آموزش گوهر شناسی و سنگ شناسی, مجله طب سنگ, مقالات

سنگ مالاکیت

سنگ مالاکیت

اگر عاشق رنگ سبز هستید، پس سنگ مالاکیت سنگی است که می‌خواهید بیشتر با آن آشنا شوید این سنگ سبز زیبا، مواد معدنی هستند که خیلی دور از سطح زمین تشکیل می‌شوند. سنگ مالاکیت یک ماده معدنی است که بر پایه کربنات مس است. اولین استفاده از آن به‌عنوان سنگ معدن مس بود و صرفاً به‌عنوان منبع فلز استخراج شد. رنگ سبز از اکسید شدن مس در هوا ناشی می‌شود زیرا این ماده معدنی نزدیک به سطح زمین تشکیل می‌گردد.

این ماده به‌طورکلی در غارها و مناطقی وجود دارد که در آن مواد معدنی به شکل استالاکتیت درآمده یا سطح زمین را پوشانده است. گاهی اوقات سنگ مالاکیت به شکل کریستال وجود دارد و در واقع به این شکل رنگ شفاف دارد. شکل معمولی این ماده معدنی مات است و نیاز به صاف کردن و صیقل دادن به سنگی دارد که معمولاً شناخته شده است.

اگر این سنگ قیمتی سبز زیبا شما را مجذوب خود کرد، به خواندن ادامه دهید تا همه چیز را در مورد خواص جادویی و جذابیت سنگ مالاکیت بدانید.

معنی مالاکیت چیست؟

معنی دقیق کلمه مالاکیت ناشناخته است. نظریه اصلی این است که از کلمه یونانی باستان malache یا malakee آمده است. اینها کلماتی هستند که برای توصیف برگ‌های بوته خطمی استفاده می‌شوند گیاه خطمی یک گیاه محبوب است که در سراسر اروپا، آسیا و آفریقا یافت می‌شود.

یکی دیگر از واژه‌های یونان باستان که مالاکیت می‌توانست از آن مشتق شده باشد، مالاکوس است که به معنای نرم است. این نظریه کمتر محتمل به نظر می‌رسد زیرا سنگ معدنی مالاکیت چکش خوار نیست. چکش خوار نبودن به این معنی است که نمی‌توان نرم بودن آن را استناد کرد چراکه یک سنگ نرم می‌تواند با استفاده از برش‌هایی که در سطح آن داده می‌شود، به اشکال زیبایی در بیاید.

تاریخچه‌ی سنگ مالاکیت چیست؟

برای اولین‌بار در حدود 4000 سال قبل از میلاد در مصر و در کوه سینا یافت شدند. در آن زمان، آنها به طور گسترده‌ای برای استفاده‌های عملی استخراج می‌شدند. بااین‌حال، زیبایی این سنگ در هنرمندان آن زمان از بین نرفته است و از این سنگ در مجسمه‌ها و جواهرات یونان باستان و سپس روم باستان نیز استفاده می‌شده است. همچنین به‌صورت پودر به‌عنوان آرایش از آن استفاده می‌کردند.

مالاکیت را 3800 سال پیش با استفاده از ابزارهای سنگی و استخوانی به طور گسترده در معادن بزرگ اورم در بریتانیا استخراج می‌کردند. شواهد باستان‌شناسی حاکی از آن است که فعالیت معدنی در سال 1390 به پایان رسیده است. 600 سال قبل از میلاد، 1760 تن مس از مالاکیت استخراج شده، تولید می‌شده است.

شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد که این ماده معدنی برای به‌دست‌آوردن مس در دره تیمنا در اسرائیل برای بیش از 3000 سال استخراج و ذوب شده است. از آن زمان، مالاکیت هم به‌عنوان سنگ زینتی و هم به‌عنوان سنگ قیمتی مورداستفاده قرار گرفته است.

تاریخچه‌ی سنگ مالاکیت چیست؟
تاریخچه‌ی سنگ مالاکیت چیست؟

موارد استفاده از سنگ مالاکیت را بهتر بشناسیم

از گذشته تا کنون استفاده‌های متفاوتی از سنگ مالاکیت می‌شده است. برای مثال در ساختار ماسکی که برای تشیع جنازه ملکه سرخ پالنکه درست کرده بودند، از مقدار زیادی مالاکیت استفاده شده است.

در رنگ‌های سبزی که در دوران باستان وجود داشت، از مالاکیت به‌عنوان رنگ‌دانه استفاده می‌کردند. همچنین از آن برای برخی مقاصد تزئینی هم استفاده می‌کردند. به‌عنوان چند نمونه از آن می‌توان یک اتاق مالاکیت که در موزه ارمیتاژ وجود دارد و گلدان‌های بزرگ از جنس سنگ مالاکیت و یا در مکزیکوسیتی اتاق‌هایی از جنس سنگ مالاکیت را می‌توان نام برد.

“تازا”، یک گلدان بزرگ مالاکیت، یکی از بزرگ‌ترین قطعات مالاکیت در آمریکای شمالی و هدیه‌ای از تزار نیکلاس دوم، به‌عنوان نقطه کانونی در مرکز اتاق کتابخانه لیندا هال قرار دارد. در زمان تزار نیکلاس اول، قطعات تزئینی با مالاکیت از محبوب‌ترین هدایای دیپلماتیک بود.

کاربردهای دیگر مالاکیت

استفاده از آن به‌عنوان بخشی از جواهرات خود یا قراردادن آن به‌عنوان بخشی از دکوراسیون منزل به شما کمک می‌کند تا خواص درمانی این سنگ را احساس کنید. هنگامی که در نزدیکی در اتاق قرار می‌گیرد بسیار مؤثر است زیرا انرژی‌های منفی را از اتاق بیرون می‌کند و از ورود بیشتر جلوگیری می‌کند.

گه داشتن سنگ مالاکیت روی میز می‌تواند به جرقه خلاقیت در کار شما کمک کند. نگه‌داشتن آن در کنار تخت همچنین می‌تواند انرژی‌های خلاقانه را در فعالیت‌های دیگر ایجاد کند. وقتی نوبت به پوشیدن مالاکیت می‌رسد، داشتن آن در کنار پوست عالی است. ارتعاشات حاصل از سنگ بلافاصله و به طور مداوم با بدن شما ارتباط برقرار می‌کند.

رنگ سنگ مالاکیت در چه محدوده‌ای تغییر می‌کند؟

در مورد سنگ مالاکیت تغییرات و محدوده‌ی رنگی بسیار متفاوت نیست و تقریباً تمام مالاکیت‌هایی که در سراسر جهان یافت می‌شوند، در محدوده‌ی رنگ سبز هستند. هر چه رنگ سبز تیره‌تر باشد، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی اکسیدشدگی بیشتر مس در ساختار آن باشد.

باتوجه‌به این نکته می‌توان این‌گونه بیان کرد که هرچقدر رنگ سنگ سبز روشن‌تر باشد، به این معنی است که اکسیدشدگی کمتر است. در این صورت نتیجه بر این است که محدوده‌ی رنگ سنگ می‌تواند از سبز روشن تا سبز تیره تغییر کند و در بعضی اوقات می‌تواند به رنگ سیاه هم در آید که می‌تواند به معنی اکسید شدن بیش از حد سنگ باشد.

رنگ سنگ مالاکیت در چه محدوده‌ای تغییر می‌کند؟
رنگ سنگ مالاکیت در چه محدوده‌ای تغییر می‌کند؟

آیا سنگ مالاکیت ساختار بلوری دارد؟

اکثر مالاکیت‌هایی که در حال حاضر کشف و استخراج شده‌اند، فاقد ساختار بلوری هستند؛ بنابراین می‌توان گفت که معمولاً ساختار بلوری ندارند. در برخی موارد هم موفق به کشف ساختارهای بلوری برای آن شده‌اند که شکل بلورهای آن به‌صورت سوزنی بوده و یا می‌تواند تخت هم باشد.

این بلورهای سوزنی و یا تخت معمولاً رنگ سبز روشن‌تری داشته و درخشندگی که از خود ساطع می‌کنند از نوع شیشه‌ای است. هم چنین ظاهری مات هم دارند.

بیشتر ساختارهای غیر بلوری که برای سنگ مالاکیت دیده شده است، به‌اصطلاح اوپک هستند. این به این معنی است که توانایی عبور نور از خود را ندارند. بیشتر این دسته از مالاکیت‌ها دارای درخشندگی کدر هستند.

پس به‌طورکلی نتیجه‌ای که گرفته می‌شود این است که پیداکردن یک مالاکیت با ساختار بلوری خیلی کمتر از پیداکردن آن در حالت غیر بلوری است و بیشتر ساختار غیر بلوری را خواهید یافت.

شکل‌گیری و پیدایش سنگ مالاکیت

در مورد این که سنگ مالاکیت به چه صورت ایجاد می‌شود، تحقیقات به این نتیجه رسیده است که لازمه‌ی ایجاد آن این است که یک انحلال از سنگ سولفید در زمینه وجود داشته باشد. برای آن که سولفید بتواند حل شود باید شرایط محیطی از لحاظ  PH در حالت اسیدی باشد. نه‌تنها اسیدی بلکه با شدت بسیار بالا و در حد 2 الی 3 .

شرایطی که بتوان به این مقدار از اسیدیته رسید این است که آب با پیریت و دیگر سولفیدها ترکیب شود و نتیجه‌ی آن ایجاد سولفوریک اسید باشد. این اسید بسیار خورنده است و جزو اسیدهای قوی به‌حساب می‌آید.

با حرکت آب اسیدی بر روی سنگ، سبب حل شدن آن‌ها و آزاد شدن مس می‌شود. این مس به همراه آب اسیدی به مسیر خود ادامه می‌دهد تا زمانی که این اسید روان خنثی شود. معمولاً برای خنثی شدن آن به یک سنگ آهک نیاز است. بعد از خنثی شدن اسید مس رسوب می‌کند و در صورت مساعد بودن شرایط، سطح آن با موادی مانند دی‌اکسیدکربن پوشانده می‌شود. در نهایت هم در کنار سنگ‌های آهک ته‌نشین شده و به‌صورت مالاکیت خود را نشان می‌دهد.

روش‌های استفاده

از سنگ مالاکیت به‌صورت های مختلفی می‌توان استفاده کرد. همان‌طور که قبلاً هم شرح دادیم، این سنگ این توانایی را دارد که در قالب گلدان‌های با ابعاد بزرگ، برخی دیگر خود آن را فقط به‌صورت یک سنگ زینتی در خانه قرار می‌دهند. ساخت مجسمه‌های تزئینی با استفاده از آن هم یک ایده ی دیگر است.

در حال حاضر به دلیل رنگ سبز زیبایی که دارد در قالب دستبند، گردنبند و گوشواره می‌توان از آن استفاده کرد و هم بانوان و هم آقایان می‌توانند از آن بهره ببرند.

روش‌های استفاده
روش‌های استفاده

مبدأ و مناطق تولید سنگ مالاکیت

مالاکیت اغلب از هوازدگی و اکسیداسیون سوپرژن در سنگ معدن مس سولفیدی اولیه حاصل می‌شود و اغلب با آزوریت (Cu3(CO3)2(OH)2)، گوتیت و کلسیت یافت می‌شود. به جز رنگ سبز پرجنب‌وجوش آن، خواص مالاکیت مشابه خواص آزوریت است و سنگ‌دانه‌های این دو ماده معدنی اغلب به وجود می‌آیند. مالاکیت شایع‌تر از آزوریت است و معمولاً با رسوبات مس در اطراف سنگ‌های آهکی، منبع کربنات، مرتبط است.

مقادیر زیادی مالاکیت در اورال روسیه استخراج شده است. مالاکیت اورال در حال حاضر استخراج نمی‌شود. اما تحقیقات اخیر در این منطقه از کشف احتمالی ذخایر جدید مالاکیت در اورال گزارش می‌دهد. در سراسر جهان از جمله در جمهوری دموکراتیک کنگو یافت می‌شود. گابن؛ زامبیا؛ تسومب، نامیبیا؛ مکزیک؛ بورا، استرالیای جنوبی؛ لیون، فرانسه؛ دره تیمنا، اسرائیل؛ و جنوب غربی ایالات متحده، به‌ویژه در آریزونا از دیگر مناطقی هستند که به‌عنوان مناطق تولید سنگ مالاکیت معرفی شده‌اند.

خواص سنگ مالاکیت به چه صورت است؟

ساختار شیمیایی مالاکیت به‌صورت Cu2(CO3)(OH)2 هیدروکسید کربنات مس است. این به این معنی است که هر یون مس با دو یون هیدروکسید دیگر در اتصال است. در سیستم تبلور مونو کلینیک رشد می‌کند و سیستم‌های کریستالی که می‌تواند داشته باشد از انواع بوتریوئیدال، استالاکتیتیک هستند. درصورتی‌که بلوری باشد، جلای شیشه‌ای داشته و اگر غیر بلوری باشد این جلا مات می‌شود. از رنگ‌های سبز روشن تا تیره تغییر رنگ می‌دهد و از لحاظ سختی در مقیاس موس هم سختی بین 3.5 تا 4 دارد. خاصیت فلورسانسی هم تاکنون برای آن به ثبت نرسیده است.

فواید سنگ مالاکیت را می‌شناسید؟

این سنگ دارای تعدادی خواص درمانی است و آن را به‌عنوان یک سنگ محافظ مفید می‌شناسند. می‌تواند انرژی‌های منفی، سمی و آلاینده را از اطراف و درون شما جذب کند. این بدان معنی است که می‌توانید از سنگ برای متعادل کردن نوسانات خلقی استفاده کنید و به شما کمک کند تا روی دیدگاه مثبت زندگی کار کنید. همچنین به بازکردن قلب خود برای عشق و انعکاس‌های مثبت کمک می‌کند، به شما این امکان را می‌دهد که آزادانه‌تر عشق بورزید و در زندگی ریسک‌هایی را بپذیرید که برایتان خوب است.

مالاکیت را همچنین به‌عنوان یک سنگ محافظ به‌ویژه برای سفر در نظر می‌گیرند و معمولاً توسط افرادی که در هواپیما کار می‌کنند حمل می‌شود. معدنچیان همچنین سنگ را برای محافظت در هنگام کار زیرزمینی حمل می‌کنند.

یکی دیگر از خواص شفابخش مهمی که کریستال مالاکیت حامل آن است، بر ضد نگرانی‌های زنانه است. برای کمک به تنظیم قاعدگی‌های ماهانه و گرفتگی‌هایی که می‌تواند با پریود شما ایجاد شود استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای کاهش درد زایمان استفاده کرد و اغلب به آن سنگ ماما می‌گویند. بسیاری بر این باورند که مالاکیت در زنان و بدن آنها طنین‌انداز می‌شود و به آنها اجازه می‌دهد تا از ناراحتی یا مشکلاتی که در رابطه جنسی دارند غلبه کنند.

فواید سنگ مالاکیت را می‌شناسید؟فواید سنگ مالاکیت را می‌شناسید؟
فواید سنگ مالاکیت را می‌شناسید؟

سنگ مالاکیت و اثرات آن بر چاکراهای بدن

سنگ مالاکیت به‌شدت با چاکرای قلب و چاکرای گلو هماهنگ است. به همین دلیل است که می‌تواند به شما کمک کند که بدون قیدوشرط عشق بورزید و عشق را در زندگی خود بپذیرید. همچنین می‌تواند قدرت و اعتمادبه‌نفس را برای شما فراهم کند تا حرف خود را بگویید و مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود بخشد.

چاکرای قلب مسئول ناحیه قفسه سینه، قلب و سیستم گردش خون شما است، به این معنی که مالاکیت می‌تواند به تقویت و بهبود همه اینها کمک کند. چاکرای گلو مسئول گردن، فک، تارهای صوتی و سیستم تنفسی شماست؛ بنابراین مالاکیت می‌تواند به تنفس و گفتار شما کمک کند و همچنین به کاهش تنش در گردن، گلو و شانه‌ها کمک کند.

جایگاه در متون کهن ایرانی

بسیاری از سنگ‌ها و مرواریدها در اشعار و کتب و متون کهن فارسی به‌کار رفته‌اند. برخی از سنگ‌هایی مانند لعل، یاقوت، فیروزه به فراوانی در این مطالب وجود دارد. اما در مورد سنگ مالاکیت که در فارسی به نام دهنه آن را می‌شناسند، تاکنون موارد کمی دیده شده است. برای مثال در تنسوخ نامه و الابنیه عن حقایق الادویه باب 84 آورده شده است که: طبیعت آن سرد و خشک است، چشم را سود دارد و رگ‌های برخاسته را بنشاند و آبله از چشم‌زخم ببرد و روشنی بیافزاید.

روش شارژ نگهداری سنگ مالاکیت

سنگ‌ها با وجود توانایی‌هایی مانند جذب انرژی‌های منفی، ممکن است بعد از در معرض قرارگرفتن این موارد، بعد از مدتی رنگشان تغییر کنند. این تغییر رنگ می‌تواند نشان‌دهنده‌ی آن است که سنگ شما انرژی‌های منفی زیادی را در خود نگه داشته است.

تنها راهی که می‌توانید آن را مانند روز اول سالم و سرحال دوباره به دست آورید این است که آن را شارژ کنید، این است که تا چند ساعت آن را در زیر آب روان قرار دهید. کارهای دیگر هم می‌توانید انجام دهید. برای مثال آن را در خاک قرار دهید و پس از چند ساعت آن را از خاک درآورده و تمیز کنید. یا این که از نمک دریا استفاده کنید همچنین حرارت شعله هم می‌تواند روش دیگری برای شارژ آن باشد.

روش شارژ نگهداری سنگ مالاکیت
روش شارژ نگهداری سنگ مالاکیت

تشخیص اصل بودن سنگ مالاکیت

متأسفانه مالاکیت معمولاً جعلی یا مصنوعی تولید می‌گردد. اولین چیزی که باید به آن توجه کنید قیمت است. مالاکیت واقعی کمی گران‌تر از سنگ‌های تقلبی است. همیشه این‌طور نیست، اما نقطه خوبی برای شروع است.

سپس می‌توانید به الگوها و رنگ‌های درون خود سنگ نگاه کنید. مالاکیت واقعی یکنواخت نیست و دارای هر تعداد چرخش، موج، دایره و راه‌راه در یک سنگ است. اکثر تولیدکنندگان مالاکیت مصنوعی به نوارها می‌چسبند زیرا تولیدمثل آنها راحت‌ترین است.

تضاد رنگ‌ها نیز معمولاً بسیار شدیدتر و واضح‌تر از کنتراست مواد معدنی طبیعی است. سنگ مالاکیت طبیعی به‌آرامی از سبز روشن به سبز تقریباً سیاه منتقل می‌شود. سنگ مصنوعی به‌طورکلی دارای کنتراست کاملی از سبز روشن‌تر و سبز تیره‌تر است.

ماه تولد سنگ مالاکیت

متولد هر ماهی از سال که باشید، سنگ‌های خاصی را برای آن ماه در نظر می‌گیرند. معنی این جمله این است که خواصی که برای یک سنگ وجود دارد، برای متولدین برخی از ماه‌های سال به اوج خود می‌رسد و نهایت نتیجه را برای آن‌ها داشته است. این شواهد این نتیجه را دارد که هر سنگ را متعلق به یک ماه از سال بدانند.

البته قابل گفتن است که تنها افرادی که متولد این ماه‌ها هستند، نمی‌توانند از سنگ استفاده کنند. بلکه همه‌ی افراد در هر قالبی باشد می‌توانند از آن بهره ببرند. تنها یک تفاوت وجود دارد و آن هم میزان اثرگذاری و خاصیتی است که سنگ‌ها دارند.

در مورد سنگ مالاکیت اعتقاد بر این است که ماه‌هایی مانند اردیبهشت، مرداد، آبان و بهمن می‌توانند این سنگ را در لیست سنگ‌های زینتی خود قرار دهند و از آن استفاده‌کننده تا نتایج بی‌نظیر آن را مشاهده کنند.

پاک‌سازی مالاکیت به چه روشی انجام می‌گیرد؟

مهم است که مالاکیت شفابخش خود را هر از چند گاهی از طریق تمیزکردن و پاک‌سازی خوب شارژ کنید. شما می‌توانید هر سنگی، شکل کریستال، مجسمه، جواهرات، را با مقداری آب گرم و صابون و یک‌پارچه ملایم تمیز کنید تا هرگونه ناخالصی از بین برود.

برای این که کافی است که صابون را در آب ولرم حل کنید و سپس سنگ را در آن قرار دهید. می‌توانید از یک برس یا پارچه‌ی نرم برای تمیزکردن سطح سنگ استفاده کنید اما مراقب باشید که آن را نخراشانید. سپس با یک پارچه ی بدون پرز آن را تمیز کنید .

پاک‌سازی مالاکیت به چه روشی انجام می‌گیرد؟
پاک‌سازی مالاکیت به چه روشی انجام می‌گیرد؟

مضرات سنگ مالاکیت

سنگ مالاکیت با تمام خواص و فواید بی‌نظیری که از خود نشان داده است، به دلیل توانایی انحلال آن در اسیدها ممکن است کمی مضر هم باشد.

سعی کنید در حین استفاده از آن در آشپزخانه یا جاهای دیگری که اسیدهای طبیعی یا غیرطبیعی وجود دارد، خودداری کنید. برای مثال آبلیمو با خاصیت خورندگی که دارد می‌توانند مالاکیت را در خود حل کند و مس را که یک عنصر با توانایی مسموم کنندگی است، آزاد کند. سعی کنید از عطر و اسپری‌هایی که در ترکیب با عرق بدن می‌توانند به حالت اسید در آیند، استفاده نکنید تا مضرات آن دامن‌گیر شما نگردد.

اگر هم دوست ندارید آن را در قالب جواهرات استفاده کنید، از خطراتی مانندی حل شدن و … در امان خواهید بود و با خیال راحت می‌توانید آن را در منزل یا اتاق خود نگهداری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *