مجله طب سنگ, مقالات

سنگ آمیتیست – اسراری شگفت‌انگیز از خواص و کاربردهای سنگ آمیتیست

سنگ آمیتیست - اسراری شگفت‌انگیز از خواص و کاربردهای سنگ آمیتیست

آمیتیست به انگلیسی Amethyst یکی از سنگ‌های بسیار پرکاربرد در جواهراتی مانند حلقه، گردنبند، آویز و … است. سنگ آمیتیست به علت ظاهر و رنگ زیبایی که دارد، طرفداران زیادی در دنیا دارد. این سنگ دارای خواص بی‌شماری است که شاید اغلب افراد از آن بی‌خبر باشند. در این مقاله طب سنگ به بررسی علمی سنگ آمیتیست می‌پردازد. اگر شما هم می‌خواهید به‌دوراز هرگونه خرافه با این سنگ ارغوانی رنگ بیشتر آشنا شوید با ما در ادامه همراه باشید.

سنگ آمیتیست

آمیتیست با ترکیب شیمیایی SIO2 از نوع بنفشِ خانواده کوارتز از کانی‌های سیلیکاتی ماگمایی است. رنگ بنفش مایل به قرمز با اشباع غنی، محبوب‌ترین رنگ آمیتیست به شمار می‌آید. آمیتیست از رنگ بنفش کم‌رنگ تا بنفش مات یافت می‌شود و منطقه بندی رنگی دارد. ازنظر ویژگی ظاهری با سایر انواع رنگ کوارتز همانند است. نام آمیتیست از یک کلمه لاتین به معنی “سنگ آبی” اخذشده است. ازنظر کریستالوگرافی شش‌ضلعی و به شکل منشوری، پیرامیدال و پسودوکوبیک است. آمیتیست دارای سختی 7، وزن 6/2 تا 7/2 و ضریب شکست 1.555-1.544 است. ازنظر پراکندگی 0.013 است. لومینسانس آن، آبی بی‌اثر تا ضعیف و نوع آن فلورسنت، کوتاه UV است. درمان‌های معمول، حرارت درمانی است و برای بهبود رنگ یا تغییر رنگ به سیترین، می‌توان آن را تحت عملیات حرارتی قرارداد.

اجزا a به شکل بلورهای منشوری و حفره‌های منفی، علائم اثرانگشت، به‌اصطلاح شکستگی‌های موج‌دار و خطوط دوقلو است. به‌طورکلی در پگماتیت ها و رگ ها و در ژئودها یافت می‌شود. آمیتیست توسط اتم‌های آهن درون شبکه بلوری و به‌صورت یک پوشش کریستالی از حفره‌های درون سنگ بازالت شکل می‌گیرد. این بلورها که کاملاً به سمت درون حفره قرار دارند، با نام ژئود شناخته می‌شوند.

موارد استفاده آمیتیست

آمیتیست از همان زمان‌های گذشته در بسیاری از تزئینات شخصی مورداستفاده قرار می‌گرفت. برای ساخت سنگ‌های وجهی، کابو، مهره، جواهرات و تزئینات از آن استفاده می‌شود. آمیتیست با درجه سختی بالایی که دارد با برش شکسته نمی‌شود. به دلیل دوام کافی که دارد از آن می‌توان برای ساخت انگشترها، گوشواره‌ها، آویز، دستبند و سایر جواهرات استفاده کرد. به شکل‌های مختلف چه به‌صورت طبیعی چه به‌صورت صیقلی و مجسمه‌سازی شده در منزل، محیط کار یا به‌صورت شخصی مورداستفاده قرار می‌گیرد. ازآنجایی رسوبات آمیتیست در آمریکای جنوبی و آفریقا فراوان است، این سنگ به‌راحتی در دسترس است و به همین دلیل هزینه آن نسبت به خیلی از سنگ‌های قیمتی مناسب است.

سنگ آمیتیست - اسراری شگفت‌انگیز از خواص و کاربردهای سنگ آمیتیست

محدوده رنگ آمیتیست

آمیتیست به دلیل رنگ بنفش بسیار زیبایی که دارد ازجمله گوهرهای معروف است. آمیتیست درواقع نام یکرنگ و ماده سنگ قیمتی است. شاید با شنیدن کلمه آمیتیست بسیاری تصور کنند رنگ این گوهر بنفش تیره است درحالی‌که آمیتیست دارای رنگ‌های بنفش متنوع است. ممکن است رنگ بنفش آمیتیست آن‌قدر روشن باشد که تشخیص آن آسان نباشد و یا آن کهن قدر تیره باشد که مات به نظر برسد. رنگ آمیتیست حتی می‌تواند بنفش مایل به قرمز باشد. آمیتیست شامل طیف رنگی گسترده است.

بلورهای آمیتیست

تشکیل رنگ بنفش آمیتیست از زمان رشد بلور آن آغاز می‌شود. وقتی در یک کریستال کوارتز در حال رشد مقدار کمی آهن قرار می‌گیرد پس از تبلور، پرتوهای گاما که توسط مواد رادیواکتیو در درون سنگ ساطع می‌شوند آهن را تابانده و رنگ بنفش را به وجود می‌آورند.

میزان و شدت رنگ بنفش در قسمت‌های مختلف بلور باهم متفاوت است و این تغییرات رنگی در اصطلاح منطقه بندی رنگ می‌گویند. در بسیاری از کریستال‌های آمیتیست این منطقه بندی رنگ‌ها به‌صورت واضح مشاهده می‌شود و اغلب به شکل شش‌ضلعی هستند. شدیدترین رنگ بنفش اغلب در انتهای کریستال مشاهده می‌شود. شاید برایتان جالب باشید که بدانید قیمت سنگ آمیتیست با افزایش شدت رنگ آن بیشتر می‌شود.

آمیتیست وجهی

سنگ آمیتیست که در ساخت جواهرات از آن استفاده می‌شود بیشتر به‌صورت سنگ‌های وجهی بریده می‌شود. این سنگ‌ها به شکل گلابی، گرد و بیضی و… هستند. سنگ‌های شکل بیضی یک طبقه‌بندی رنگی شدیدی را از خود به نمایش می‌گذارند که در آمیتیست طبیعی رایج است.

تفاوت بین آمیتیست و آمترین

آمترین نوعی از کوارتز با منطقه رنگی مشخص بنفش و زرد است. این لایه‌ها هنگام تشکیل کریستال زیرزمینی به وجود می‌آیند فرآیندی که به‌عنوان دوقلو شدن شناخته می‌شود. کوارتز بنفش، آمیتیست و کوارتز زرد سیترین است به این صورت این گوهر متشکل از مناطق آمیتیست و سیترین است و نام‌گذاری آن بر همین اساس است.

مبدأ و مناطق تولید آمیتیست

مقداری آمیتیست در بسیاری از نقاط جهان در محل سنگ‌های آذرین، دگرگونی و رسوبی یافت می‌شود. مهم‌ترین ذخایر آمیتیست جهان معمولاً در شکستگی‌ها و حفره‌های سنگ‌های آذرین مشاهده می‌شود. مقدار زیادی آمیتیست در برزیل و اوروگوئه در حفره‌های جریان بازالت وجود دارد. حفره‌هایی که خیلی بزرگ هستند می‌توانند حاوی صدها پوند تا چندین تن بلور آمیتیست باشند. حفره‌های کوچک‌تر که در اصطلاح به آن‌ها ژئود گفته می‌شود به‌صورتی باز می‌شوند که بلورها را در درون نمایش می‌دهند.

یکی از جالب‌ترین مواد ایجاد جواهر در جهان آمترین است. همان‌طور که گفتیم، آمترین یک نوع کوارتز دورنگ است که در آن سیترین و آمیتیست در تماس با یکدیگر در یک بلور ظاهر می‌شوند. این ماده نگین کمیاب است و تنها در معدن آناهی در شرق بولیوی تولید می‌شود. در این معدن، کریستال‌های دورنگ کوارتز در درون شکستگی‌ها و حفره‌های سنگ‌آهک دولومیتی از گروه مورسیلاگو تشکیل‌شده‌اند.

سنگ آمیتیست - اسراری شگفت‌انگیز از خواص و کاربردهای سنگ آمیتیست

خواص سنگ آمیتیست

این سنگ بسیار آرامش‌بخش است و برای رشد روح و روان، رهایی از غم، تفکر و رفتارهای ناسالم مفید است. از این سنگ برای جلوگیری از ایجاد استرس، افکار و انرژی‌های منفی در محیط استفاده می‌شود. از خواص این سنگ می‌توان به تقویت خواب، تسکین درد به‌خصوص سردرد، تقویت سیستم ایمنی بدن و سیستم غدد درون‌ریزی اشاره کرد. آمیتیست با تقویت سیستم ایمنی بدن و تحریک جریان و گردش خون برای درمان عفونت‌های باکتریایی بسیار مناسب است. افرادی که بیماری پوستی و آکنه دارند می‌توانند این سنگ را مورداستفاده قرار دهند. افرادی که از اعتیاد و آلرژی رنج می‌برند می‌توانند از این سنگ استفاده کنند. آمیتیست برای رفع ضعف عمومی نیز کاربرد دارد.

تأثیر سنگ آمیتیست روی چاکراهای بدن

آمیتیست بر اساس رنگ‌بر چاکرای هفتم یعنی تاج تأثیر مستقیم دارد. این سنگ باعث تقویت چشم سوم یا چاکرای سوم می‌شود. آمیتیست بسیار مناسب برای مواقع مراقبه و مدیتیشن است و افکار فرد را تا رسیدن به ضمیر ناخودآگاه همراهی می‌کند. آمیتیست باعث بالا بردن درک شهودی و متعادل کردن بهزیستی فرد می‌شود.

آمیتیست در متون کهن ایرانی

آمیتیست در متون کهن ایرانی با نام جمست آورده شده است. در کتاب کانی‌شناسی در ایران قدیم درباره سنگ آمیتیست چنین آمده است که:

“نام یونانی این کانی Amethystos به معنی جلوی مستی گیرنده است؛ ولی تئوفراست کانی‌شناس یونانی معتقد است که این نام را به علت شباهت رنگ این کانی به شراب روی آن گذاشته‌اند. به‌هرحال تصور می‌شود نام کمست با توجه به وجه‌تسمیه آمتیسیت روی این کانی گذاشته‌شده است و سپس اعراب آن را معرب نموده و جمست نامیده‌اند”

در زمان‌های قدیم آمیتیست در دسته سنگ‎‌های گران‌بها قرار نداشت و به همین خاطر از آن به‌عنوان جواهری بی‌ارزش یاد می‌شد به‌طوری‌که شاکر بخارایی از شاعران بی دیوان دریکی از ابیات خویش چنین آورده است:

کجا تو باشی گردند بی‌خطر خوبان جمست را چه خطر هرکجا بود یاکند

روش نگهداری سنگ آمیتیست

متأسفانه بیشتر افراد در مورد چگونگی نگهداری از این سنگ بسیار زیبا بی‌اطلاع هستند؛ زیرا اگرچه این سنگ کوارتز است و از سختی و مقاومت بالایی در برابر ضربه برخوردار است، اما نگهداری آمیتیست در کنار سنگ‌های دیگر اصلاً توصیه نمی‌شود؛ زیرا سنگ‌های جواهری دیگر به‌راحتی قادر به خراش دادن این سنگ ارغوانی زیبا هستند.

آمیتیست سنگ ماه تولد بهمن

متولدین بهمن‌ماه جسور، خودکفا، غیرقابل‌پیش‌بینی، باسخاوت، پایبند به اخلاق و آزاداندیش هستند. یکی از معروف‌ترین سنگ‌های ماه تولد بهمن‌ماهی‌ها آمیتیست است. برخی از افراد معتقد هستند که سنگ آمیتیست رویای متولدین بهمن‌ماه را به حقیقت تبدیل می‌کند و برای آن‌ها عشقی آتشین را به ارمغان می‌آورد.

آمیتیست و طلسم خوشبختی

در افسانه‌هایی که از یونان باستان به دست رسیده است، پادشاهان در جنگ برای طلسم دشمن و یا دفع شر، قطعاتی از آمیتیست را با خود در جنگ‌ها حمل می‌کردند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید درگذشته سربازان روسی را به همراه سنگ آمیتیست دفن می‌کردند تا از شر ارواح خبیثه در امان باشند.

متأسفانه همچنان افراد زیادی هستند که باهدف سودجویی اقدام به فروش سنگ آمیتیست به‌عنوان طلسم خوشبختی می‌کنند. اگرچه این سنگ دارای خواص بسیار زیادی است اما قطعاً هیچ تأثیری در طلسم دیگران نمی‌تواند داشته باشد. طب سنگ به شما توصیه می‌کند برای آشنایی با خواص سنگ‌ها تنها به منابع معتبر مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *