مجله طب سنگ

خواص درمانی سنگ نمک

خواص درمانی سنگ نمک

سنگ نمک نوعی نمک، هنگامی تشکیل می‌شود که آب‌نمک دریا یا دریاچه تبخیر شود و بلورهای رنگارنگ کلرید سدیم را به وجود آورد؛ که به آن هالیت، لاوانا سانداووا یا سنگ نمک نیز گفته می‌شود. نمک صورتی هیمالیا یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع نمک سنگ است، اما انواع مختلفی از آن وجود دارد.

ویژگی ها و خواص درمانی سنگ نمک

سنگ نمک در آیورودا، یک سیستم دارویی جایگزین که از هند آغاز می‌شود، بسیار ارزشمند است. طبق این سنت، نمک‌های سنگ فواید بی‌شماری برای سلامتی مانند درمان سرماخوردگی و سرفه و همچنین کمک به هضم و بینایی دارند

بااین‌حال، ممکن است تعجب کنید که آیا این ادعاها ازنظر علمی پشتیبانی می‌شوند؟ در اینجا مزایای مبتنی بر شواهد و کاربردهای سنگ نمک آورده شده است.

ممکن است مواد معدنی کمیاب فراهم کند

این‌یک تصور غلط رایج است که نمک و سدیم یک‌چیز هستند. اگرچه تمام نمک‌ها حاوی سدیم هستند، سدیم تنها بخشی از سنگ نمک است. در حقیقت، نمک سفره به دلیل ترکیبات کلرید موجود در آن، کلرید سدیم نیز نامیده می‌شود. بدن شما برای سلامتی مطلوب به هر دو ماده معدنی نیاز دارد.

به‌طور قابل‌توجهی، سنگ نمک سطوح کمی از چندین ماده معدنی دیگر ازجمله آهن، روی، نیکل، کبالت، منگنز و مس را ارائه می‌دهد. این مواد معدنی رنگ‌های متنوعی به سنگ نمک می‌بخشد. بااین‌حال، ازآنجاکه سطح این ترکیبات بسیار ناچیز است، شما نباید به سنگ نمک به‌عنوان منبع اصلی این مواد مغذی اعتماد کنید.

ممکن است خطر ابتلا به سطح پایین سدیم را کاهش دهد

شاید بدانید که نمک زیاد می‌تواند به‌سلامتی شما آسیب برساند اما سدیم کم نیز می‌تواند مضر باشد. سدیم کم ممکن است باعث کم‌خوابی، مشکلات روحی، تشنج و تشنج شود – و در موارد شدید، کما و حتی مرگ. علاوه بر این، سطح پایین سدیم با افتادن، عدم ثبات و اختلالات توجه مرتبط است.

مطالعه‌ای که روی 122 نفر بستری‌شده در سطح پایین سدیم انجام شد، نشان داد که فقط 5.3٪ بیماران دارای سطح سدیم خون طبیعی بوده‌اند. به همین ترتیب، مصرف حتی مقدار کمی نمک سنگ به همراه وعده‌های غذایی ممکن است سطح شمارا کنترل کند.

ممکن است گرفتگی عضلات را بهبود بخشد

مدت‌هاست عدم تعادل نمک و الکترولیت با گرفتگی عضلات ارتباط دارد. الکترولیت‌ها مواد معدنی ضروری هستند که بدن شما برای عملکرد صحیح عصب و عضلات به آن‌ها احتیاج دارد. به‌طور خاص، اعتقاد بر این است که عدم تعادل پتاسیم الکترولیت یک عامل خطر برای گرفتگی عضلات است

ازآنجاکه سنگ نمک حاوی الکترولیت‌های مختلف است، ممکن است به تسکین برخی گرفتگی‌ها و دردهای عضلانی کمک کند. بااین‌وجود، هیچ مطالعه‌ای به‌طور خاص نمک‌های سنگ را برای این منظور بررسی نکرده است و تحقیقات در مورد الکترولیت‌ها متفاوت است.

چندین مطالعه انسانی نشان می‌دهد که گرچه الکترولیت‌ها حساسیت عضلات شمارا در برابر گرفتگی کاهش می‌دهند، اما لزوماً از گرفتگی جلوگیری نمی‌کنند

علاوه بر این، تحقیقات در حال ظهور نشان می‌دهد که الکترولیت‌ها و هیدراتاسیون ممکن است بر گرفتگی عضلات تأثیر بگذارد همان‌طور که در ابتدا تصور می‌شد. میتوان گفت این موضوع بهترین خواص درمانی سنگ نمک است

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *