آموزش گوهر شناسی و سنگ شناسی, مجله طب سنگ, مقالات

سنگ جید

سنگ جید

سنگ جید یک ماده معدنی است که در کل به دو دسته کلی آن را تقسیم می‌کنند. دسته اول تحت عنوان نفریت که سیلیکات کلسیم و منیزیم در گروه کانی‌های آمفیبولی است و دسته دوم، یشم که سیلیکات سدیم و آلومینیم در گروه کانی‌های پیروکسنی است. این نوع سنگ در برخی فرهنگ‌ها از آن به‌عنوان جواهرات و زیورآلات استفاده می‌کنند و بیشتر به‌خاطر رنگ سبز آن را می‌شناسند. جید به دلیل استفاده از آن در هنر آسیای شرقی، جنوب آسیا و آسیای جنوب شرقی به‌خوبی شناخته شده است.

مشخصات سنگ جید

در بین انواع مواد معدنی، خواص و ویژگی‌های جید توجه همه را برانگیخته است. ویژگی‌های و مشخصات سنگ‌ها، به‌ویژه ویژگی‌های جید، سابقه‌ای هزارساله در تمدن‌های باستان، به‌ویژه در آسیا دارد. قابل‌ذکر است که بدانید چینی‌ها جید را سنگ بهشت ​​می‌نامند و این سنگ در چین 8000 سال سابقه دارد.

اعتقاد داشتن به خصوصیات و کاربردهای جید در مردم آمریکای جنوبی و مکزیک نیز تمدنی دیرینه دارد. آنها جید یا سنگ یشم را نمادی از آب و زندگی می‌دانند؛ بنابراین، این سنگ در قوم‌ها و آیین‌های گذشته جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است.

معنای کلمهٔ جید

ریشهٔ این کلمه به اسپانیا بازمی‌گردد. یک کلمه  Piedra de jade  در اسپانیا وجود دارد که به معنای افسردگی است. آنها معتقد بودند که به دلیل ظاهر یکدست وصاف سنگ جید و همچنین شکلی شبیه کلیه داشتن، برای درمان بیماری‌های کلیوی مفید است.

برای ساخت جواهرآلات و زیورآلات از جید استفاده می‌شود.

امروزه استفاده از سنگ جید در صنعت جواهرسازی بسیار موردتوجه قرار گرفته است. ساختار سلسله‌مراتبی و لایه‌ای جید و رنگ‌های زیبا و متنوع این سنگ باعث شده تا جذابیت خاصی به جواهرات بخشد. به همین دلیل است که امروزه شاهد انواع وسایل مختلف مورداستفاده برای طراحی این سنگ زیبا هستیم. ویژگی‌های جید، مخصوصاً زیبایی ظاهری این سنگ باعث می‌شود که امروزه دستبندها و گردنبندهایی که با این سنگ منحصربه‌فرد طراحی و ساخته می‌شوند از محبوبیت بیشتری برخوردار شوند و توجه همگان را به خود جلب کنند. تا به امروز جید در رنگ‌های سبز، سیاه، زرد و سفید استخراج و کشف شده است .

خصوصیات و مشخصات جید مانند سایر مواد معدنی به دودسته جای می‌گیرند. خواص درمانی  جید و خواص متعالی و ماورایی  جید. در زیر هر یک از این خصوصیات را شرح می‌دهیم .

برای ساخت جواهرآلات و زیورآلات از جید استفاده می‌شود.
برای ساخت جواهرآلات و زیورآلات از جید استفاده می‌شود.

با رنگ‌های جید آشنا شوید.

این سنگ در رنگ‌های آبی، بنفش روشن، قرمز، صورتی، نارنجی، زرد، قهوه‌ای، سفید، سیاه، خاکستری و سبز موجود است. گران‌ترین نوع یشم که جیدایت است، سبز زمردی و شفاف (جید امپریال) است که در میانمار (برمه) آن را استخراج می‌کنند. دامنه رنگی سنگ جید گسترده‌تر از سنگ نفریت است. سنگ جیدایت در حالت خالص به رنگ سفید است. سنگ جیدایت نیمه شفاف به دلیل داشتن کروم به رنگ سبز است. به دلیل وجود آهن در آن به رنگ سبزی غیر زمردی دیده می‌شود. رنگ سبز غیر زمرد به دلیل وجود منگنز و آهن است. اما سایر رنگ‌های زردی مانند صورتی، قهوه‌ای، قرمز، آبی، نارنجی، زرد و سیاه نیز می‌توانند به دلیل مواد معدنی موجود در سنگ پدید آیند.

Maw Sit  صخره‌ای در نزدیکی روستای برمه‌ای است و نام آن از این روستا گرفته شده است. رنگ سنگ جید سبز تیره است که لکه‌های سیاه دارد همراه با شیار سبز است. البته سنگ جید رنگ‌های زیادی دارد اما رنگ سبز محبوب‌ترین رنگ است. سنگ جید اصلی میانمار که رنگی سبز تیره دارد، بسیار کمیاب و نادر است.  “Imperial Jade” سبز تیره است و در برمه آن را تولید می‌کنند. بسیار نادر و گران است. سنگ جید به رنگ، سبز مایل به زرد، سبز مایل به بنفش یا بنفش روشن نیز بسیار محبوب است.

به دلیل شرایط آب‌وهوایی، یشم سبز ممکن است پوستی قهوه‌ای داشته باشد. جواهرسازان اغلب از این سنگ‌های قیمتی برای تراشکاری استفاده می‌کنند. رنگ این سنگ‌های قیمتی گاهی لکه‌دار به نظر می‌رسد. این یشم عظیم حاوی بلورهای کریستال سبز روشن 0.8 سانتی‌متری است. کلروملانیت یک سنگ جید مات به رنگ سبز تیره تا سیاه است که به‌ندرت در جواهرات به کار می‌روند. بااین‌حال، جواهرسازان گاهی اوقات آن را برای ساخت زیورآلات تراش می‌دهند و سنگ جید سیاه طرف‌داران زیادی دارد.

دستبند سنگ جیدایت بنفش و سبز برمه‌ای: سنگ جیدایت دارای تنوع گسترده‌ای از رنگ‌ها از جمله سیاه، سبز، سفید، زرد، قهوه‌ای و حتی زرد است. جیدایت سبز زمردی و شفاف، رنگ سلطنتی نیز نامیده می‌شود و در میانمار تولید می‌شود. یک عامل کروم جزئی منجر به سبز می‌شود.

رنگ قرمز تا نارنجی موجود در این سنگ به دلیل وجود لکه‌های زنگ‌زدگی در شیارها است. به‌عنوان‌مثال، یشم اسطوخودوس با منگنز رنگی است، به‌علاوه یشم باکیفیت، در زیر منبع نور، این رنگ سبز زمردی به نظر می‌رسد که ارزش آن را به طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

سنگ جید سفید بسیار گران‌بها است که با نام یشم ختن نیز معروف است و در چین “دم گوسفند” نامیده می‌شود. این سنگ بسیار باارزش است زیرا جلای سفید و چربی مانندی زیبایی دارد. هیچ پدیده پراکنده نوری و چند رنگی ندارد و ضریب شکست آن بین 1654 تا 1667 کیلوگرم است. به‌طورکلی، می‌توان آن را به‌عنوان شفاف نسبت به OPAC در نظر گرفت.

منشأ سنگ جید

سنگ جید از دوران باستان شناخته شده است. در زمان نولیت، این سنگ توسط بومیان برای ساخت ابزارهای سنگی و سلاح‌های شکاری مورداستفاده قرار می‌گرفت. پنج هزار سال پیش، فقط اعضای خانواده سلطنتی در چین می‌توانستند با این بالش سنگی زیبا بخوابند و غذا بخورند. پودر سنگ جید، به طور فعال برای درمان چاقی، دیابت و آسم مورداستفاده قرار گرفته است و اثری شفابخش دارد. در ادامه بیشتر به بررسی منشأ سنگ جید خواهیم پرداخت.

سنگ جید به‌عنوان سنگ مقدس محسوب می‌شود که در سال 2000 قبل از میلاد ساخته شده است. از آن در معادن برای ساختن گردنبند، مجسمه‌های خدایان و طنزهای فرقه‌ها، آزتک‌ها و مایاها استفاده می‌شد. در فرهنگ این افراد استخراج سنگ جید در معدن از طلا ارزش بیشتری داشت .

یکی از معابد مورد احترام تایلند، مجسمه بودا با ارتفاع نیم متر است که از قرن 18 ساخته شده است و از زمردهای سبز شفاف و زیبا ساخته شده است. معبدی در چین دارای یک مجسمه نشسته بودا به ارتفاع دو متر است که از یک یشم سفید بزرگ که یک قرن پیش از برمه آورده شده بود تراشیده شده است.

تاریخچه‌ی جید

کاوش‌های باستان‌شناسی در کشورهای مختلف نشان داده است که سنگ‌های مربوط به هزار سال پیش توسط انسان به طور گسترده‌ای مورداستفاده قرار گرفته است. علاوه بر این، هدف اصلی استفاده از مواد معدنی کمیاب به‌عنوان یک اقدام محافظتی، مراقبت از نیروهای تاریک، ایجاد خوشبختی و اطمینان به آینده است. سنگ جید یک منبع طبیعی باقدرت جادویی است.

در تاریخ به‌خوبی شناخته شده است که بیش از 40 قرن پیش جواهرات با ظاهری زیبا محبوب شدند. نام جدیتی از کلمه “جید” گرفته شده است که به معنی “سنگ پشت” یا سنگ کمر است. این تعریف توسط اسپانیایی‌ها برای این سنگ استفاده شده که بیماری‌های کلیوی را درمان می‌کند.

تاریخچه‌ی جید
تاریخچه‌ی جید

سنگ جید در کجا یافت می‌شود؟

جید سابقه‌ای هزارساله دارد. بیش از 4000 سال پیش، این سنگ برای اولین‌بار به‌عنوان زینتی برای امپراتور و بستگان نزدیک او در چین مورداستفاده قرار گرفت. از پودر سنگ جید در پزشکی برای درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود.

این ماده معدنی همیشه مقدس بوده است. جای تعجب نیست که هنوز یک مجسمه بودا کاملاً انسانی شکل وجود دارد که از یک‌تکه یشم ساخته شده است و بدون هیچ تغییری بعد از چندین سال حفظ شده است. در عصر قبایل آزتک و مایا، سنگ جید گران‌تر از طلا بود.

در روسیه، سنگ جید در قرن نوزدهم در سطح گسترده‌ای قرار گرفت. فابرز تحت‌تأثیر گنج او را برای خانواده سلطنتی تزئین کرد. ازآنجاکه این ماده معدنی بسیار نادر است، این بزرگ‌ترین سپرده در قزاقستان است. در روسیه، مناطق اورال (Pusierka) و کراسنویارسک در جنوب آن هستند.

سنگ جید در بسیاری از کشورهای جهان مانند انگلیس، اندونزی و ایتالیا در حال استخراج است. منطقة در حال استخراج سنگ جید از بالاترین کیفیت برخوردار است و گران‌ترین گونة استخراج شده در شمال غربی میانمار است.

سنگ یشم در کجای ایران یافت می‌شود؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش‌آمده باشد که منشأ  جید در ایران کجاست؟ جید یا یشم کالای وارداتی است و اشیا تراش‌خورده از یشم در آثار های باستانی گواهی بر ارتباط تنگاتنگ ایران و چین از قرن 14 تا 17 میلادی است. نمونه مشهور آن، پسر کودک سنگی در گیلان است.

یک کاسه یشم در تخت‌جمشید پیدا شده است و کتیبه‌ای که نوشته‌ای به نام خشایارشاه و دوازده سر قو در لبه آن وجود دارد.

از اول سال‌های میلاد تا امروز، سنگ جید سین کیانگ (بخشی از ایران اصلی و قبلی است) مشهورترین، ناب‌ترین و گسترده‌ترین تولیدکنندة جید در جهان بود و این ماده معدنی در ایران حاوی سنگ‌های قیمتی زیادی مانند زمرد، مروارید و یاقوت است. جید یا یشم سین کیانگ در چین در تمام سنین طرفدار داشت. این سنگ قیمتی در رنگ‌های سفید، سبز، سیاه، بنفش، قرمز و آبی موجود است اما نوع سبز آن بسیار معروف و محبوب است. میانمار یکی از مهم‌ترین مناطق تولید سنگ جید است.

اولین کاوشگر اسپانیایی که جید یا یشم خام را کشف کرد، متوجه شد که مردم محلی در آن منطقه یشم خام را برای بهبود یا تسکین درد بر روی کمر و پهلوها می‌گذارند، پس به همین دلیل است نام این سنگ را یشم یا سنگ درد پهلو گذاشتند. یشم معنی لغوی اسپانیای است. یشم سبز همچنین نماد خوش‌شانسی، موفقیت و کامیابی است. در زمان‌های گذشته و سالیان دور در کنار سواحل مازندران  جید به‌صورت گسترده و با رنگ‌های متنوعی یافت می‌شد.

روش‌های استفاده از سنگ جید

مانند خیلی از کریستال‌های دیگر، جید را هم می‌توان به روش‌های مختلفی به کاربرد. زمانی که از آن در قالب جواهرات استفاده کنید، نه‌تنها زیبا هستند، بلکه خاصیت درمانی و حمایتی هم دارند و به ما کمک می‌کنند تا در طول شبانه‌روز از این توانایی و انرژی‌شان، بهره ببریم.

می‌توان به‌عنوان یک وسیلهٔ تزئینی در خانه قرارشان داد تا علاوه بر جذابیتی ظاهری، انرژی‌شان را هم در خانه پخش کنند. اگر در حالت تزئینی استفاده می‌کنید، اغلب تراشکاری که برای آن استفاده می‌کنند به‌صورت یک قورباغه سه پا که از آن تحت عنوان وسیلهٔ خوش‌شانسی نام می‌برند، است.

جید همچنین می‌تواند به‌صورت یک وسیلهٔ مالشی برای آرام‌کردن ذهن‌های مضطرب استفاده شود. یا می‌توان اکسیر جید ساخت که از خیساندن تکه‌ای از سنگ جید به مدت 24 ساعت، به دست می‌آید. این اکسیر می‌تواند برای کاهش تب‌ها مخصوصاً مواردی که به دلیل عفونت است، بر روی پوست استفاده شود.

روش‌های استفاده از سنگ جید
روش‌های استفاده از سنگ جید

مزایای استفاده از سنگ جید

 • همراه داشتن سنگ جید به تصمیم‌گیری و دقت بیشتر در ادارهٔ امور کمک می‌کند.
 • باعث افزایش آرامش و تمرکز می‌شود.
 • شخصیت فرد را تثبیت کرده و دمدمی مزاجی را برطرف می‌کند.
 • کمک می‌کند تا رؤیاها محقق شود.
 • از آلزایمر جلوگیری می‌کند و خاطرات فرد را یادآوری می‌کند.
 • ترس و دلهره و نگرانی را دور می‌کند و شجاعت را تقویت می‌کند.
 • باعث می‌شود در ارتباط با دیگران تواضع و فروتنی پیشه کنید.
 • اعتمادبه‌نفس را در فرد افزایش می‌دهد و باعث می‌شود برای حاضر شدن در جامعه ارتباط اجتماعی بالا داشته باشید.
 • باعث می‌شود اکثر کارهایتان بر طبق اصول و قانونی پیش برود و خوش‌شانسی سهم شما باشد.
 • باعث می‌شود در مقابل نامحرم پاک‌دامنی پیشه کنید و خداوند را در ذهن خود مرور کنید و از وجود او غافل نشوید.
 • باعث رونق کار شما می‌شود. باعث می‌شود از دیگران برای مادیات در زندگی بی‌نیاز شوید.

نحوهٔ تشکیل و پیدایش سنگ جید

فرمول شیمیایی جید به‌صورت 6(Si2O) NaAl است و ساختار داخلی آن به‌صورت تارهای درهم‌تنیده است. همین ساختار سبب مقاومت بالای آن شده است. دارای سختی 6.5 تا 7 است و سیستم تبلور آن به‌صورت مونو کلینیک و متراکم دانه‌ای است. شکستگی‌هایی که در آن ایجاد می‌شود به‌صورت استخوانی است و شفافیتی در حد مات تا اوپاک دارد.

هنگامی که یک صفحه تکتونیکی فرورفته، یا در زیر دیگری فرومی‌رود، سنگ‌ها و آب به داخل گوشته زمین رانده می‌شوند. … آب فرار از امتداد شکاف‌های سنگ‌ها بالا می‌رود. آب پر از مواد معدنی محلول است. همان‌طور که از میان شکاف‌ها جاری می‌شود، یشم را پشت سر می‌گذارد و باعث مسدود شدن شکاف‌ها می‌شود.

خواص درمانی سنگ جید

 • فشارخون را کنترل می‌کند. طحال را از هرگونه بیماری دورنگه می‌دارد. ضدسرطان و بیماری‌های لاعلاج است.
 • باعث می‌شود در آقایان سرد مزاج، اختلالات جنسی را درمان کند.
 • امواج منفی را از فرد دور می‌کند و انرژی‌های مثبت را در اطراف ساطع می‌کند.
 • بعضی افرادی که به خوردن غذا بی‌میل هستند را با اشتها می‌کند.
 • در هنگام زایمان توصیه می‌شود سنگ جید را همراه خود داشته باشید زیرا برای مادر و فرزند بسیار مفید است.
 • همراه داشتن سنگ جید باعث می‌شود دستگاه گوارش فرد هیچ‌گونه مشکلی پیدا نکند مثلاً باعث تقویت روده‌ها می‌شود، کبد و طحال را از هرگونه چربی و سنگ پاک نگه می‌دارد، ریه‌ها را از هرگونه عفونت دورنگه می‌دارد.
 • باعث می‌شود حس شنوایی تقویت شود و در بزرگسالی با مشکل کم‌شنوایی مواجه نشوید.
 • کم‌خونی را درمان می‌کند و باعث می‌شود خون با فشار کنترل شده در بدن جریان داشته باشد و کمبود آهن نداشته باشید.
 • بیماری‌های دستگاه تناسلی زنان و مردان را درمان می‌کند و مشکلات مثانه را از بین می‌برد.
 • باعث می‌شود اسهال نشوید و روده‌ها متعادل کار کنند.
 • غدد بدن را تقویت می‌کند و هرگونه پرکاری و کم‌کاری غدد را تنظیم می‌کند.
 • اختلالات عصبی و سردردها و میگرن را درمان می‌کند. افسردگی و ناامیدی را از شما دور می‌کند و نشاط و شادی را در ذهن و افکار شما حکم‌فرما می‌کند.
 • مانع پوکی‌استخوان و استخوان درد در بدن می‌شود و باعث می‌شود سلول‌های بدن با نظم خاصی سوخت‌وساز انجام دهند.
 • عفونت و باکتری را از بدن خارج می‌کند و باعث می‌شود بدنی سالم داشته باشید.
خواص درمانی سنگ جید
خواص درمانی سنگ جید

خواص معنوی سنگ جید

سنگ جید یا بلادونا یک سنگ معدنی است و هرکسی که آن را به‌صورت جواهرآلات همراه داشته باشد و یا در انگشتر به‌عنوان نگین از آن استفاده کند، از نظر مردم زیبا و باوقار به نظر می‌رسد.

این انگشتر در رنگ‌های مختلف مانند سفید، سبز کم‌رنگ و سبز تیره در بازار موجود است. در دوران باستان، مردم از سنگ جید کاسه و ظروف درست می‌کردند. سنگ جید دارای خواص فیزیکی تقویت بدن و تقویت معده است. این سنگ از اصابت صاعقه به شما محافظت می‌کند.

استفاده از سنگ جید به‌عنوان انگشتر در زندگی سربلندی و پیروزی را برای یک نفر به همراه می‌آورد و به ورزشکاران، خوانندگان و هنرمندان توصیه می‌کنند که سنگ جید را به‌عنوان نگین انگشتر داشته باشند. برای خرید سنگ جید مراقب باشید که حتماً اصل آن را بشناسید و خریداری نمایید.

 

تأثیر جید بر چاکراهای بدن به چه صورت است؟

 رنگ سبز جید با چاکرای قلب بسیار هماهنگ است و در سلامت آن بسیار کمک‌کننده است. اگر سنگ جید را به‌صورت گردنبند به کار بگیرید این انرژی به‌خوبی در قلب شما اثر کرده و تمام انسدادهای چاکرای قلب را برطرف می‌کند.

روش شارژ سنگ جید را می‌دانید؟

برای شارژ سنگ جید لازم نیست کار خاصی انجام دهید. تنها هر دو هفته یک بار آن را در زیر آب جاری قرار دهید و سپس با یک پارچه بدون پرز آن را خشک کنید. به این ترتیب سنگ شما مانند روز اول شارژ و پر انرژی می‌گردد.

تشخیص سنگ جید اصل

جید، سنگی است که به زیبایی در رنگ‌های سفید، سبز و نارنجی وجود دارد. البته بیشتر رنگ سبز جید را دیده‌ایم. ولیکن از قرن سیزدهم میلادی، چینی‌ها با رنگ کردن و ظاهرنمایی برخی سنگ‌های بی‌ارزش، سنگ‌های جید تقلبی و غیراصلی را روانهٔ بازار کردند. ازاین‌رو برای تشخیص سنگ جید اصلی از فرعی باید به تفاوت آن‌ها آگاه باشیم .

راهنمای تمیزکردن سنگ جید 

برای تمیزکردن و نگهداری از  جید فقط از آب استفاده کنید.

برای این کار کافی است مقدار کمی پودر صابون ملایم را در آب گرم بریزید. یک پنبه یا پارچه بدون پرز را به محلول آغشته کنید و سپس سطح سنگ یشم را پاک کنید. سپس با یک حوله دیگر خشک کنید.

برای تمیزکردن و نگهداری از  جید نباید از سایر مواد تمیزکننده و مواد شیمیایی استفاده کنید زیرا به سنگ آسیب می‌رساند.

مراقب باشید هنگام تمیزکردن، سطح آن را نخراشانید. حتماً از پارچه نرم استفاده کنید.

پس از تمیزکردن جید، طلای باقیمانده را با یک مسواک نرم و آب صابون بشویید و بلافاصله آن را با پارچه‌ای بدون پرز خشک کنید.

برای تمیزکردن جید هرگز از بخار استفاده نکنید.

سنگ جید را در دستگاه اولتراسونیک قرار ندهید، زیرا این به ساختار سنگ آسیب جدی می‌رساند.

برای ضدعفونی سنگ از مواد شیمیایی یا الکل استفاده نکنید.

راهنمای تمیزکردن سنگ جید 
راهنمای تمیزکردن سنگ جید 

مراقبت از سنگ یشم یا جید

هنگام استفاده از جواهرات سنگ یشم مراقب باشید که به جواهرات ضربه و آسیبی وارد نکنید زیرا ممکن است به‌راحتی خراب و شکسته شود .

افزودن کلر برای ضدعفونی آب استخر می‌تواند به سنگ یشم آسیب برساند؛ بنابراین قبل از رفتن به استخر حتماً سنگ یشم را بردارید.

در هنگام غسل کردن، دوش گرفتن و رفتن زیر دوش آب توصیه می‌شود سنگ یشم و طلا همراه خود نداشته باشید .

اگر قصد رفتن به مهمانی دارید و یا می‌خواهید از خانه بیرون روید و از سنگ یشم استفاده کنید، ابتدا آرایش کنید، عطر و ادکلن خود را بزنید، لباس‌هایتان را بپوشید و در آخر کار جواهرات یشمی خود را بپوشید. لوسیون‌ها، کرم‌ها، لاک‌ها و عطرها به ساختار و ترکیب و رنگ سنگ جید آسیب می‌رسانند و باعث می‌شود  جید تغییر رنگ دهد و کدر شود .

سطح سنگ یشم ممکن است در برخورد یا ساییده شدن با دیگر سنگ‌ها یا فلزات محکم خراشیده شود و ظاهری زشت به خود گیرد؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم برای مراقبت از سنگ یشم، آن را از بقیه طلاها یا اجسام سخت جدا کرده، در پارچه بپیچید و در یک جعبه بگذارید یا بهتر است جید را درون یک جعبه جداگانه قرار دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *