مجله طب سنگ, مقالات

سنگ لاوا

سنگ لاوا

سنگ‌های لاوا نوعی از سنگ است که از زمان‌های بسیار دور موردتوجه باستانیان بوده و در تمدن‌های گوناگون نیز از این سنگ استفاده می‌شده است. درواقع مردمان قدیم معتقد بودند که سنگ‌های لاوا نوعی سنگ خوش‌یمن است و سبب خوش‌اقبالی می‌شود. در منبع‌های مختلف، افسانه‌های زیادی درباره این سنگ وجود دارد که سینه‌به‌سینه نقل‌شده است. این سنگ هم مانند سنگ‌های دیگر، انرژی را در بدن متعادل می‌کند و به برقراری جریان انرژی در چاکراها هم کمک می‌کند. برای اینکه بیشتر با سنگ لاوا آشنا شوید، ادامه مطلب را بخوانید.

سنگ لاوا چیست

سنگ‌های لاوا از سنگ‌های قدیمی است که سنگ آتش‌فشانی می‌باشد و در طبیعت وجود دارد و به شکل مستقیم از هسته‌ی زمین می‌آید. این سنگ در بسیاری از فرهنگ‌ها موردتوجه بوده و از آن استفاده می‌شده است. برخی اعتقاد دارند که به جهت اینکه این سنگ از مواد داخل زمین ایجاد می‌شود، منشأ مهمی برای کسب انرژی است. درواقع در برخی دیگر از منبع‌ها نوشته‌شده که در قدیم این سنگ را به سربازان می‌دادند تا در هنگام جنگ بتوانند نیرو و قوای خود را تجدید کنند.

 از سنگ‌های لاوا برای ساخت انواع زیورآلات و جواهرات استفاده می‌شود و چون رنگ خاصی دارد، آقایان هم طرفدار اکسسوری و زیورآلات مردانه‌ی سنگ لاوا هستند. دستبندهای سنگ‌های لاوا یکی از پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین اکسسوری های برای آقایان است.

سنگ لاوا چیست
سنگ لاوا چیست

معنای سنگ لاوا چیست

سنگ لاوا همان‌طور که گفتیم، نوعی سنگ آتش‌فشانی است که وقتی آتش‌فشانی فوران می‌شود، باعث می‌شود این سنگ روی سطح زمین شکل بگیرد. نام این سنگ، یعنی لاوا lava ایتالیایی است و از کلمه‌ای در لاتین تحت عنوان labes در معنای سقوط و سرسره ریشه دارد.

پیشینه‌ی سنگ‌های لاوا چیست

همان‌طور که گفتیم، سنگ‌های لاوا از زمان‌های قدیم تاکنون در بسیاری از فرهنگ‌ها و ادیان گوناگون موردتوجه و استفاده بوده است. در برخی از فرهنگ‌ها آمده است که سنگ لاوا نوعی سنگ خوش‌اقبالی است و ویژگی‌های زیادی دارد و خاصیت‌های بسیار زیادی روی چاکراهای بدن دارد. درباره‌ی این سنگ داستان‌های متعددی را ممکن است شنیده باشید که همگی بر انرژی فوق‌العاده این سنگ اتفاق‌نظر دارند. امروزه هم پژوهش‌های متعددی درباره‌ی این سنگ و خاصیت‌های آن انجام‌شده است که درستی این خواص و افسانه‌های قبل را تأیید می‌کند.

این سنگ چون از مرکز زمین به دست می‌آید، انرژی فراوانی هم در خودش می‌تواند نگهداری کند که این انرژی آن‌قدر زیاد است که افراد زیادی را به این سنگ علاقه‌مند کرده است. این سنگ‌ها پس از تشکیل شدن به سنگ‌پا شبیه می‌شوند و نام دیگر این سنگ را به دلیل همین شباهت، سنگ‌پا نام نهادند.

موارد استفاده از سنگ لاوا

همان‌طور که اشاره کردیم، این سنگ رنگ خاصی دارد و امروزه یکی از ویژگی‌هایی که زیورآلات و اکسسوری ها باید داشته باشند، این است که درعین‌حال که زیبا هستند، سادگی خود را نیز حفظ کنند. سنگ‌های لاوا نیز افزون بر اینکه خاصیت و ویژگی‌های فراوانی دارند، برای ساخت زیورآلات مثل گردنبند و دستبند و پابند و … مناسب است. رنگ سیاه سنگ‌های لاوا پرطرفدار است و آقایان یکی از طرفدارن اصلی دستبندهای سنگ‌های لاوا می‌باشند، چون در کمال سادگی بسیار هم زیبا هستند و خواص درمانی هم دارند.

محدوده رنگ سنگ‌های لاوا

سنگ‌های لاوا در رنگ‌های سیاه و قرمز و خاکستری و آبی و سبز و سفید وجود دارد. از این رنگ‌ها زیورآلات متعددی ساخته می‌شود و برخی رنگ‌های آن طرفداران بیشتری دارد. مثلاً رنگ مشکی این سنگ‌ها، بیشتر طرفدارن آن آقایان هستند.

محدوده رنگ سنگ‌های لاوا
محدوده رنگ سنگ‌های لاوا

بلورهای سنگ لاوا

بلورهای سنگ‌های لاوا به شکل سنگ‌پا است و حفره‌های سیاهی در داخل خود دارد. این سنگ‌ها پس از بالا آمدن مواد مذاب آتش‌فشان‌ها به وجود می‌آید و طبیعی است که هنگام سرد شدن حفره‌هایی کریستالی مانند یا اسفنجی مانند روی آن به وجود آید.

نحوه‌ی تشکیل و پیدایش سنگ‌های لاوا

این سنگ همان‌طور که پیش‌ازاین هم گفتیم، همان مواد مذابی است که در کوه‌های آتش‌فشانی وجود دارد. هنگامی‌که کوها های آتش‌فشانی فوران می‌کنند مواد مذابی از آن‌ها خارج‌شده که بسیار داغ هستند و رنگ آنان سیاه می‌باشد. پس‌ازاینکه از درون کوه خارج می‌شوند، روی سطح زمین، سرد می‌شود و از این طریق سنگ‌های لاوا به وجود می‌آید.

گما یا همان سنگ مذاب، با گرمای زمین تشکیل می‌شود و به شکل گدازه در داخل زمین وجود دارند که با فوران شدن آتش‌فشان‌ها این سنگ‌ها به وجود می‌آیند. هنگامی‌که این مواد مذاب سرد می‌شوند، به شکل کریستال یا اسفنج سنگ‌های لاوا به وجود می‌آید که چون شباهت زیادی به سنگ‌پا دارد، نام دیگر آن سنگ‌پا می‌باشد. سنگ‌های لاوا از ترکیب، اکسیژن، پتاسیم، منیزیم، آهن، آلومینیوم، کلسیم، سیلیسیم و سدیم تشکیل می‌گردد. از سال‌های بسیار دور، حتی می‌توان گفت از میلیون‌ها سال پیش این سنگ‌ها روی سطح زمین به وجود می‌آمدند و برای کاربردهای گوناگونی از آن‌ها استفاده می‌شد. در قدیم این سنگ بسیار مقدس بوده است.

روش‌های استفاده از سنگ لاوا

این سنگ‌ها را پس‌ازاینکه استخراج کردند، در شکل‌های متنوع و اندازه‌های مختلف برش و تراش می‌دهند و برای استفاده در صنعت جواهرسازی، از آن‌ها بهره می‌برند.

مبدأ و مناطق تولید سنگ لاوا

معمولاً این سنگ‌ها در هر نقطه‌ای از کره‌ی زمین که کوه‌های آتش‌فشانی وجود داشته باشند و کوه‌های فعالی باشند، تشکیل‌شده و قابل‌استخراج است.

مبدأ و مناطق تولید سنگ لاوا
مبدأ و مناطق تولید سنگ لاوا

خواص سنگ‌های ارزشمند لاوا

هرکدام از سنگ‌های طبیعی، خواص و ویژگی‌هایی دارند که بسیاری از آن‌ها را در مقالات پیشین برای شما توضیح دادیم. لاوا نیز ازجمله سنگ‌هایی است که خاصیت‌های فراوانی دارد که در ادامه به آن‌ها به‌طور کامل می‌پردازیم. یکی از ویژگی‌های مهم این سنگ‌ها این است که به کنترل اعصاب و روان شما کمک کرده و اجازه نمی‌دهد که خیلی رود عصبانی شوید. این سنگ می‌تواند احساسات شمارا به سطح تعادل نزدیک کند و خشم را از شما دور کند. با کمک این سنگ می‌توانید دررسیدن به آرزوها و هدف‌های خود جسورتر شوید و راحت‌تر به سمت آن‌ها بروید.

شاید شما هم یک سنگ‌پا در خانه خوددارید. از سنگ‌پا برای لایه‌برداری کردن کف پا استفاده می‌کنند تا سلول‌های مرده از روی پوست از بین رفته و پوست بتواند نفس بکشد. برای بهبود بیماری قند خون یا دیابت از این سنگ استفاده می‌شود. جهت تقویت شدن سیستم ایمنی بدن و دفع شدن سموم بدن هم می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد. برای افرادی که در فکر آب‌کردن چربی‌های بدن خود هستند هم گزینه‌ی خوبی است. جهت رفع سردردهای میگرنی و کاهش دردهای ناحیه‌ی قفسه سینه و همچنین کاهش دردهای گوارشی مانند معده در هم بسیار خوب است.

فواید سنگ‌های لاوا

از خواص سنگ‌های لاوا به‌وفور می‌توان حرف زد و با توجه به خاصیت‌هایی که دارد می‌توان پی برد که چرا درگذشته این سنگ را مقدس می‌پنداشتند. سنگ‌های لاوا برای رفع چشم‌زخم و آرامش روح و روان بسیار خوب است. اگر بیماری‌هایی در ناحیه کبد دارید با سنگ‌های لاوا می‌توانید به بهبود آن‌ها کمک کنید. برای رفع استرس‌ها و بی‌خوابی نیز استفاده از این سنگ توصیه‌شده است. اگر دچار خستگی‌های کار روزانه هستید هم با کمک سنگ‌ها لاوا، خستگی را از خود دور کنید.

تأثیر سنگ‌های لاوا بر چاکراهای بدن

همه‌ی سنگ‌هایی که طبیعی هستند چون روی زمین تشکیل می‌شوند برای بهبود عملکرد چاکراهای بدن مفید هستند. سنگ‌های لاوا چون از داخل زمین به وجود می‌آیند، درواقع نوع طبیعی سنگ هستند که برای هفت چاکرای بدن می‌تواند مؤثر باشد. چاکراهای بدن اساس انرژی بدن را تأمین می‌کنند و با جابجایی فرکانس‌های منفی و مثبت، انرژی را در همه‌ی نقاط بدن به تعادل می‌رسانند. با استفاده از سنگ‌های لاوا هنگام مراقبه و یوگا یا حتی در طول روز، می‌توانید میزان انرژی زیادی کسب کنید و خسته نشوید.

سنگ لاوا، سنگ کدام ماه تولد است

برای هرکدام از ماه‌های تولد یک سنگ یا چندین سنگ وجود دارد که نماد آن‌ها است. برای کسانی که در آبان ماه متولدشده‌اند، سنگ لاوا یکی از سنگ‌های ماه تولدشان است. افرادی که بین 24 اکتبر تا 22 نوامبر متولد می‌شوند، می‌توانند از این سنگ استفاده کنند. البته این نکاه را یادآوری کنیم که افراد دیگر ماه‌ها هم از این سنگ استفاده می‌کنند، ولی در علم سنگ‌شناسی این سنگ برای آبانی‌هاست.

سنگ لاوا، سنگ کدام ماه تولد است
سنگ لاوا، سنگ کدام ماه تولد است

خواص درمانی سنگ لاوا

  • کاهش درد در قسمت پا
  • کاهش سردرد
  • رفع خستگی‌های روزانه
  • کمک به کاهش وزن و آب شدن چربی‌های بدن
  • رفع بیماری گوارشی
  • تقویت شدن سیستم ایمنی بدن
  • کمک به آرامش اعصاب
  • کم شدن میزان اضطراب
  • بهبود کارایی کبد
  • و…

سنگ لاوا یکی از سنگ‌هایی است که بسیار ارزشمند می‌باشد و زیورآلات آن علاوه بر زیبایی و سادگی، موردپسند همگان است و خاصیت‌های فراوانی هم دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *