آموزش گوهر شناسی و سنگ شناسی, مجله طب سنگ, مقالات

چاکرای دوم

چاکرای دوم

پس از شناخت در مورد چاکراهای بدن و صحبت راجع به چاکرا اول، این بار نوبت به چاکرای دوم بدن می‌رسد.

در ادامه برای آن دسته از دوستانی که در مورد چاکراهای بدن آگاهی کافی ندارند به مقدمه‌ای کوتاه می‌پردازیم.

گفتیم که به باور هندوئیسم، چاکراهای بدن وظیفه به جریان انداختن انرژی در سطح بدن و کنترل عواطف و احساسات ما رادارند. این چاکراها همیشه در حال چرخش و قابل بسته شدن و باز شدن هستند و به‌علاوه این‌ها، فعالیت زیاد یا اختلال در آن روی عواطف و احساسات و همچنین بیماری‌های ما در بدن تأثیرات زیادی دارند.

چاکراها دارای 4 حالت اصلی هستند: چرخش طبیعی، چرخش با فعالیت زیاد، چرخش با فعالیت کم و چرخش با اختلال زیاد

یکی از راه های فعال سازی چاکراهای بدن ، استفاده از دستبند هفت چاکرا می باشد که می تواند چاکراهای بدن شما را به فعال کند.

ویژگی‌های چاکرا دوم

این چاکرا در 12 اینچ پایین‌تر از استخوان خاجی کمر، زیر شکم قرارگرفته و به رنگ نارنجی هست. رنگ نارنجی برای کنترل خشم و هضم راحت‌تر غذا در بدن هست.

غدد اصلی آن، غدد جنسی بوده و عطر مخصوص آن چوب صندل است. این چاکرا بر تمامی نواحی مانند تخمدان‌ها، غدد جنسی، کلیه‌ها، صفرا طحال و پوست تأثیرگذار است. حالت آن سرد و مرطوب، فصل آن پاییز و شکل آن به‌صورت نیلوفر هشت پر هست.

سنگ‌های کهربا، مرجان، کلسیت طلایی و لعل برای این چاکرا مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نشانه‌های تعادل چاکرای دوم یا خاجی، هیستانا

مرکز انرژی دوم به نامی دیگر یعنی هیستانا، به معنای لذت در روابط جنسی معروف بوده و در صورت متعادل بودن چاکرای دوم یا خاجی نشانه‌های همچون خوش‌مشرب بودن، صمیمیت، حرکت، آزادی، تقارن و اجتماعی بودن، حس سلامت و رفاه و شکوفایی پدیدار می‌گردد.

این چاکرا شمارا از انزوا و تنهایی بیرون آورده و حس شور و شعف درونی و پایداری را به شما می‌دهد.

چاکرای هیستانا یا خاجی، کنترل زندگی را در دستان شما قرار می‌دهد و به شما یاد می‌دهد چطور با عواطف و احساسات خود با دیگران ارتباط برقرار کنید. این چاکرا خلاقیت و انرژی جنسی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

نشانه‌های جسمانی چاکرا دوم

اگر این چاکرا متعادل باشد، بیماری‌هایی همچون بیماری‌های پوستی نظیر آکنه، قارچ‌ها، عفونت‌ها و حساسیت‌های پوستی از بین رفته، سلامت غدد لنفاوی تضمین‌شده و زوجین از روابط خود رضایت خواهند داشت.

این چاکرا ارتباط مستقیمی با نیازهای جسمی و خشنودی آن دارد. چاکرا دوم توانایی بچه‌داری به شخص داده و خود را با خواسته‌های شخصی مردم پیوند میزند.

عدم تعادل دومین چاکرا از بدن

در ادامه به بررسی نشانه‌های عدم تعادل مرکز انرژی دوم یا هیستانا می‌پردازیم.

به علت اینکه این چاکرا با غدد جنسی بدن در ارتباط است لذا عدم تعادل آن موجب نارضایتی زوجین از روابط، دردهای عادت ماهیانه، رنج بردن از رابطه، افراط در مسائل جنسی، سرکوب کردن امیال جنسی و عدم توانایی در همگون بودن با دیگران، نداشتن احساسات متعادل، سخت‌گیری‌های زیاد و غیرضروری را شامل می‌شود.

کار کردن متعادل مرکز انرژی دوم یا سواد هیستانا، باعث عشق، شهوت و لذت در روابط شده، روابط جنسی را به حالت طبیعی پیش برده و موجب می‌شود که ما از زندگی خود رضایت کامل داشته باشیم.

هماهنگ کردن این چاکرا موجب فواید بسیار برای روح و جسم خود انسان و همچنین ایجاد انگیزه در دیگران نیز دارد.

مرکز انرژی دوم
مرکز انرژی دوم

ازجمله نشانه‌های نامتعادل بودن چاکرا دوم در بدن

بیماری‌هایی که براثر عدم اختلال در هیستانا یا همان چاکرا دوم در بدن به وجود می‌آید، بیماری‌هایی همچون پروستات، مشکلات عادت ماهیانه، مشکلات مثانه و مجرای ادراری هست.

کارکرد بد چاکرای دوم معمولاً از زمان بلوغ شروع‌شده و ریشه در کمبود محبت و نوازش در دوران کودکی دارد.

ما در این مقاله قصد داریم به شما عزیزان راه‌های متعادل‌سازی این چاکرا در جهت استفاده صحیح از آن به شما آموزش دهیم.

معمولاً در ایران مشکلاتی همچون احساس شرم و خجالت زیاد، رودربایستی و …مانع بروز احساسات و رفتار اصلی انسان و مشورت و در میان گذاشتن آن با دیگران شده و حتی صحبت راجع به آن نیز باعث به وجود آمدن واکنش‌های منفی از سوی دیگران می‌شود که به سرکوب احساسات و عواطف جنسی منجر شده و نشانه‌های در بزرگ‌سالی بابی حیایی، اختلالات روحی و احساسی و افراط‌وتفریط در روابط جنسی بی‌کیفیت خود را نشان می‌دهد.

اگر در سنین نوجوانی، این طرز فکر به نوجوانان القا شود که می‌توانند در مورد مسائل خصوصی خود با افراد مطمئن مشورت کرده و راهکاری مطمئن دریافت کنند، منجر به هماهنگی این مرکز انرژی دوم شده و مانند چایی که سرد نشده و از دهان نیفتاده، نیازهای آن‌ها به‌موقع تأمین می‌شود، افکار و رفتار طبیعی‌تر و سالم‌تری را در بزرگ‌سالی خواهند داشت و ما جامعه‌ای سالم‌تر و امن‌تر را ایجاد خواهیم کرد.

از دیگر تأثیرات این چاکرا می‌توان به تأثیر روی خندیدن، معاشرت، چشیدن طعم غذا، قدرت و اشتیاق و خلاقیت نام برد که غالبا به‌اشتباه تصور می‌شود که چاکرای دوم یا هیستانا، شیرینی رابطه جنسی، فقط محدود به فعالیت غدد جنسی هست.

آموزش‌هایی برای حس تعادل و هماهنگی در مرکز انرژی دوم

درصورتی‌که درگذشته یا در حال حاضر نتوانستید مشکات و احساسات خود را با دیگران در میان گذاشته و راهکاری مناسب دریافت کنید، مشکلی نیست! از امروز می‌توانید این تمرینات را انجام داده و ذهن و جسمی سالم برای خود بسازید.

قدرت جملات مثبت را دست‌کم نگیرید

فکر کردن به کلمات و جملات مثبت می‌تواند شمارا در شروع مسیر خودسازی در دومین چاکرا از بدن یاری کند.

تصور کردن کلماتی مانند ذهن خلاق، اشتیاق، قدرت و …در ذهن، یا هنگام خواب می‌تواند کمک بزرگی برای شما در قدم اول متعادل‌سازی این چاکرا باشد.

پس از تمرین این آموزش‌ها می‌توانید به مرحله‌ی سیدهی که به معنای قدرت روحی هست برسید.

مرکز انرژی دوم
مرکز انرژی دوم

ورزش و پیاده‌روی

  • پرهیز از افکار و عادات منفی
  • پرهیز از عصبانیت و پرخاشگری
  • به دلیل اینکه عنصر وابسته به این چاکرا، آب هست، لذا سعی کنید مدتی را در هفته، در طبیعت سپری کنید و به تماشای آب زلال و جاری بنشینید و به صدای آن گوش دهید.
  • روی زمین در اتاقی پاک و آرام دراز کشیده و مدتی سنگ مخصوص این چاکرا که در بالا به آن اشاره کردیم را در زیر ناف خود قرار دهید و به افکار مثبت فکر کنید.
  • در آخر، تمرینات یوگا را به‌صورت روزانه انجام داده، اگر در طبیعت انجام شود که تأثیر آن بیشتر خواهد بود.
  • با تشکر از شما که وقت خود را به خواندن این مقاله اختصاص دادید.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *