتقاد دارند که چند هزار چاکرای فرعی در بدن وجود دارد.

معرفی هفت چاکراهای اصلی

چاکراهای بدن بین 3 تا 4 اینچ قطر آن‌ها است و باعث تعادل میان اعضای بدن می‌گردند. درواقع انرژی اعضای اصلی بدن مانند قلب از این چاکراها تأمین می‌شود. هفت انرژی باعث انرژی بخشی به بدن می‌گردند.

چاکرای اول؛ چاکرای ریشه یا مولادهارا

چاکرای ریشه یا همان روت، درواقع مانند پایه‌ای برای ستون فقرات هستند که اساس بدن انسان را تشکیل می هد. این انرژی در انتهای ستون فقرات ما قرار دارد. هنگامی‌که چاکرای ریشه باز باشد، روی پای خود می‌ایستیم و قدرت ما برای ایستادن و تحمل کردن بیشتر می‌شود، اما وقتی این انرژی بسته باشد، ترس وجود ما را می‌گیرد و تعادل انسان به هم می‌خورد. این چاکرا در انتهای ستون فقرات است. وظیفه‌ی اصلی این چاکرا کنترل کردن بقا و ثبات شما و مشکلات مادی می‌باشد. رنگ این انرژی قرمز است و عنصر اصلی آن زمین می‌باشد. سنگ مربوط به این چاکرا هماتیت، مرجان، یاقوت، جاسپر و … است. این چاکرا میان یک تا هفت‌سالگی ایجاد می‌شود.

چاکرای دوم؛ چاکرای ساکرال یا سوآدهیستانا یا چاکرای خارجی

چاکرای خارجی، برای کنترل احساسات است و به شما می‌گوید که چگونه با احساس دیگران هم مواجه شوید. درواقع این انرژی احساس شمارا تحت کنترل قرار می‌دهد و انرژی جنسی شمارا نیز متعادل می‌کند. درواقع افرادی که نمی‌توانند خشک خود را کنترل کنند، چاکرای خارجی آن‌ها بسته است. این انرژی در زیر ناف یعنی پایین شکم قرار دارد. ازجمله وظایف این چاکرا، ایجاد حس جنسی و تعادل آن، احساس رضایت برای جسم و روح است. این انرژی نارنجی‌رنگ است و عنصر مربوط به آن آب می‌باشد. سنگ‌های این انرژی ، جاسپر، سیترین و چشم بر و عقیق قهوه‌ای و … است. این چاکرا، بین 8 تا 14 سالگی ایجاد می‌شود.

چاکرای سوم؛ چاکرای سولار پلکسوس یا مانیپورا یا چاکرای شبکه‌ی خورشیدی

چاکرای سوم که به شبکه‌ی خورشیدی نیز معروف است، به قدرت درک انسان کمک می‌کند تا اعتمادبه‌نفس آن را افزایش دهد. این انرژی به شما کمک می‌کند که عصبی و نگران نشوید و اگر از چیزی احساس ناراحتی می‌کنید، آن را حل کنید. درواقع حس رضایت شمارا از خود افزایش می‌دهد و اگر از خود رضایت نداشته باشید و منفی‌باف باشید، یعنی این انرژی مسدود است. این چاکرا هم در قسمت معده‌ی شما و بالای شکم است و رنگ آن زرد می‌باشد. از وظایف اصلی این انرژی ، دادن حس اعتمادبه‌نفس و رضایت است. عنصر این انرژی آتش می‌باشد و سنگ‌های این چاکرا نیز، یشم و زبرجد و عقیق خزه‌ای و کهربا و… می‌باشد. این انرژی بین 12 تا 15 سالگی شکل خواهد گرفت.

چاکرای چهارم؛ چاکرای قلب یا آناهاتا

چاکرای چهارم برای ارتباط میان مادیات و معنویت است و به عشق ورزیدن و احساس عاشقی و عشق گرفتن از شخص دیگری مرتبط است. درواقع باز بودن این انرژی سبب می‌شود که احساس عشق و علاقه خود را به دیگران داده و در مقابل از آن‌ها عشق و محبت دریافت کنید، مهربانی کنید و خود را سرزنش نکنید. این انرژی در بالای قلب انسان میان سینه است و رنگ آن سبز می‌باشد. عنصر این چاکرا، هوا است و وظیفه‌ای که دارد این است که آرامش درونی را برای فرد ایجاد کند. سنگ‌های این انرژی کوارتز قرمز و زمرد و یشم و فیروزه و عقیق سبز و … است. این چاکرا میان 21 تا 28 سالگی شکل می‌گیرد.

چاکرای چهارم؛ چاکرای قلب یا آناهاتا

چاکرای پنجم؛ چاکرای گلو یا ویشودها

چاکرای پنجم یا چاکرای گلو، در منتقل کردن عقیده‌ها و افکار شما بسیار مهم است. درواقع این انرژی به ما اجازه می‌دهد که نظرات خود را خیلی باجرئت بیان کنیم و ترسی از بیان آن‌ها نداشته باشیم. این چاکرا در گلو قرار دارد و رنگ آن آبی روشن است و وظیفه‌ای که دارد این است که قدرت ما را برای ارتباط و بیان حقیقت زیاد می‌کند. عنصر این انرژی صدا و موسیقی می‌باشد و سنگ‌های این چاکرا زمرد کبود، توپاز و فیروزه و … است. این انرژی بین 29 تا 35 سالگی ایجاد می‌شود

چاکرای ششم؛ چاکرای چشم سوم یا آجنا

چاکرای ششم یا چشم سوم برای ارتباط با خداوند است و توانایی کشف و شهود را در انسان بیشتر می‌کند. درواقع این چاکرا قوه‌ی تخیل ما را افزایش می‌دهد و خرد انسان را بیشتر می‌کند. این چاکرا میان دو چشم قرار می‌گیرد و وظیفه‌ی آن، کنترل تحلیل و کشف و شهود در انسان است. رنگ این چاکرا بنفش می‌باشد و عنصر آن نور است. سنگ این انرژی آمتیست، مروارید و فیروزه و … است. این انرژی میان 36 تا 42 سالگی ایجاد می‌شود.

چاکرای هفتم؛ چاکرای تاج یا ساهاسرارا

چاکرای هفتم یا چاکرای تاج، بالاترین چاکرا ازنظر محل قرارگیری است و روی سر قرار می‌گیرد. این انرژی قدرت بدن را برای ارتباط با معنویت زیاد می‌کند و باعث هوشیاری بیشتر می‌شود. باز بودن این چاکرا افسردگی را از شما دور می‌کند و سبب می‌شود که ناامیدی از شما دور شود. این چاکرای وظیفه‌ی ارتباط باروح را دارد و رنگ آن بنفش است. عنصر این انرژی آگاهی است و سنگ‌های آن شامل کوارتز و الماس و سیترین و … است. این چاکرا بین 43 تا 49 سالگی شکل می‌گیرد.

چاکرای هفتم؛ چاکرای تاج یا ساهاسرارا

اکنون‌که با هفت چاکرا آشنا شدید، باید سعی کنید که تعادل را میان آن‌ها به وجود آورید و با مدیتیشن سعی کنید که چاکراهای خود را بازکنید و آن‌ها را پاک‌سازی نمایید.

یک نظر در “هفت چاکرا

  1. باهمت گفت:

    سلام وقت بخیر
    برای فعال سازی چشم سوم باید همه چاکرا ها رو فعال کنیم اگه اره پس برای کسی ک هنوز شکل نگرفته چی میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *