مجله طب سنگ

سنگ رز کوارتز خواص و کاربردهای سنگ شگفت‌انگیز رز کوارتز

سنگ رز کوارتز خواص و کاربردهای سنگ شگفت‌انگیز رز کوارتز

گردآوری سنگ و استفاده از آن‌ها در زیورآلات به زمان انسان ماقبل تاریخ برمی‌گردد. البته استفاده نخستین بشر از سنگ‌ها به‌عنوان صلاح بوده است. اما بعد از گذشت سال‌ها و توجه انسان به مفاهیم زیبایی سنگ‌ها به یکی از عناصر مهم تزئیناتی تبدیل شدند. یکی از سنگ‌های بسیار زیبا با خواص شگفت‌انگیز، رز کوارتز است. رز کوارتز بانام لاتین Rose Quartz در سراسر دنیا و به‌ویژه در ایران طرفداران بسیار زیادی دارد. در این مقاله طب سنگ به معرفی خواص و کاربردهای سنگ رز کوارتز می‌پردازد. در ادامه با ما همراه باشید.

سنگ رز کوارتز

رزکوارتز یا کوارتز صورتی با ترکیب شیمیایی SiO2 از گروه کانی‌ها و از نوع ماده معدنی کوارتز است. این گوهر، ابتدا در برزیل یافت شد و در رنگ‌های صورتی بسیار روشن تا صورتی تیره متوسط تولید می‌شود. ازنظر کالیستوگرافی شش‌ضلعی و به شکل منشوری، بی پیرامیدال، پسودوکوبیک است. رز کوارتز دارای ضریب شکست: 1.544 تا 1.553، وزن مخصوص: 2.66 سختی: 7 است. ازنظر شکستگی حالت صدفی، تراشه‌ای و ناهمواری دارد و دانه‌بندی شده درمجموع است. پراکندگی آن 0.013 است. لومینسانس رز کوارتز بی‌اثر تا ضعیف است، رنگ بنفش کامل دارد و فقط اشعه ایکس درخشش کم‌رنگ آبی ایجاد می‌کند. نوع لومینسانس، رنگ‌های فلورسنت، اشعه ماورا بنفش، اشعه ایکس است. فرآیندهای درمان آن نیز مربوط به تابش، تغییر رنگ، وضوح ظاهری یا بهبود دوام گوهر است. این سنگ در دسته سنگ‌های نیمه قیمتی قرار می‌گیرد.

 محدوده رنگ سنگ رز کوارتز

رنگ رزکوارتز از صورتی خیلی روشن نزدیک به بی‌رنگ تا صورتی مات در تغییر است. رنگ‌های جذاب این سنگ بیشتر در اندازه‌های بزرگ‌تر وجود دارند و نمونه‌های کوچک آن بارنگ خوب کمیاب است. اجزای معدنی به این سنگ صورتی یک حالت شفاف ابری مانند می‌دهند.

در ادبیات کانی‌شناسی سال‌های بسیار زیادی است که رنگ صورتی رز کوارتز به تیتانیوم، منگنز و آهن نسبت داده‌شده است. در اواخر دهه 1990، تحقیقات جالبی در مورد رنگ رزکوارتز انجام شد. در این تحقیق با جمع‌آوری رزکوارتزهای زیادی از سراسر جهان آن را به‌آرامی در اسید هیدروفلوئوریک تا 100 درجه سانتی‌گراد حل کردند. این تیمار برای حل دی‌اکسید سیلیسیم کوارتز و هر ماده محلول در این دما بود. در نمونه موردنظر گره‌ای از الیاف صورتی بسیار نازک پس از تیمار اسید باقی ماند. این الیاف با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی، طیف‌سنجی مادون‌قرمز، طیف‌سنجی رامان، طیف‌سنجی جذب نوری و پراش اشعه ایکس موردبررسی قرار گرفت. پس از بررسی تشخیص داده شد که الیاف صورتی یک بوروسیلیکات با خواصی شبیه به عناصر دومورتیریت است. بنابراین محققان اعتقاددارند رنگ صورتی رزکوارتز ناشی از این الیاف صورتی است که دومورتیریت نام دارد.

سنگ رز کوارتز یا کواترز صورتی

همان‌طور که اشاره شد کوارتز گل رز به رنگ صورتی روشن تا حالت صورتی متوسط است. این ماده رنگ خود را از اجزاء رشته‌ای ماده معدنی مشابه دومورتیریت دریافت می‌کند. محققان نوع دیگری از کوارتز صورتی را کشف کرده‌اند که به شکلی متفاوت رنگ خود را دریافت می‌کند. درواقع در نوع جدید، تابش طبیعی باعث ایجاد مراکز رنگی بر پایه آلومینیوم (Al) یا فسفر (P) جایگزین سیلیکون(SI) در شبکه‌اتم کوارتز می‌شود.

اگرچه این کوارتز نیز “رز کوارتز” نام‌گذاری می‌شود اما برخی از محققان پیشنهاد کرده‌اند که “کوارتز صورتی” نامیده شود تا از رزکوارتز متداول‌تر قابل‌تشخیص باشد. این دو سنگ ازنظر فیزیکی و نوری متفاوت هستند. کوارتز صورتی در شکل‌های منظم، متفاوت و با ظاهری خوب‌شکل می‌گیرد این در حالی است که رز کوارتز در اشکال بلوری آندرال یا نامنظم، درون کریستال با ظاهری کم‌تر مشخص، رخ می‌دهد. همچنین کوارتز صورتی ممکن است شفافیت بیشتری داشته باشد که برای استفاده در جواهرات بسیار مناسب است. کوارتز صورتی نسبت به نورماورابنفش حساسیت زیادی دارد به‌طوری‌که اگر در معرض نور ماورا بنفش قرار بگیرد می‌تواند به‌سرعت رنگ خود را از دست بدهد. تابش می‌تواند رنگ را بازگرداند. در مقابل، رز کوارتز متداول این حساسیت را ندارد.

مبدأ و مناطق تولید رز کوارتز

رزکوارتز در بسیاری از کانسارهای جهان به‌صورت فراوان یافت می‌شود. امروزه بیشتر رزکواترزها در برزیل، هند، آفریقای جنوبی و ماداگاسکار تولید می‌شود. نامیبیا، موزامبیک و سریلانکا از دیگر منابع تولیدکننده هستند. یک‌بار نیز، در ایالات‌متحده، یک کانسار در حوالی کاستر، داکوتای جنوبی مقدار بسیار زیادی رزکوارتز تولید کرد.

سنگ رز کوارتز خواص و کاربردهای سنگ شگفت‌انگیز رز کوارتز

خواص سنگ رز کواترز

رز کواترز دارای ارتعاشاتی است که سبب جذب عشق می‌شود. درواقع رز کوارتز چاکرای قلب را به روی همه انواع عشق، عشق به خود، عشق به خانواده، عشق به دوستان و عشق‌های رمانتیک باز می‌کند. رز کوارتز کمک می‌کند با ترمیم قلب و تمرین بخشش بتوانید بی‌قیدوشرط عشق بورزید. انسداد قلب ناشی از درد را رفع می‌کند. این کریستال یک ابزار مناسب برای زدودن انرژی بد، پاک شدن از آن و جذب انرژی خوب است. از دیگر مزایای رزکوارتز می‌توان به کاهش استرس و اضطراب، تسامح و عطوفت، بخشش دیگران، دفع حسادت و ناامنی اشاره کرد.

ازنظر جسمی نیز رز کوارتز دارای خواص فراوان است. رز کوارتز برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی، سردرد، مشکلات معده و بیماری‌های ناشی از استرس مفید است. همچنین درمان گردش خون، دردهای قاعدگی، ترومبوز، حملات قلبی و رفع هرگونه مشکل پوستی مانند آکنه، زخم و چین‌وچروک را از خواص رزکوارتز به شمار آورده‌اند. یکی دیگر از موارد استفاده رز کوارتز استفاده از این سنگ برای دوران بارداری است. رز کوارتز می‌تواند سلامت مادر و نوزاد را افزایش دهد، درد زایمان را تسکین کند، شیر مادر را افزایش دهد و از افسردگی بعد از زایمان پیشگیری کند.

این کریستال شگفت‌انگیز اثر بسیار زیادی بر گرداب‌های انرژی ناشی از آب زیرزمینی دارد و می‌تواند فشار الکترومغناطیسی را کاهش دهد. بنابراین نگهداری آن در کنار مانیتور کامپیوتر یا تلویزیون مفید است.

تأثیر سنگ رز کوارتز روی چاکراهای بدن

رز کوارتز بارنگ صورتی خود بیشترین تأثیر را روی چاکرای قلب دارد و با آن پیوند خورده است. وقتی به دلایلی چاکرای قلب مسدود شده باشد رزکوارتز می‌تواند آن را از حالت انسداد خارج سازد و یا مرتب کند. این سبب می‌شود قلب فرد برای روابط و دوستی‌های جدید باز شود و گذشته را رها کند.

رز کوارتز نماد عشق

در ادبیات کهن رز کوارتز نماد عشق به خود، خانواده، عشق افلاطونی و اساطیری است. به همین خاطر این سنگ در اغلب موارد به‌عنوان هدیه‌ای برای نشان دادن عشق بیکران به دیگران به شمار می‌رود.

رزکوارتز رنگ سال 2016

شرکت پنتون به‌عنوان تعیین‌کننده رنگ سال شهرت دارد. در سال 2016 این شرکت رنگ رزکوارتز را که از سنگ رزکوارتز الهام گرفته‌شده بود، به‌عنوان رنگ سال انتخاب کرد. کدهای فنی رنگ رزکوارتز در زیر آورده شده است:

ROSE QUARTZ

HTML: #F7CAC9

RGB: 247, 202, 201

CMYK: 0, 24, 15, 0

PANTONE: 13-1520TCX

سنگ رزکوارتز

رز کوارتز در ادبیات اسطوره‌ای

نام رزکوارتز در افسانه‌های قدیمی بسیار آورده شده است. دریکی از افسانه‌های یونانی چنین روایت می‌شود که در جنگ آرس، خدای جنگ با آدونیس، آفرودیت الهه عشق به کمک آدونیس می‌رود. پس‌ازآن که آدونیس در این جنگ زخمی می‌شود از ریختن خون او سنگ‌های سفید کوراتز به رنگ صورتی تبدیل می‌شوند.

گم‌شدن سنگ رزکوارتز

 برخی معتقدند که سنگ رزکوارتز گمشده به این معنی است که شما دیگر به انرژی آن سنگ احتیاج ندارید و به شخص یا مکان دیگری رسیده است که بیشتر به آن احتیاج دارد. تعبیر دیگر هم این است که انرژی سنگ رزکوارتز با ارتعاشات شخصی شما سازگار نبود.

مراقبت از سنگ رزکوارتز

ازآنجاکه رزکوارتز یک سنگ شفابخش بسیار قوی است باید ماهانه دو بار با آب ولرم تمیز شود. پس‌ازآن رز کوارتز را می‌توان برای چند ساعت با بلورهای آمتیست شارژ کرد.

چرا رزکوارتز بسیار قدرتمند است؟

ازنظر فیزیولوژی، سنگ کوارتز گل رز یک سنگ درمانی قدرتمند محسوب می‌شود که می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد، اتصال نورون را تقویت کند و حتی بهبودی را تسریع کند. رزکوارتز سنگی است که اختلالات روانی مانند پارانویا، رقابت طلبی، حسد، ترس، عصبانیت، کینه و … را بهبود می‌بخشد و اعتماد و اطمینان را جایگزین آن‌ها می‌کند.

خرید رزکوارتز

یکی از چالش‌های غلب افرادی که علاقه‌مند به سنگ رز کوارتز هستند، خرید سنگ رزکوارتز اصل هست. مجموعه طب سنگ باهدف جلب رضایت مشتریان، سنگ رزکوارتز اصل باقیمت مناسب را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سنگ‌ها از مشاوره رایگان کارشناسان فروش بهره‌مند شوید. فآفرآفر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *