مجله طب سنگ, مقالات

سنگ یشم

سنگ یشم

سنگ جید یا یشم، بخشی از سیستم کریستال مونو کلینیک است و بیشتر به‌خاطر سایه‌های مختلف سبز آن معروف است. اما در رنگ‌های قرمز، سفید، قهوه‌ای، اسطوخودوس، بنفش و نارنجی نیز وجود دارد. سنگ یشم یا همان جید اغلب در جهان آن را با طب چینی و شفا مترادف می‌دانند. یشم می‌تواند در چین، روسیه و ایالت متحده کشف گردد.

قبایل مختلف در نیوزیلند برای تزئین ماسک خود از جید استفاده می‌کنند. همچنین زمانی که در مراسم‌های معنوی خود، می‌خواهند برای ارواح آب هدیه کنند، از مزایا و خواص سنگ یشم استفاده می‌کنند. فرهنگ‌های باستانی زمزمه می‌کنند که سنگ یشم یک سنگ رؤیایی است و این به دلیل جادوی متافیزیک آن است. از سنگ یشم اغلب به‌عنوان ابزاری در درمان عاطفی، رؤیاپردازی و ارتباط با قلمروهای بالاتر، استفاده می‌کنند.

تاریخچه‌ی سنگ یشم

یشم نام خود را “piedra de ijada” (“سنگ پهلو”) دریافت کرد، زیرا زمانی تصور می شد که زمانی که روی بدن استفاده می شود، بیماری های کلیوی را درمان می کند.  یشم از عصر حجر در چین استخراج و کار شده است. در محوطه‌های ماقبل تاریخ از یشم در ساخت مصنوعاتی مانند زیورآلات ساده با اشکال مهره، دکمه و لوله، استفاده کرده‌اند. همچنین در برخی موارد از آن برای ساخت ابزار استفاده کرده‌اند. بعدها یشم به‌عنوان یک سنگ باارزش و در طرح‌های زیبا برای کنده‌کاری، تزئینات و اثاثیه و جواهرات خانواده‌های امپراطوری، استفاده می‌شده است.

در حدود 3000 سال قبل یشم به “یو” یا ” گوهر سلطنتی ” معروف گردید. خو شن، از سلسله هان (206 قبل از میلاد تا 221 پس از میلاد)، پنج فضیلت یشم را در اثر خود Shuowen Jiezi شرح می‌دهد:

 • خیرخواهی برای درخشندگی و درخشندگی آن.
 • صداقت برای بافت شفاف آن.
 • حکمت برای لحن آرام و گسترده‌اش.
 • صداقت و شجاعت برای آن ممکن است شکسته شود اما نمی‌توان آن را پیچاند.

معنای کلمه‌ی یشم چیست؟

یشم yašm سنگی است معروف و دارای خاصیت که در عربی یشب و یشف گویند. از عبرانی یشفه به معنی مصقول گرفته شده است، این کلمه به یونانی iaspis بوده که از آن جا به دیگر زبان‌های اروپا رفته به انگلیسی jasper و به فرانسوی jaspe گردیده است. در دانشنامه بزرگ فارسی ذیل یشب آمده است نام دو سنگ کانی ژادئیت و نفریت است که ژادئیت از جنس سیلیکات آلومینیوم و سدیم به رنگ سبز است و کمیاب‌ترین و گران‌بهاترین نوع یشم به شمار می‌رود. چینی‌ها و ژاپنی‌ها برای یشم خواص سحری قایل‌اند و آن را گرامی می‌شمارند. انواع یشم به سفید روشن، سفید زرد فام، سبز زمردی، سبز سیاه فام، سیاه شفاف مانند شبق، ازرق خاکستر فام تقسیم می‌شود

نحوهٔ تشکیل و پیدایش سنگ یشم

یشم خالص دارای ترکیب NaAlSi2O6 است. واکنش‌های جایگزینی که ممکن است در یشم رخ دهد در حد 20 درصد برای جایگزینی بین سدیم و کلسیم است و برای جایگزینی بین آلومینیوم و سیلیکون این مقدار قابل‌توجه نیست و تنها به‌صورت جزئی آهن فریک به‌جای آلومینیوم، جایگزین می‌گردد. کرومولانیت گونه‌ای سبز تیره از یشم است که در آن مقداری آلومینیوم با آهن جایگزین می‌شود، درحالی‌که یشم امپراتوری، باارزش‌ترین نوع یشم، با ردپایی از کروم به رنگ سبز زمردی تند رنگ می‌شود.

مبدأ و مناطق تولید سنگ یشم را بهتر بشناسیم

موارد قابل‌توجه از یشم به‌طورکلی نادر و کمیاب هستند. این نوع سنگ‌ها به طور انحصاری در سنگ‌های دگرگونی و تحت‌فشار بالا و دمایی پایین در حاشیه قاره‌ها یافت می‌شوند. ممکن است به‌صورت رگبرگی و یا دانه‌های پراکنده، دیده شوند. ذخایری در میانمار، کوه‌های آلپ، روسیه، کالیفرنیا، ژاپن و گواتمالا وجود دارد. در سنگ‌های رودخانه Uyu مقادیر بسیار زیادی از یشم به چشم می‌خورد.

مبدأ و مناطق تولید سنگ یشم را بهتر بشناسیم
مبدأ و مناطق تولید سنگ یشم را بهتر بشناسیم

کاربرد های سنگ یشم چیست؟

 همان‌طور که قبلاً مطرح کردیم، سنگ یشم برای چینی‌ها بسیار مقدس است و آن‌ها از این سنگ در اوایل به‌عنوان ابزار و سلاح‌های جنگی و در ادامه به‌عنوان ظروف و وسایل داخل منزل و در نهایت به‌عنوان زیورآلات، استفاده می‌کرده‌اند. امروزه در اکثر نواحی جهان از سنگ یشم در جواهراتی مانند گردنبند و دستبند و ساخت مهره‌های تزئینی، استفاده می‌شود.

نحوه استفاده از سنگ یشم

کاربردهای رایجی که می‌توان برای سنگ یشم در نظرگرفت به‌طورکلی می‌تواند شامل قراردادن آن در محیط به‌عنوان یک سنگ زینتی، مراقبه با آن و پوشیدن آن است.

در فنگ شویی اعتقاد بر این است که یشم باید در گوشه جنوب شرقی خانه یا محل کار قرار داده شود تا برای همه خوشبختی و ثروت به ارمغان بیاورد.

درصورتی‌که از یشم برای مراقبه استفاده کنید، تأثیرات آن را در افزایش وضوح و تمرکز خواهید دید. همچنین قوای ذهنی را افزایش می‌دهد. اعتقاد بر این است که استفاده از سنگ یشم به‌عنوان جواهرات مخصوصاً اگر به‌صورت گردنبند از آن استفاده کرد، برای سلامت چاکرای قلب مفید است. کابرد دیگری که برای یشم می‌توان در نظر گرفت، استفاده از آن در سنگ‌های هفت چاکرا است.

انواع سنگ یشم

با وجود آن که سنگ یشم بیشتر به‌خاطر رنگ سبزش مشهور است اما رنگ‌های مختلفی دارد که در ادامه هرکدام از این رنگ‌ها و مزیت‌های استفاده از آنها را بیان می‌کنیم.

یشم آبی

این رنگ از یشم به‌شدت آرامش‌بخش است. زمانی که به یک حوض آب نگاه می‌کنید و در اعماق آن رنگ آبی را مشاهده می‌کنید، تمام استرسی که دارید از بین می‌رود چراکه شما مطمئن هستید در اعماق همه چیز آرام و باثبات است.

یشم آبی
یشم آبی

سنگ یشم سفید

این یشم رنگ‌پریده و زیبا به‌عنوان یک فیلتر عمل می‌کند و هرآنچه که حواس‌پرتی برای شما می‌آورد را از ذهن شما خارج می‌کند. این سنگ یشم برای افرادی مناسب است که قصد تصمیم‌گیری‌های مهم دارند چراکه آنها در تصمیم‌گیری دقیق‌تر کمک می‌کند.

سنگ یشم قرمز

همان‌طور که از رنگ قرمز و آتشین آن برمی‌آید، می‌توان این انتظار را از این سنگ داشت که یک انرژی جسورانه به شما دهد و ترس‌هایی که مدت‌هاست شما را از انجام کارها منع کرده‌اند، از سر راه بردارد.

سنگ یشم سیاه

این نوع خاص از یشم در واقع همانند آنچه که در سیاهی شب می‌تواند کشف کرد، به شما کمک می‌کند تا خودتان را با الگوهای فکری که در ذهن دارید، درگیر نکنید.

یشم زرد

برای افرادی که افکاری از جنس خورشید دارد و به دنبال عروج و بالارفتن هستند، این سنگ نیت خوب شما را درخشان‌تر به نمایش می‌گذارد.

یشم زرد
یشم زرد

سنگ یشم اسطوخودوس

این نوع یشم به بعد روحانی ما کمک می‌کند. به عبارتی دیگر به ما کمک می‌کند تا عذاب‌های قدیمی که همیشه در ذهن و افکارمان با آنها می‌جنگیم را فراموش کنیم و یک‌نفس عمیق و پرانرژی را به زندگی خود هدیه دهیم.

یشم امپراطوری

این نوع یشم با رنگ سبز تیره‌ای که دارد در واقع حال و هوای امپراطوری را در زندگی شما فراهم می‌کند. سنگ یشم امپراطوری یکی از باارزش‌ترین سنگ‌های یشم است و هارمونی عمیق را برای زندگی شما فراهم می‌آورد.

یشم نارنجی

این نوع سنگ یشم، زندگی و عشق و همه چیزهای خوب را در زندگی به جریان درمی‌آورد با گرمای آتشین و محرکش زندگی شما را پرانرژی‌تر می‌کند.

یشم نارنجی
یشم نارنجی

سنگ یشم بنفش

با کمک این نوع سنگ یشم می‌توانید گوشه‌های تار گرفته و نا تمیز از چاکراهای روحتان را تمیز کنید و به بازسازی مجدد آنها بپردازید.

جایگاه یشم در متون کهن فارسی

در اشعار و حکایات زیادی در متون ادبی فارسی به سنگ یشم اشاره شده است:

به دشت شاه بهار آمد [مسعود] با تکلفی سخت عظیم از پیلان و خیلستان چنان‌که سی اسب با شاخ‌های مرصع به جواهر و پیروزه و یشم.

انگشتری یشم داشت بیرون کشید و گفت این انگشتری خداوند سلطان است.

مزاج و طبع هوا گرم و نرم شد، نه شِگفت           اگر بزاید از یشم و مرمر، آتش و آب.

جایگاه یشم در متون کهن فارسی
جایگاه یشم در متون کهن فارسی

تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی

جید یا سنگ یشم سنگی است که به زیبایی در رنگ های سفید، سبز و نارنجی وجود دارد. البته بیشتر رنگ سبز رسنگ جید را دیده ایم. ولیکن از قرن سیزدهم میلادی، چینی ها با رنگ کردن و ظاهر نمایی برخی سنگ های بی ارزش، سنگ های جید تقلبی و غیر اصلی را روانه ی بازار کردند. از این رو برای تشخیص سنگ جید اصلی از فرعی باید به تفاوت آن ها آگاه باشیم.

تست چگالی سنگ جید

از طریق یک آزمایش ساده می توان چگالی گرانش را با دقت نسبتاً خوبی اندازه گیری کرد و این دو نوع سنگ تقلبی و اصلی را از هم تشخیص داد. با انداختن سنگ به سمت بالا و گرفتن آن د نگه داشتن آن در کف دست، وزن آن را احساس خواهید کرد. اگر فکر می کنید وزن آن از سنگی به همان اندازه بالاتر است، پس این سنگ اصلی است.

تست سرما

سنگ را در دست بگیرید. باید کف دست احساس “خنک، صاف، صیقلی و صابونی” داشته باشد.

تست حرارتی

اگر سنگ جید واقعی و اصلی باشد، باید چند دقیقه صبر کنید تا گرم شود. با این حال، این تست باید در مقایسه با سنگ جید واقعی با همان شکل و اندازه باشد تا مفید واقع گردد.

تست مقاومت و سختی سنگ یشم

سنگ جید بسیار محکم و سخت است که می تواند شیشه و فلز را به راحتی خراش دهد. به همین دلیل نمی توان به راحتی توسط ناخن ها آن را خراشید.

 ظاهر سنگ یشم را بررسی کنید

رنگ سنگ جید اصلی و واقعی بسیار روشن و پررنگ است و سطح آن صاف و براق است. البته لطفاً توجه داشته باشید که سطح کاملاً صیقلی و صافی ندارد. همچنین ممکن است دارای برجستگی ها ی طبیعی باشد.

تغییر صدا بعد از برخورد دو سنگ یشم

برخورد دو نمونه سنگ جید اصلی صدایی آهنگین را تولید می کنند .

تغییر صدا بعد از برخورد دو سنگ یشم
تغییر صدا بعد از برخورد دو سنگ یشم

استفاده از سوزن

روش دیگر برای تشخیص سنگ جید خام، سوزن برای مدتی در زیر آب گرم نگه دارید و سپس نوک سوزن را به سمت سطح سنگ بکشید. اگر سنگ جید اصلی باشد، هیچ علامتی روی آن حک نمی شود و سطح آن هیچ خراش برنمی دارد.

تشخیص از ظاهر سنگ یشم

افرادی که به این نوع سنگ علاقه ی واقعی و زیادی دارند ، اگر سنگ جید تقلبی را ببینند با شناختی که از ظواهر سنگ جید اصل دارند خیلی زود می توانند تقلبی بودن آرا تشخیص دهند.

تهیه سنگ یشم از بازار معتبر

بزرگترین بازارهایی که در جهان وجود دارند و با خیال راحت می توانید سنگ جید اصل را از آن جا تهیه کنید در لندن، هنگ کنگ و نیویورک است. چین هم یک بازار بزرگ برای فروش سنگ های جید دارد، اما متأسفانه برای خرید سنگ جید اصل نمی توان به آن ها اعتماد کرد. اگر به خرید سنگ جید علاقه دارید حتما باید تاریخ سنگ جید را که در فرهنگ چین ۱۰۰۰۰سال سابقه دارد را مطالعه نمایید.

برخی دیگر از نکات در ارتباط با سنگ یشم اصل که بهتر است بدانید

این ماده‌ی معدنی که سنگ جید نام دارد ممکن است از لحاظ ظاهری بسیار شبیه دیگر کانی ها باشد. بر روی سطح سنگ جید شارها و حباب وجود دارد. سنگ جید اصلی می تواند گرمای زیادی را جذب کند که پس از پایین آوردن دمای آن، قابلیت دوباره گرم شدن را دارد.

در بازار های ایران اکثر فروشندگان ، سرپانتین مرغوب و باکیفیت را به جای سنگ جید اصل به مشتریان خود می فروشند. البته بهترین راه برای تشخیص، مراجعه به یک آزمایشگاه مطمئن است. طیف سنجی مادون قرمز می تواند وجود پلیمرها را در سنگ جید تشخیص دهد.

با آزمایش یک چراغ قوه ماوراء بنفش ، می توانید مواد پلیمری را که به رنگ سبز یا آبی تغییر رنگ می دهند (حداقل پلیمر هایی که ظاهر می شوند) را تشخیص دهید.

اما آزمایش اشعه ماورا UV بنفش دیگر در اشکال تقویت شده توسط این فناوری جدید قابل استفاده نیست و نمی تواند رنگ های تزریق شده یا مواد پلیمری را نشان دهد و در انجام این کار ناتوانند. از طرف دیگر ، آزمایشگاه های فاقد فناوری و تجهیزات مناسب نمی توانند سنگ جید اصلی را تشخیص دهند.

سنگ جید اصلی ساختاری متراکم با وزن سنگینی دارد و اگر در مقایسه با سنگ سبز قرار گیرد، فقط از طریق محاسبه ی وزن دقیق می توان سنگ جید اصلی را تشخیص داد. علاوه بر این، با کشیدن فلز روی آن می توان سختی و مقاومت آن را آزمایش کرد.

اگر سطح سنگ جید اصلی خراشیده شد و بعد اثری از خراشیدگی نماند سنگ جید اصلی است ولی اگر اثر خراشیدگی بر روی سنگ بماند ممکن است نفریت یا … باشد. فضای داخلی سنگ جید اصلی ناخالصی دارد و ساختار این سنگ اجزای ابر مانند برای ساخت آن دارد، که باعث می شود زرنگ یکنواختی نداشته باشد.

برخی دیگر از نکات در ارتباط با سنگ یشم اصل که بهتر است بدانید
برخی دیگر از نکات در ارتباط با سنگ یشم اصل که بهتر است بدانید

خواص سنگ یشم

برخی معتقدند که کریستال‌ها و سنگ‌ها حامل انرژی‌های قدرتمندی هستند که به شفای جسمی و عاطفی کمک می‌کند. به همین دلیل قرن‌هاست از این سنگ‌ها برای رسیدن به اهداف مطرح شده، استفاده می‌کنند.

سنگ یشم یک سنگ محبوب است که گاهی از آن به‌عنوان سنگ شانس و خوشبختی یاد می‌شود. یک درمانگر کریستال به نام بوت می‌گوید که ” یشم سنگی است که از تو نیم خواهد اما در عوض، تمام عشق و شهامتی را که برای بالابردن ارتعاشات خود، استفاده از رؤیاهای خود و استقبال از همهٔ چیزهای شگفت‌انگیزی که می‌خواهید به سراغ شما بیایند، به شما می‌دهد.”

فواید زیادی برای سنگ یشم در نظر گرفته شده است. از جمله آنها می‌توان برای افزایش ثروت، زمینه‌سازی و افزایش بلوغ در روابط را نام برد.

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم سنگ یشم به‌عنوان سنگ شانس یا سنگ شادی معروف بوده است. التیام‌بخشی خاصی دیگر یشم است. رنگ سبز یشم با آرامشی که با خود به همراه می‌آورد، سبب می‌شود در شرایط سخت، فرد آرامش داشته باشد و در شرایط دشوار کمک‌کننده است. به‌طورکلی یشم می‌تواند برای اندام‌هایی مانند طحال، کلیه، مثانه و عدم تعادل هورمونی مفید باشد.

اگر در روابط عاطفی خود به مشکل خورده‌اید، از یشم استفاده کنید چرا که استفاده از آن می‌تواند صداقت، بلوغ، انرژی نیروی خیانت، عشق به خود و خودپذیری کمک‌کننده باشد.

تأثیر یشم بر چاکراهای بدن

چاکرای قلب یکی از مهم‌ترین چاکراهای بدن است. اگر این چاکرا نامتعادل باشد، در برخورد با دیگران و محیط احساس محدودیت می‌کنیم. ممکن است در برخورد با دیگران به این نتیجه برسیم که بیش از حد انتقادی هستیم و یا دوست داریم آنها را کنترل کنیم و یا اینکه خودمان احساس کنیم که تحت کنترل قرار داریم. همهٔ اینها ناشی از عدم تعادل در چاکرای قلب است. سنگ یشم سبز با سطح ارتعاش چاکرای قلب هماهنگ است و اگر قلب به مشکل بربخورد، می‌تواند کمک کند.

همچنین یشم می‌تواند انسدادهای موجود در چاکراها را باز کند و انرژی در بدن را متعادل کند. سنگ یشم سبز برای متعادل کردن چاکرا گلو و چاکرای چشم سوم مفید باشد. یشم سفید برای چاکرای تاج مفید است. این نوع یشم، شکلی از نفریت است که به ما کمک می‌کند تا به انرژی‌های ارتعاشی بالاتری متصل شویم و بینش ما را افزایش می‌دهد. یشم زرد نوع دیگری از یشم است که پرانرژی و محرک بوده و درعین‌حال هم ملایم است. این نوع یشم در ارتباط با چاکرای شبکه خورشیدی است و شادی و خوشبختی را به همراه می‌آورد. یشم زرد به سیستم گوارش و دفع بدن کمک می‌کند.

ماه تولد یشم چه ماه یا ماه‌هایی است؟

 اعتقاد بر آن است که هر فردی در هر ماهی از سال که متولد شده باشد، سنگ و سیاره و عنصر خاص خود را دارد که همهٔ این موارد به آن فرد نسبت به بقیه عناصر و یا سنگ‌ها، انرژی می‌دهد. به عبارتی دیگر تأثیری که سنگ ماه تولد برای یک فرد متولد همان ماه دارد، خیلی بیشتر از تأثیری است که بر دیگر افراد دارد. به‌این‌ترتیب به افراد می‌گویند که از سنگ ماه تولد خودتان استفاده کنید. حال چه به‌صورت دستبند، چه گردنبند و چه در قالب یک سنگ زینتی در خانه و محل کار.

به‌این‌ترتیب و باتوجه‌به مطالبی که مطرح کردیم، گفته می‌شود که سنگ یشم این خاصیت‌ها را بیشتر برای متولدین ماه‌های مهر، بهمن و اسفند دارد؛ بنابراین توصیه ما به مهرماهی‌ها، بهمن‌ماهی‌ها و اسفندی‌های عزیز این است که برای گردنبند یا دستبند سنگی‌تان از یشم حتماً استفاده کنید.

راه‌های پاک‌سازی سنگ یشم چیست؟

همواره می‌گوییم که سعی کنید جواهرات سنگ خود را از فلزات و سایر موارد سخت جدا نگه دارید و تاحدامکان آن‌ها را در پارچه‌های نرم و مخملی قرار دهید تا خراش برندارند.

در مورد سنگ یشم باید بدانید که تا حد ممکن سعی کنید به آنها ضربه‌ای وارد نشود چراکه خیلی زود می‌شکنند. علاوه بر این برای تمیزکردن آنها از آب ولرم و صابون و یک برس نرم استفاده کنید و در آخر از یک‌پارچهٔ بدون پرز برای خشک‌کردن آنها استفاده کنید. از بخارشو و ابزارهای اولتراسونیک برای تمیزکردن این سنگ به‌هیچ‌وجه استفاده نکنید. کلری که در آب استخر می‌ریزند برای این سنگ مضر است و حتی در حین حمام هم سعی کنید آن را بردارید. در هنگام بیرون رفتن و استفاده از این سنگ، سعی کنید در مرحله آخر و بعد از استفاده از عطر، آن را به کار ببرید. تاحدامکان سنگ یشم را از لوسیون‌ها، کرم‌ها و عطرها دورنگه دارید.

راه‌های پاک‌سازی سنگ یشم چیست؟
راه‌های پاک‌سازی سنگ یشم چیست؟

نحوهٔ شارژ مجدد سنگ یشم به چه صورت است؟

شارژ سنگ یشم یکی از آسان‌ترین کارهاست چراکه احتیاجی به انجام هیچ‌گونه کار خاص نیست. روش‌های مختلفی برای شارژ سنگ‌ها وجود دارد که بسته به ویژگی‌های ساختاری سنگ‌ها می‌توان هرکدام که برایشان مفید است را به کاربرد. یکی از روش‌های آسان جهت شارژ سنگ یشم این است که هر ماه دوبار آن را با آب جاری بشویید و این تمام‌کاری است که لازم است انجام دهید.

3 نظر در “سنگ یشم

 1. مهدی.ا گفت:

  با عرض سلام… بهترین سنگ یشم دردیگر کشورها هم یافت میشود اما متاسفانه همواره یشم دیگر کشورها بخاطر اینکه در بازار جهانی اسم و رسمی ندارند خریداران و فروشندگان اصالت آن را به کشورهای صاحب نام و صاحب برند نسبت میدهند تا بهتر در فروش و قیمت بالاتر عرضه نمایند… و ایران هم بطور پراکنده دارای یشم بسیار عالی میباشد.

 2. راحیل گفت:

  ممنون از مطالبتون
  ولی خدمتتون عرض کنم که پاکسازی سنگها معمولا با اب روان جوی یا زیر اب شیر گرفتنه!
  و شارژ سنگها هم با قرار دادن زیر نو‌ر مستقبم‌خورشید یا ماه تمامه..

  1. احمد رهبرنیا گفت:

   سلام . ممنون از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *