آموزش گوهر شناسی و سنگ شناسی, مجله طب سنگ, مقالات

چاکرای چهارم

چاکرای چهارم

شاید شما تابه‌حال نام چاکرای چهارم به گوشتان خورده باشد. این چاکرا با عشق الهی ارتباط نزدیکی دارد. لازم به ذکر است که بعضی دوستان معنای عشق را متوجه نشده و آن را با همه‌چیز مخلوط می‌کند تا دست‌پخت خودشان را به خورد مردم دهند.

در این مقاله قصد داریم هم راجع به عشق الهی و تفاوت آن با دیگر مفاهیم و همچنین در مورد چاکرای چهارم، خواص، مضرات و روش‌های تقویت و فعال‌سازی آن را بیان کنیم.

یکی از راه های فعال سازی چاکراهای بدن ، استفاده دستبند هفت چاکرا می باشد که می تواند چاکراهای بدن شما را به صورت تضمینی فعال کند.

نام‌گذاری چاکرای چهارم با چاکرای قلب یا عشق الهی

این چاکرا در وسط سینه و بالای قلب قرارگرفته و رنگ آن سبز یا صورتی هست.

شکل آن به‌صورت نیلوفر دوازده پر، غدد مرتبط با آن تیموس و اندام‌های تحت تأثیر آن قلب، بازوها، فشارخون و عضلات هست.

این چاکرا به علت اینکه حس دلسوزی نسبت به اطرافیان را در شما به وجود می‌آورد به چاکرای قلب یا عشق الهی معروف است. البته منظور از عشق، عشق بین زوجین و همسران نیست بلکه دوست داشتن اطرافیان، خانواده، دوست یا فامیل هست.

دوست بودن با خود تأثیر بسزایی در ایجاد هماهنگی بین این چاکرا و سایر ارگان‌های بدن دارد. پس خود را دوست بدارید تا از فواید این چاکرا بهره‌مند شوید.

چاکرای سوم
انرژی چهارم

با چاکرای چهارم دریچه‌های عشق را به روی خود بازکنید

چاکرای چهارم یا آناهاتا، از عشق معنوی تغذیه کرده و شمارا به فردی تبدیل می‌کند که به دیگران عشق می‌دهد و از دیگران عشق نیز دریافت می‌کند. اختلال در این انرژی چهارم، موجب می‌شود که فرد به شخصی مستبد و همیشه طلبکار تبدیل‌شده که نتواند یا نخواهد آغوش خود را به روی دیگران باز کند.

همچنین همیشه درازای کوچک‌ترین محبت خود به دیگران، انتظار جبران یا تشکر داشته باشد.

افرادی که انرژی چهارم یا عشق الهی آن‌ها باز است افرادی هستند وفادار، روشنفکر، گره‌گشا، متعادل، پاک بامحبت و ایثارگر، امانت‌دار و خوش‌خلق.

وقتی چاکرای قلب شما متعادل باشد، عشق به زندگی شما واردشده و حتی می‌تواند روی اطرافیانتان هم تأثیر مثبت بگذارد وزندگی آن‌ها را نیز تغییر دهد.

چاکرای سوم
انرژی چهارم

ویژگی‌های افراد با چاکرای حیات‌بخش چهارم

افرادی هستند بامحبت و با حسی از شفقت و مهربانی و گره‌گشایی نسبت به دیگران. افراد زیادی خواهان برقراری ارتباط با این اشخاص می‌باشند.

اگر چاکرای چهارم یا عشق بسته باشد

افرادی هستند بداخلاق، همیشه طلبکار و بدون حس دلسوزی نسبت به دیگران.

در عشق نیز آن‌قدر حس مالکیت به این افراد دست می‌دهد که آن‌ها را همانند اشیای منزل خود تصور کرده که مالکشان هستند و هر کاری که دوست دارند می‌توانند با آن‌ها انجام دهند.

هماهنگی در انرژی قلب یا چهارم

افرادی که این چاکرا در آن‌ها متعادل است دوست دارند خوشی‌ها، موفقیت‌ها و دیگر جنبه‌های مثبت زندگی خود را با دیگران سهیم شوند.

با دیگران همیشه ارتباط عمیق و مؤثر برقرار می‌کنند.

به‌طور متعادلی بدون توقع بوده و حس اعتماد افراد را جلب می‌کنند.

به‌صورت روزانه مشغول عبادت هستند.

احساس امیدواری و شادی در آن‌ها موج میزند.

به فعالیت‌های اجتماعی علاقه‌مند هستند.

عملکرد نامتعارف انرژی قلب یا چهارم منجر به این نشانه‌ها در فرد وزندگی او در اجتماع می‌شود

چنین افرادی با چاکرای چهارم بسته، حس حسادت در آن‌ها به‌وفور یافت می‌شود.

افرادی هستند بی‌وفا که نمی‌توان روی آن‌ها و عشقشان حساب کرد.

در زندگی و عشق خود تعهدی ندارند.

از کمک و محبت دیگران نسبت به خود احساس شرمساری می‌کنند.

هنگام بروز احساسات، خیلی سطحی عمل می‌کنند.

همیشه توقع دارند موردتقدیر و پرستش قرار بگیرند.

همیشه با دیگران در حال جنگ و جدل هستند و نوعی از حس بی‌اعتمادی زیاد نسبت به دیگران یا شخص مدنظرشان در آن‌ها فوران می‌کند.

چاکرای سوم
انرژی چهارم

افرادی که دارای انرژی چهارم نامتعادل هستند

این افراد دچار انواع بیماری‌های جسمی نظیر حمله قلبی، آسم، فشارخون، تنگی نفس و …می‌باشند و ازلحاظ روحی و احساسی نیز دارای افکاری نظیر مقایسه دائمی با دیگران، حس خشم و خشونت، همیشه طلبکار بودن و کوته‌فکری می‌باشند.

از طرف دیگر اگر این چاکرا در شما دارای اختلال باشد، شما همیشه دوست دارید به دیگران دائماً خدمت کنید بدون آنکه فایده‌ای از آن نصیب شما شود.

کم‌کاری انرژی چهارم

کم‌کاری این چاکرا چهارم موجب به وجود آمدن حس بی‌اعتمادی، بی‌عاطفگی، خودمحوری، کم‌حرفی، کناره‌گیری، غصه‌های حل‌نشده، خودخواهی و افسوس خوردن برای خود می‌شود.

پرکاری چاکرای عشق الهی

از طرفی زیاد کار کردن این ناحیه موجب بیش‌ازحد خوب بودن، بیش‌ازحد خدمت کردن به دیگران، بیش‌ازحد بخشندگی، بی‌اختیاری در زندگی، بروز ندادن و مشکلات قلبی می‌شود.

راهکارهایی برای هماهنگی و تقویت عملکرد چاکرای چهارم

برای تقویت و باز کردن دریچه‌های این چاکرا چهارم یا عشق الهی راه‌حل‌ها و تمرینات بسیاری موجود هست.

  • سنگ‌های مخصوص این چاکرا زمرد سبز، جید سبز، عقیق سبز، مرمر سبز، کهربای سبز و صورتی هست.
  • می‌توانید برای مدیتیشن اتاقی آرام با نور سبزرنگ برای خود در نظر گرفته، این سنگ‌ها را در آنجا به کار ببرید، چشمان خود را ببندید و به این فکر کنید که چرخش نور سبز در بدن شما تمام انرژی‌ها و افکار منفی و کینه و خودخواهی را از بدن شما بیرون می‌برد.
  • استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون یا لباس‌های خود تأثیر خوبی در پرورش این چاکرا دارد.
  • هنگام مدیتیشن می‌توانید از قدرت جملاتی نظیر دوست داشتن خودم به‌راحتی منجر به دوست داشتن دیگران می‌شود، بهره ببرید.
  • سعی کنید خودتان را ببخشید، به گذشته و غم‌های آن فکر نکنید، احساسات سرکوب‌شده خود را به‌آرامی و با آرامش بروز دهید و با طرف مقابل یا فردی مطمئن و دلسوز در میان بگذارید و ارتباطاتی که نفعی برای شما ندارد را به پایان برسانید. تسلط به خود و قوی بودن در این امر نقش مهمی را ایفا می‌کند.
  • غم‌ها، افکار منفی و چیزهای که موجب نفرت و ناراحتی شما می‌شود را روی کاغذ نوشته و ذهن خود را از آن خالی کنید.
  • غم‌های گذشته و سختی‌های آن‌ها، هر چه که بوده و آدم‌هایی که درگذشته باعث ناراحتی‌تان شده‌اند را به گذشته بسپارید و سعی کنید زندگی جدیدی با افرادی بسازید که به شما علاقه دارند و اگر موجب خوشحالی شما نمی‌شوند، دست‌کم نقشی در آزار و اذیت و ناراحت کردن شما ندارند.

بازهم یوگا

یوگا نقشی اساسی در تعادل انرژی چهارم یا چاکرای عشق الهی دارد. در یوگا تمریناتی نظیر کبرا، حالت شتری و یا سگ به‌صورت سربالا، آرام‌بخش، کمک‌کننده و متعادل‌کننده این ناحیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *