آموزش گوهر شناسی و سنگ شناسی, مجله طب سنگ, مقالات

سنگ یاقوت

سنگ یاقوت

معنای سنگ یاقوت یا کلمه یاقوت از کلمه لاتین RUBER به معنای قرمز گرفته شده است. یاقوت‌ها همواره از نظر افرادی که دارای مقام و منزلت در جامعه بوده‌اند و همچنین عاشقان، جایگاه ویژه‌ای دارد. به همین دلیل جزو سنگ‌های قیمتی به‌حساب می‌آید. در برخی فرهنگ‌ها از نحوه پیدایش یاقوت قرمز افسانه‌هایی ساخته‌اند. برای مثال یکی از این افسانه‌ها می‌گوید که یاقوت روی درختان رشد می‌کند و در ابتدا به‌صورت جوانه‌های سفید است. بعد این شکوفه‌های سفید رشد می‌کنند و به‌صورت یاقوت‌های قرمز در می‌آیند و بعد موقع چیدن آنهاست. سنگ یاقوت در کهن‌ترین فرهنگ‌ها به‌کاررفته است و در کتاب مقدس هم درمورد آن بحث شده است.

مفهوم سنگ یاقوت چیست؟

در کتابی به نام افسانه عجیب سنگ‌های گران‌بها که فردی به نام جورج فردریک کنز آن را جمع‌آوری کرده است، درباره معانی و نماد و خواص سنگ‌های قیمتی صحبت شده است. فردریک کنز فردی بود که از دید عرفانی به سنگ‌ها نمی‌نگریست. کونز فردی بود که از سنگ‌شناسان متخصص و باتجربه بود و در این زمینه همه مردم او را پذیرفته بودند. در این مقاله قصد داریم که از مطالب گردآوری شده درباره نماد سنگ یاقوت به‌صورت مختصر صحبت کنیم.

مفهوم و نماد یاقوت سرخ

سنگ یاقوت سرخ یا روبی، گوهری است که دارای درجه سختی ۹ است. سنگ یاقوت قرمز از خانوادهٔ کروندوم است. مردم معتقدند که هنگامی که سنگ یاقوت سرخ تشکیل می‌شود، علاوه بر این که از اکسید آلومینیوم خالص در آن وجود دارند، عناصر رنگ‌زای سنگ‌ها و سیالات و مذاب‌های مختلف در تشکیل این سنگ هم دخیل هستند. زمانی که سنگ‌های یاقوتی را از کشور و معادن مختلف استخراج می‌کنند، در عناصر و ناخالصی‌های درون این سنگ شاید تفاوت‌های وجود نداشته باشند، ولی در رنگ و شفافیت ظاهری سنگ یاقوتی مختلف تفاوت وجود دارد. اگر در هنگام تشکیل سنگ یاقوتی روتیل در محتویات آن به‌صورت زیاد وجود داشته باشد و این سنگ‌تراش بخورد پدیدهٔ زیبای چشم‌گربه‌ای یا ستاره ۶ پر در یاقوت به وجود می‌آید که قیمت و ارزش آن را چندین برابر می‌کند.

سنگ یاقوت سرخ به مفهوم و نمادی برای مبارزه و مقابله با بدشانسی و جلوگیری از وجود بیماری معروف است. رنگ یاقوت سرخ را نمادی از آرامش و کنترل‌گر در قلب می‌دانند که باعث می‌شود زمینهٔ عاطفی و عشق و علاقه در انسان را افزایش دهد و همچنین این سنگ کاری می‌کند که از لحاظ فیزیکی درهای قلب را باز نگه دارد.

اگر کسی را در اطراف دارید که برای شما بسیار باارزش است و خواهان ادامه زندگی با او هستید، یاقوت سرخ را به او هدیه دهید زیرا هدیه دادن یاقوت سرخ نمادی از ابراز عشق و علاقه محبت و دوستی است. همچنین این سنگ می‌تواند نمادی از انرژی ادامه حیات طراوت و شادابی در زندگی و سرزندگی و یکی از باارزش‌ترین و گران‌قیمت‌ترین هدایا باشد.

مفهوم و نماد یاقوت کبود

سنگ یاقوت کبود را که به رنگ آبی بسیار خوش‌رنگ و کمیاب است، نمادی از صلح و دوستی می‌دانند که همراه با خود شادی و نشاط می‌آورد. این باور و اعتقاد وجود دارد که یاقوت کبود سبب می‌گردد که ارتباطات بین افراد را بیشتر کند، آگاهی و بینش و بصیرت افزایش یابد، به عمیق‌تر شدن مناجات و الهامات کمک می‌کند.

سنگ یاقوت در جواهرسازی

یاقوت سال‌های زیادی است که در ساخت جواهرات و زیورآلات به کار می‌رود. یاقوت را در سبک‌های مختلفی در جواهرات هندی تا هنر دکو و در جواهرات امروزی می‌توان پیدا کرد. یاقوت از کانی‌های سخت است و آن را به دلیل سخت بودنش بر روی انگشترها، گردنبندها، دستبندها و گوشواره‌ها استفاده می‌کنند. یاقوت در بیشتر موارد به‌جای الماس یا زمرد انتخاب در جواهرآلات به کار می‌آید.

استفاده از طلای سفید یا زرد به‌عنوان فلز برای قالب‌گیری سنگ بسیار مناسب است. در جواهرات به سبک مهره‌ای، یاقوت‌های بسیار ریز را در کنار یکدیگر قرار می‌دهند. در جواهرسازی اگر یاقوت را در کنار الماس و زمرد قرار دهید، از گران‌ترین و باارزش‌ترین جواهرات به‌حساب می‌آید.

انواع یاقوت و استفاده از آن

جواهراتی که با یاقوت می‌سازند، از جواهرات بسیار هنری به‌حساب می‌آید، حتی اگر فلز استفاده شده در ساخت آن جواهر از نقره باشد. در حلقه‌های ازدواج از یاقوت قرمز برای ساخت آن استفاده می‌کنند. یاقوت از خانواده کروندم است که در جواهرسازی از یاقوت آبی، یاقوت سرخ، یاقوت ستاره‌ای استفاده می‌کنند.

یاقوت چشم‌گربه‌ای

در جواهرسازی از یاقوت چشم‌گربه‌ای ستاره‌ای استفاده می‌کنند، ولی بسیار گران‌بها است و کمیاب‌اند.

یاقوت سبز

سنگ‌های یاقوت سبز همیشه دارای ستاره هستند و معمولاً به‌صورت برش‌های گنبدی شکل، سنگ جواهر آنها را می‌تراشند. در یاقوت سبز انعکاس نور را به شکل یک ستاره خواهید دید.

یاقوت کبود

 یاقوت کبود برای ساخت جواهرات زیادی استفاده می‌شود. زیرا تغییر رنگ در هر نوع جواهری را دارد. به دلیل سختی یاقوت کبود بیشتر در حلقه‌های ازدواج از آن استفاده می‌کنند.

جواهراتی که از یاقوت کبود ساخته می‌شوند در نور طبیعی یا نور فلورسنت بهتر و زیباتر دیده می‌شوند. از یاقوت کبود فقط در طلا و جواهرات نمایشی استفاده می‌شود و در ساخت جواهرات اصلی و تجاری از آن استفاده نمی‌کنند. زیرا دارای خاصیت تغییر رنگ است و قیمت بسیار زیادی دارد.

سنگ یاقوت کبود که سنگ قیمتی است اغلب در فروشگاه‌های جواهرسازی می‌توان آن را یافت. زمانی که یاقوت کبود را در کنار الماس در جواهرات قرار می‌دهند از محبوب‌ترین و پرطرف‌دارترین جواهرات به شمار می‌رود.

از سنگ یاقوت کبود در ساخت گل سینه، گیره، آویزها، حلقه و گردنبندهای گران‌بها با طرح‌های ساده و همچنین برای دکمه‌های سردست و گوشواره هم استفاده می‌کنند.

قیمت‌گذاری سنگ یاقوت

برای خرید جواهرآلاتی که از یاقوت ساخته شده‌اند قیمت‌گذاری یاقوت بر اساس اندازه آن است و آن را بر اساس وزن، ارزش‌گذاری نمی‌کنند. جواهراتی که دارای طرح‌های ساده هستند و سنگ یاقوت در ساخت آن‌ها به‌کاررفته است، در عین سادگی ارزش قیمتی زیادی دارد.

استفاده از سنگ یاقوت در ساخت جواهرات هیچ‌گونه حساسیتی و عوارضی را برای بدن ایجاد نمی‌کند. در جواهرسازی برای ساخت زیورآلات، سنگ یاقوت را به‌عنوان سنگ اولیه استفاده می‌کنند، ولی اگر در ساخت زیورآلات الماس هم به‌کاررفته باشد، سنگ یاقوت را به‌عنوان سنگ ثانویه در ساخت جواهرات به شمار می‌آورند.

سنگ یاقوت تاج ملکه انگلیس

قوانین سلطنتی در امپراطوری‌ها به این صورت است که حاکمان باید از تاج و جواهرات باارزش و گران‌بها استفاده کنند. ملکه انگلیس که به نام ملکه الیزابت است، از این قانون پیروی کرده و از کسانی است که در خزانه خود جواهراتی خاص از سنگ‌های قیمتی باارزش دارد.

یکی از این جواهرات باارزش ملکه الیزابت تاجی است که با یاقوت‌های سرخ باکیفیت و گران‌قیمت تزیین شده است. زمانی که ملکه الیزابت ازدواج کرد، از برمه یا میانمار امروزی نمایندگانی برای عرض تبریک خدمت ملکه الیزابت رفته و تاجی باعظمت و بسیار درخشنده که از طریق سنگ‌های کمیاب و نادر یاقوتی سرخ تزیین این شده بود و چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کرد، به ملکه الیزابت اهدا کردند.

شکل ظاهری این تاج مزین به سنگ‌های یاقوتی سرخ به شکل یک دسته‌گل بسیار زیبا است. تعداد نگین‌های بکار برده شده در ساخت این تاج به تعداد مریضی‌هایی بود که تا آن لحظه شناخته شده بود تا هرکدام باانرژی ماورایی خود بتوانند بلاها را از ملکه دورنگه دارند.

استفاده از سنگ‌های یاقوتی سرخ به شکلی طراحی شده است که گل‌های سرخی را بر روی تاج نمایان می‌کند. این خود نمادی از خانواده سلطنتی انگلستان و اصالت آنها است. این تاج به‌اندازه‌ای گران‌قیمت و باارزش است، در مکان‌های بسیار امن که ملکه دستور می‌دهند از آن نگهداری می‌کنند. این تاج ساخته شده از سنگ‌های یاقوتی سرخ برمه قابل قیمت‌گذاری نیست.

سنگ یاقوت تاج ملکه انگلیس

اهدای یاقوت سرخ برمه‌ای به ملکه الیزابت

شرکت بریتانیایی گاراد تاج پادشاهی که از یاقوت سرخ برمه‌ای ساخته شده بود را به ملکه الیزابت دوم پیشکش کرد. این تاج علاوه بر این که از سنگ‌های یاقوت کمیاب و نادر سرخ برمه‌ای تزیین شده بود، در ساختار آن از طلا هم استفاده شده است.

سنگ‌های یاقوتی سرخ برمه‌ای به شکل یک گل در بخش مرکزی تاج قرار دارند و گلبرگ‌های این گل از الماس و نقره هستند. در کل می‌توان گفت جواهرات تاج سرخ برمه‌ای ملکه الیزابت دوم دارای ۹۶ الماس است. به همین دلیل است که این تاج را یاقوت سرخ برمه‌ای می‌نامند. الماس‌های بکار برده شده در ساخت این تاج به رنگ قرمز هستند و از کشور برمه یا میانمار امروزی تولید شده است.

سنگ‌های یاقوت کبود

این جواهرات طرف مادر ملکه که الیزابت به او هدیه داده شده است. وزن سنگ یاقوت کبود ۲۵ قیراط است. سنگ‌های یاقوت به کار برده شده در تاج ملکه انگلیس، با نگین یاقوت کبود به نام‌های ادوارد و استوارت تزیین شده‌اند. این دو یاقوت کبود از معروف‌ترین و مشهورترین این نوع یاقوت‌های درون آبی هستند.

سنگ یاقوت هندی به کدام نوع از یاقوت می‌گویند؟

سنگ یاقوت سرخ در زبان‌های مختلف دارای اسم‌های گوناگونی است. نام دیگری که برای سنگ یاقوت سرخ انتخاب شده است روبی است که از زبان روبئوس گرفته شده است. در زبان پارسیان سنگ یاقوت سرخ را دافع طاعون می‌گفتند و در زبان هندی این سنگ را پادشاه سنگ‌های قیمتی می‌نامند.

پادشاه سنگ‌های قیمتی یا پدرام راک در زبان هندی به معنای نیلوفر سرخ است. روبی در زبان سانسکریت هند قدیم به معنای پادشاه سنگ‌های قیمتی است. هندی‌ها سنگ یاقوت سرخ را سنگی زینتی و بسیار گران‌بها می‌دانند که تاج‌وتخت پادشاهان خود را از این سنگ مزین می‌کردند. درگذشته مردم هند معتقد بودند که سنگ یاقوت به دلیل تابش نور آفتاب در مرکز سنگ تولید می‌شود. این سنگ‌های یاقوت بسیار درشت بوده و به رنگ قرمزرنگ است که درجه خلوص بالایی دارد. این سنگ‌های یاقوت قرمز کمیاب و نادر هستند و برای آنان چندبرابر الماس باارزش‌تر هستند.

سریلانکا به دلیل داشتن سنگ‌های یاقوت سرخ‌رنگ با رنگ‌های درخشان و گیرا را به‌عنوان جزیره سنگ‌های قیمتی مشهور است. مارکوپولو در کتاب خود نوشته است که سریلانکا دارای سنگ‌های یاقوتی قرمز بسیار خاصی است که از آن در هیچ جای دنیا وجود ندارد.

سنگ یاقوت برمه به چه نوع از یاقوت اطلاق می‌گردد؟

 یاقوت قرمز و سرخ هزاران سال است که محبوبیت زیادی در بین مردم دارد. اما از بین تمامی سنگ‌های یاقوت، سنگ یاقوت برمه از همه گران‌بهاتر و برتر است. سنگ‌های یاقوت برمه را در ناحیه برمه یا میانمار کنونی کشف می‌کنند.

در اصل می‌توان گفت که از مهم‌ترین سنگ‌های یاقوتی سرخ یاقوت برمه است. سنگ یاقوت‌های برمه رنگ‌های بسیار چشمگیری دارند و ارزیابی سنگ‌های یاقوتی را بر اساس یاقوت برمه انجام می‌دهند. امروزه به دلیل نوسانات موجود در بازار قیمت‌های سر به فلک کشیده به وجود آمده‌اند که خریداری یاقوت‌های برمه بسیار دشوار شده است.

منطقه برمه یا میانمار امروزی یک کشور است که در منطقه جنوب شرقی آسیا قرار دارد. اگرچه نام برمه به میانمار تغییر کرده است ولی صنعت و کارخانه‌ها این یاقوت‌های این منطقه را به یاقوت‌های برمه نام می‌برند. اکثریت یاقوت‌های برمه را از مناطق اطراف موگوک و مونگهسو استخراج می‌کنند. این مناطق در قسمت شمالی برمه وجود دارد. معدن‌های موجود در این مناطق به دلیل داشتن درصد زیادی از یاقوت‌های خون کبوتری بسیار معروف هستند. به یاقوت‌های استخراج شده در منطقه برمه یاقوت‌های خون کبوتری می‌گویند.

سنگ یاقوت برمه به چه نوع از یاقوت اطلاق می‌گردد؟
سنگ یاقوت برمه به چه نوع از یاقوت اطلاق می‌گردد؟

ویژگی سنگ یاقوت برمه

به دلیل داشتن شفافیت و شدت رنگ و درخشندگی زیادی که در یاقوت‌های خون کبوتری برمه وجود دارد، یاقوت‌هایی که از منابع و معادن دیگر استخراج می‌شوند قابل قیاس با یاقوت‌های برمه نیستند. سال‌های بسیار زیادی است که یاقوت‌های برمه تقاضاکنندگان زیادی دارد.

رنگ یاقوت‌های برمه یکی از عواملی است که باعث برجستگی و باارزش بودن یاقوت برمه می‌شود، رنگ درخشان جذاب و خیره‌کننده آن است. در حقیقت می‌توان گفت که رنگ سنگ یاقوت از شفافیت موجود در ساختار آن بسیار مهم‌تر است. درنگ سنگ یاقوت تفاوت‌های بسیار کوچک می‌تواند باعث ایجاد تفاوت‌های بزرگی در قیمت و ارزش سنگ یاقوت شود.

عوامل تأثیرگذار بر رنگ سنگ برمه

رنگ سنگ یاقوت برمه تحت‌تأثیر عواملی قرار می‌گیرد که باعث می‌شود رنگ جذاب و گیرایی به  یاقوت برمه بدهد. یکی از این عوامل بدنه و رنگ بدنه سنگ یاقوت است که در آن فلورسانس وجود دارد. بهترین این تن رنگ سنگ یاقوت برمه از قرمز تیره تا روشن متوسط است. سنگ‌های یاقوتی که بسیار تیره و یا بسیار روشن باشد قیمت ارزان‌تری دارند.می‌توان گفت درصد زیادی از سنگ‌های یاقوت برمه دارای رنگی نزدیک به خون کبوتری دارند که باعث می‌شود ظاهری شاداب و زنده به سنگ یاقوت بدهد. زمانی که سنگ یاقوت برمه با فلورسانس قرمز طبیعی در تماس با یکدیگر قرار می‌گیرند، این سنگ‌های یاقوتی به رنگ درونی بسیار غنی دست پیدا می‌کند.

دومین عاملی که بر روی رنگ  یاقوت برمه تأثیر می‌گذارد وجود اجزای بسیار ریزی است که باعث می‌شود نور را در سطح سنگ پراکنده کند و این باعث می‌شود که پخش نور در آن زیاد شود و یک حالت ابریشمی و لطیف به رنگ سنگ یاقوت بدهد. در واقع سنگ‌های یاقوتی از مناطق مختلفی مانند برمه، آفریقا، تایلند، کامبوج استخراج می‌شوند. از نظر شیمیایی و فیزیکی مانند یکدیگر هستند ولی تفاوتی که در این میان وجود دارد، رنگ و سایه رنگ این سنگ‌های یاقوتی است که بر اساس رنگ‌بندی رنگ یاقوتی برمه را در سطر اول قرار می‌دهند.

جایگاه یاقوت در متون کهن ایرانی

معرب از یاکند فارسی نام جوهری است مشهور و آن سرخ و کبود و زرد است بیرونی،1374. یاقوت از واژه یونانی hyakinthos به معنی نوعی زهر، گرفته شده است. تبریزی، 1330. ابوریحان می‌نویسد پارسیان به آن سبج اسوز یا دافع طاعون می‌گویند و به هندی آن را پدرام راگ نامند که به معنی نیلوفر سرخ است. یاقوت از کانی – های قیمتی است که از زمان باستان موردعلاقه ایرانیان بوده است و توجه بیش از حد به آن مختص ایرانیان است، در میان اقوام دیگر نوع قرمز یاقوت موردتوجه بوده و در انجیل نیز آمده است که عقل گران‌بهاتر از یاقوت قرمز است چیزی که در تعابیر پیشینیان بسیار آمده، این است که آنان همیشه از این گوهر به‌عنوان سنگ قیمتی آتشینی که حاوی نیروی جادوی عظیم فناناپذیر است، یاد کرده‌اند. یاقوت را جوهری معروف و از بین سنگ‌های قیمتی بهترین می‌دانسته‌اند.

سنگ یاقوت برای چه ماهی است؟

یاقوت سرخ برای متولدین دی‌ماه است. متولدین دی‌ماه که متولدین برج بز هستند، با استفاده از  یاقوت سرخ می‌توانند تمام انرژی‌های مثبتی که در کائنات وجود دارد و مخصوصاً تمام انرژی‌های سراسر سیاره خود را با یکدیگر هماهنگ کنند و آنها را جذب کنند. یاقوت سرخ برای متولدین ماه اسفند، هم خواص زیادی دارد. نماد متولدین ماه اسفند سیارهٔ نپتون و ماهی است. متولدین ماه اسفند می‌توانند از سنگ یاقوت سرخ استفاده کنند و انرژی کیهانی را از سیاره نپتون جذب کنند و طالع و شانس خود را با این سیاره هماهنگ نمایند.

یاقوت کبود برای متولدین شهریور مناسب است. سنگ ماه تولد هر فرد از لحاظ ارتعاش و انرژی با متولدین ماه مربوط به خود هماهنگی می‌کند.  یاقوت کبود برای متولدین شهریور باعث افزایش قدرت ماورایی و انرژی زیادی در آن‌ها می‌شود.
بهترین سنگ که هماهنگ با متولدین شهریور یاقوت کبود است. سنگ یاقوت کبود به سنگ‌های یاقوتی گفته می‌شود که هیچ‌گونه رنگ قرمزی در آنها وجود ندارد. وجود رنگ آبی در یاقوت آبی به دلیل وجود تیتانیوم در آن است.

سنگ یاقوت برای چه ماهی است؟
سنگ یاقوت برای چه ماهی است؟

یاقوت زرد

اکثر مردم با آگاهی از خواص درمانی روحی و جسمی سنگ‌ها این علاقه را پیدا کردند که سنگ‌های قیمتی را خریداری کرده و آن را در قالب یک‌تکه سنگ و یا در زیورآلات مانند گردنبند، گوشواره، دستبند، انگشتر همراه خود داشته باشند، تا از خواص آن بهره کافی را ببرند.

سنگ‌ها برای افراد متولدین هر ماه دارای ارتعاشات و انرژی‌های مخصوصی هستند که هر شخص برای تهیه و خرید این سنگ‌های قیمتی ترجیح می‌دهد که سنگ مخصوص ماه تولد خود را بگیرد. یاقوت زرد مخصوص متولدین آذرماه است.متولدین آذرماه با همراه داشتن یاقوت زرد از خواص ماورایی و درمانی آن به‌راحتی بهره می‌برند. اگر متولدین ماه‌های دیگر هم از این سنگ یاقوت زرد هم استفاده کنند بی‌بهره نخواهند ماند و از خواص آن سود می‌برند .

این که می‌گوییم سنگ یاقوت زرد برای متولدین آذر است به این معنی است که آذر ماهی‌ها از انرژی و خواص آن بیشتر از متولدین دیگر ماه‌ها بهره‌مند خواهد شد. برای بهره‌گیری بهتر از سنگ یاقوت زرد باید هرچند وقت یکبار آن را شارژ کنید، تا بتوانید در طولانی‌مدت و به‌صورت دائم از خواص آن بهره‌مند شوید.

روایات در ارتباط با استفاده از یاقوت زرد

امام صادق علیه‌السلام درباره سنگ یاقوت زرد می‌فرماید: اگر انگشتری از سنگ یاقوت زرد را در دست داشته باشید، مستحب است و ثواب زیادی دارد. پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم می‌فرمایند: اگر انگشتری از سنگ یاقوت زرد را در دست داشته باشید، فقر و تنگدستی ریشه‌کن می‌شود. پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم به امام حسین علیه‌السلام می‌فرماید: فرزندم اگر انگشتری از یاقوت را در دست داشته باشی، بسیار میمنت و مبارک است و زمانی که به این انگشتر بنگری، نورانیت چهره را افزایش می‌دهد. اگر با انگشتر یاقوت یک رکعت نماز بخوانیم ثوابی به‌اندازه هفتاد رکعت نماز برای تو به تو داده می‌شود.

امام رضا علیه‌السلام به نقل از امام جعفر صادق علیه‌السلام می‌فرماید: که همراه داشتن انگشتری از سنگ یاقوت تنگدستی را از بین می‌برد و آن را ریشه‌کن می‌کند. امام رضا علیه‌السلام می‌فرمایند: دردست‌داشتن انگشتر سنگ یاقوت پریشانی و غم و غصه را از بین می‌برد. در تاریخ اسلام آمده است که امام علی علیه‌السلام در دستان خود ۴ انگشتر داشتند که یکی از این انگشترها از سنگ یاقوت بوده و آن را برای حفظ نجابت و شرافت نگه می‌داشتند. امام رضا علیه‌السلام می‌فرمایند: کسی که انگشتری از یاقوت زرد در دست داشته باشد، فقیر نخواهد شد.

استفاده دختران از یاقوت زرد

در کتاب‌های مقدس آمده است که سنگ یاقوت زرد برای دختران بسیار مفید است و به آنان کمک می‌کند، تا مرد ایده‌آل خود را پیدا کند. به دختران این فرصت را می‌دهد که یک همسر باوقار و کامل پیدا کنند. دختران باید از حلقه‌های یاقوت زردرنگ استفاده کنند تا ازدواج همراه با خوشحالی داشته باشد.

خواص انواع یاقوت برای افراد به چه صورت است؟

اثراتی که سنگ یاقوت زرد بر روی متولدین آذر می‌گذارد این است که:

  • او را در مقابل زشتی‌ها و اتفاقات و بلاهایی که به‌صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد، محافظت می‌کند.
  • متولدین آذر ماهی که از سنگ یاقوت زرد استفاده می‌کنند و متأهل هستند در زندگی زناشویی کامروا خواهند شد و خوشبختی در آن زندگی چندبرابر می‌شود.
  • اگر یک زن متولد آذر از سنگ یاقوت زرد استفاده کند یک مرد واقعی و عاشق به سمت او می‌آید و در زندگی زناشویی از رضایت کامل بهره‌مند می‌شود و در زندگی آنها شادی و سرزندگی وجود دارد.
خواص انواع یاقوت برای افراد به چه صورت است؟
خواص انواع یاقوت برای افراد به چه صورت است؟

تأثیر بر روی بیماری‌های جسمی و روحی

متولدین آذر با همراه داشتن  یاقوت زرد می‌توانند به درمان بیماری‌های جسمی و روحی خود کمک کنند.

بیماری‌های جسمی: متولدین آذر ماهی که دچار مشکلات در بدن هستند مثلاً دچار مشکلات بینایی هستند، مشکلات نازایی دارند، کم بودن میل جنسی و بیماری‌های زنانه را درمان می‌کند و برای تقویت سیستم ایمنی، تنظیم عملکرد غده تیروئید، افزایش اشتها، رفع مشکلات عصبی، رفع مشکلات قلبی، رفع مشکلات پوستی، رفع سردردهای عصبی و اختلالات روانی رفع سرگیجه و بی‌خوابی، رفع کسالت و ضعف، تصفیه خون، ازبین‌بردن سموم بدن بهبود زخم عمیق، رفع طاعون، درمانگر بسیار قوی است.

بیماری‌های روحی: متولدین آذر با همراه داشتن یاقوت زرد می‌تواند استقلال فردی داشته باشند، ترس و دلهره و پریشانی و اضطراب در آن‌ها کنترل و سرکوب می‌شود، عزت‌نفس آنها افزایش می‌یابد، قدرت اراده و تمرکز آنها افزایش می‌یابد. اگر متولدین آذر یاقوت زرد را به‌صورت گردنبند استفاده کنند، قدرت سخنوری آنها افزایش می‌یابد و طرز بیان قوی‌تری پیدا می‌کنند.

خواص سنگ یاقوت برای شهریور ماهی‌ها

اگر متولد ماه شهریور هستید به شما پیشنهاد می‌شود از سنگ یاقوت کبود استفاده کنید، زیرا باانرژی‌هایی که از خود ساطع می‌کند، باعث می‌شود که بر روی جسم و روح شما اثر مثبت بگذارد. استفاده از سنگ یاقوت کبود باعث می‌شود که فکر شما را رو به آرامش و راحتی ببرد و باعث شود که ناراحتی و غصه را از شما دور کند و دشمنان شما را مغلوب نماید. به همین صورت باعث ایمنی شخص می‌شود.

اگر یاقوت کبود را همراه داشته باشید هیچ‌گونه سحر و جادویی که بر علیه شما درست شده است، روی شما تأثیر نمی‌گذارد. همراه داشتن یاقوت کبود انسان را از بند و زندان نجات می‌دهد. اگر  یاقوت کبود را در خانه قرار دهید آن خانه از آتش‌سوزی و بلایای طبیعی دیگر محفوظ خواهد ماند.

متولدین شهریور با همراه داشتن سنگ یاقوت کبود می‌توانند افکار شهوت‌انگیز و شیطانی را از خود دور کنند. افرادی که مؤمن هستند و بیشتر به معنویات توجه می‌کنند به دلیل عوامل تأثیرگذار یاقوت کبود آن را با خود حمل می‌کند. یاقوت کبود درد و رنج را خنثی می‌کند. بیماری‌های چشمی را درمان می‌کند، باعث افزایش راست‌گویی و وفاداری در فرد می‌شود، افرادی که از سن قانونی ازدواج آنها گذشته با همراه داشتن یاقوت کبود راحت‌تر ازدواج می‌کنند و خوشبخت خواهند شد.

سنگ یاقوت برای اردیبهشت‌ماهی‌ها هم خاصیت دارد.

متولدین اردیبهشت‌ماه اگر یاقوت کبود را همراه خود داشته باشند سعادت و خوشبختی آنها تکمیل می‌شود و برکت در زندگی آنها افزایش می‌یابد. متولدین اردیبهشت اگر وارد جمع می‌شوند و  یاقوت کبود را همراه خود داشته باشند، در میان جمع عزت و وقار خود را افزایش می‌دهند و شخصیتی پرجاذبه و پرکشش در میان افراد جمع خواهند داشت. به‌طورکلی می‌توان گفت سنگ یاقوت کبود بر روی متولدین شهریور، اردیبهشت، مهر، آذر و اسفند بسیار تأثیرگذار است که از لحاظ روحی و جسمی می‌تواند آنها را در سمت‌وسوی مثبت و والا حرکت دهند. این جمله معروف است که خداوند بلندمرتبه برای حضرت موسی علیه‌السلام در کوه تور ۱۰ حکم از احکام مهم تورات را که بر روی یاقوت کبود حکاکی و کنده‌کاری‌شده بودند را فرستاد.

مراقبت و پاک‌سازی سنگ یاقوت | نکاتی که همهٔ افرادی که یاقوت دارند، باید بدانند.

همهٔ ما می‌دانیم که سنگ یاقوت آن‌قدر زیبا و جذاب است که هروقت آن را دیدیم، می‌خواهیم آن را لمس کنیم. اما لطفاً این کار را زیاد انجام ندهید! چربی دست شما درست است که شاید زیاد به چشم نیاید. اما زمانی که به‌مرور به سنگ دست می‌زنید، یک‌لایه از چربی که روی آن را خاک می‌پوشاند، بر روی سنگ شما ظاهر می‌گردد. همین امر باعث عدم درخشندگی در حد روزهای اول برای یاقوت شماست. سعی کنید آنها را تا جای ممکن از چربی و گردوخاک دورنگه دارید.

برای تمیزکردن سنگ یاقوتتان نگران نباشید. خوشبختانه این سنگ‌ها به‌راحتی پاک‌سازی می‌شوند. تنها چیزی که برای تمیزکاری نیاز دارید یک کاسه آب گرم، مواد شوینده ملایم و یک مسواک یا برس با موهای نرم است. صابون را در آب گرم رقیق کنید و جواهرات را چند دقیقه در آن قرار دهید سپس از مسواک برای تمیزکردن شکاف‌ها و سایر نواحی خارج از دسترس استفاده کنید. در نهایت از یک‌پارچه بدون پرز برای خشک‌کردن آنها استفاده کنید.

در حالت ایده‌آل حداقل یک‌بار در ماه باید جواهرات سنگی‌تان را تمیز کنید و هرچند وقت یکبار از جواهرسازتان بخواهید برای شما جلایشان دهد. جواهرات شما باید آخرین چیزی باشد که بعد از آماده‌شدن برای بیرون رفتن، استفاده می‌کنید. عطر را قبل از انداختن جواهرات به کار ببرید. کرم‌ها، عطرها و لوسیون‌ها را از سنگ خود دورنگه دارید. در هنگام آشپزی از این سنگ‌ها استفاده نکنید. با وجود سختی بالای یاقوت، اما قطرات آبلیمو می‌تواند به آن آسیب وارد کند.

مراقبت و پاک‌سازی سنگ یاقوت | نکاتی که همهٔ افرادی که یاقوت دارند، باید بدانند.
مراقبت و پاک‌سازی سنگ یاقوت | نکاتی که همهٔ افرادی که یاقوت دارند، باید بدانند.

چگونه سنگ یاقوت را شارژ کنیم؟

برای شارژ یاقوت سه مرحله لازم است انجام دهید. ابتدا یک کاسه آب متبرک شده به مقدسات دین خودتان (برای اکثر ایرانی‌ها، قرآن و یک سوره از آن) را آماده کنید. در ادامه سنگ یاقوت را در آن قرار دهید. این کاسهٔ آب را به مدت 30 الی 40 دقیقه در طلوع آفتاب قرار دهید چرا که یاقوت یک سنگ قیمتی خورشید است و فقط خورشید می‌تواند آن را دوباره شارژ کند. در نهایت بعد از گذشت این مدت‌زمان آن را با آب معمولی بشویید و مجدد مانند روز اول شارژ و پرانرژی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *