آموزش گوهر شناسی و سنگ شناسی, دسته‌بندی نشده, مجله طب سنگ, مقالات

سنگ اونیکس

سنگ اونیکس نوعی کلسدونی است. سنگ اونیکس یک کانی سیلیکاتی نواری با نوارهای موازی است که رایج‌ترین نوع آن از قرارگرفتن نوارهای سفید موازی در پس‌زمینه‌ای به رنگ سیاه، است. بااین‌حال، انواع  دیگر سنگ اونیکس نیز می‌تواند سبز، صورتی، قهوه‌ای، قرمز و سبز و حتی شفاف با نوارهای سفید باشد. بیشتر محتوای آن کلسیت است و دارای درخشندگی مومی است. معنی اونیکس حفاظت و ثروت است. به همین دلیل است که می‌گویند که یازدهمین سنگ روی سینه‌بند کاهن اعظم است.

سنگ اونیکس انواع مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین‌های آن سنگ اونیکس سیاه است که خواص متنوعی دارد از به ارمغان آوردن هاله‌هایی از محافظت در برابر انرژی منفی گرفته تا تیز نگه‌داشتن حواس و تشویق به رویکردی استوار به زندگی پر از شادی و ثروت، اونیکس سنگ قاطعیت و قدرت است.

علت نامگذاری اونیکس چیست؟

کانی اونیکس برای اولین‌بار در 77 سال پس از میلاد توسط گایوس پلینیوس سکوندوس (پلینی بزرگ) گزارش شد و به دلیل شباهت مشابه آن به ناخن، به دلیل وجود نوارهای سفید موجود در ساختار آن که شبیه ناخن است، از کلمه یونانی “پنجه” یا “ناخن انگشت” نام‌گذاری شد. این نام به دلیل شکل و روشنایی نوارهایی است که Onyx هنگام برش نشان می‌دهد. رنگ‌های متنوعی معمولاً در کشورهای مختلف جهان یافت می‌شود. این کشورها عبارت‌اند از مکزیک، آرژانتین، برزیل، استرالیا، آفریقای جنوبی، ماداگاسکار، هند و ایالات متحده.

تاریخچه‌ی اونیکس را می‌دانید؟

اونیکس هزاران سال است که مورداستفاده قرار گرفته است و سابقه طولانی با تمدن‌های مختلف دارد. مصریان باستان از اونیکس در 3000 سال قبل از میلاد برای ساخت ظروف سفالی و دیگر ظروف استفاده می‌کردند. جوامع روم باستان و یونان از اونیکس برای جواهرات، طلسم و مواد کنده‌کاری استفاده می‌کردند. پلینی بزرگ در کتاب خود “Naturalis Historia” تکنیک‌های خاصی را توصیف کرد که برای رنگ‌آمیزی مصنوعی و رنگ‌آمیزی دیگر کلسدونی‌ها به شکل اونیکس استفاده می‌شود. یک روش شامل جوشاندن کلسدونی با شکر و سپس خیساندن آن در اسیدکلریدریک بود. روش دیگری را گرم‌کردن کلسدونی و سپس خیساندن آن با اسید نیتریک برای حذف تمام ناخالصی‌ها توصیف کردند.

اونیکس همچنین بارها در کتاب مقدس ذکر شده است و حتی گفته می‌شود که سنگ میانی در سینه کاهن اعظم بوده است. پس از آنکه پادشاه داوود تاج و تخت خود را به پسرش سلیمان داد، برای جمع آوری وسایل گرانب‌ها برای معبد جدید خود بیرون رفت. یکی از جواهراتی که بارها ذکر شده اونیکس بود.

محدوده‌رنگ اونیکس

رایج‌ترین رنگ‌های اونیکس سیاه، قهوه‌ای، سفید، قرمز و نارنجی است. مشکی پرطرف‌دارترین رنگ موجود در بازار است که گاهی باعث می‌شود انواع ناخالص کلسدونی به رنگ سیاه درآیند. این امر قیمت Onyx را بسیار پایین آورده است زیرا بازار با نسخه‌های دست‌کاری شده پر شده است. توصیه می‌کنیم از یک فروشنده قابل‌اعتماد و مطمئن خرید کنید زیرا هرگز نمی‌دانید چه چیزی می‌توانید خریداری کنید.

سنگ اونیکس سیاه

این جواهر شاداب نام خود را از کلمه یونانی پنجه یا انگشت به دلیل شکل و سفید درخشان نوارهایی که در داخل جواهر وجود دارد، گرفته است. در یونان باستان، افسانه می‌گوید که کوپید ناخن‌های مادرش، الهه زهره را با استفاده از تیر معروف خود کوتاه کرد. این ناخن‌های جاودانه از آسمان کوه المپ و به رود سند افتاد و در آنجا به اونیکس تبدیل گردید.

در واقع، این سنگ تیره و رؤیایی موردعلاقه الهه‌ها و ملکه‌ها است و حتی کلئوپاترا معتقد بود که این سنگ را باید نزدیک خود نگه دارد زیرا به خاطر قدرت محافظتی‌اش مشهور است.

وقتی صحبت از  سنگ اونیکس به میان می‌آید چیزهای بسیار بیشتری به چشم می‌خورد مثلاً یک محافظ، می‌تواند انرژی منفی را جذب کند و به ما کمک کند تا به توصیه‌های عاقلانه خود عمل کنیم. چینی‌ها همچنین معتقد بودند که اونیکس یک محافظ بزرگ است و این جواهر نواری را در تمرینات فنگ شویی محبوب می‌کند. در داستان‌های هندی باستان، سنگی بود که از شر و ناهماهنگی محافظت می‌کرد و به حفظ ثبات و تعادل، به‌ویژه در مرزهای روابط کمک می‌کرد.

 سنگ اونیکس در بسیاری از نقاط مختلف، از هند گرفته تا برزیل و حتی ماداگاسکار، همراه با ایالات متحده و روسیه نیز استخراج می‌گردد. این سنگ اغلب به‌عنوان یک جواهر خوب برای کنده‌کاری است زیرا در مقیاس موهو سختی به 6.5 می‌رسد. به همین دلیل است که یافتن مصنوعات رومی و یونانی باستان که از اونیکس حکاکی شده‌اند رایج است.

خرافات

رومیان باستان با حمل طلسم‌هایی از ساردونیکس که روی مریخ خدای جنگ حک کرده بودند، وارد جنگ می‌شدند. اعتقاد بر این بود که اونیکس به انسان شجاعت در جنگ می‌دهد. در اروپای رنسانس اعتقاد بر این بود که پوشیدن ساردونیکس به شخص فصاحت می‌بخشد. یک باور سنتی ایرانی این است که به درمان صرع کمک می‌کند. ساردونیکس به طور سنتی توسط ماماهای انگلیسی برای سهولت زایمان با قراردادن آن بین سینه‌های مادر استفاده می‌کردند.

سنگ اونیکس یا همان عقیق در متون کهن فارسی چه جایگاهی داشت؟

نه از جانب ما دل نگرانی دانست

سنگ و گل را کند از یمن نظر لعل و عقیق

هر که قدر نفس باد یمانی دانست

ای که از دفتر عقل آیت عشق آموزی

حافظ ، غزلیات ، غزل شماره ۴۸

کیمیایی که کند سنگ عقیق

آزمون کن بر او سنگ بیار

صیقل آینه نه فلکست

ز امتحان آهن پرزنگ بیار

مولوی ، دیوان شمس ، غزلیات ، غزل شماره ۱۱۰۹

خواص درمانی سنگ اونیکس

اغلب از  سنگ اونیکس سیاه به‌عنوان یک طلسم در برابر انرژی منفی استفاده می‌کنند و به استاد خوش‌شانسی معروف است. البته این نکته را باید ذکر کرد که همه سنگ‌های سیاه دارای خواص درمانی قوی هستند مخصوصاً زمانی که بحث محافظت از شما در برابر چیزهای آسیب‌زننده به میان آید.  سنگ اونیکس سیاه نه‌تنها خود مانند یک سپر محافظ برای شما عمل می‌کند بلکه چاکراهای خاصی را هم در بدن فعال می‌کند که ایستادگی محکم، تمرکز بیشتر و بهتر و فراخی ذهن را برای شما به ارمغان می‌آورد.

شفای جسمانی

 سنگ اونیکس سیاه این خاصیت را دارد که به شما کمک کند تا احساس ثبات و امنیت بیشتری کنید. همراه با کنترل سیستم عصبی شما، این جواهر تیره، سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌کند، استقامت شما را بالا می‌برد و به شما کمک می‌کند تا به‌ویژه پس از دوره‌های طولانی بیماری یا خستگی دوباره روی پای خود بایستید. سنگ اونیکس می‌تواند جواهری عالی برای ریکاوری باشد، زیرا به شما کمک می‌کند تا از هرگونه عود بیماری جلوگیری کنید و در عوض بدن شما را تشویق می‌کند تا از نظر فیزیکی روی درمان تمرکز کند. سنگ اونیکس همچنین می‌تواند از مغز استخوان و ساختارهای بافتی در بدن حمایت کند.

شفای ذهنی و عاطفی

وقتی صحبت از شفای عاطفی به میان می‌آید،  سنگ اونیکس همان حسی از قدرت و سرزندگی را به ارمغان می‌آورد که به بدن فیزیکی شما نیز می‌دهد. ریشه‌یابی یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش اعتمادبه‌نفس و تسلط بر هنر خودکنترلی است. برای کسانی که سریع خشمگین می‌گردندند، بالا و پایین رفتن سطح ناامیدی را به‌وضوح احساس می‌کنند، و اغلب خود را یک آشفتگی عصبی وحشتناک می‌بینند،  سنگ اونیکس و نوع سیاه آن اینجاست تا تسکین دهد. سنگ اونیکس به شما کمک می‌کند تا بر حس خود تسلط پیدا کنید تا بتوانید تصمیمات عاقلانه بگیرید، صحت خود را واضح نشان دهید، و درعین‌حال فضای کافی برای تفکر خلاق نیز ایجاد کنید. این خاصیت برای کسانی مفید است که در دورانی از عزاداری و سوگ به سر می‌برند. زیرا به شما کمک می‌کند تا بدون ازدست‌دادن خود در این فرایند عزاداری کنید، غمگین شوید، بپذیرید و رها کنید.

خواص متافیزیکی | چاکرادرمانی

 سنگ اونیکس سیاه یک سنگ چاکرای ریشه است زیرا تمام آن انرژی زمینی باشکوه را به ارمغان می‌آورد تا شما را به زمین زیر پایتان متصل نگه دارد. چاکرای ریشه یکی از مهم‌ترین چاکراهایی است که انرژی اضافی را از بدن خارج می‌کند. بدون اینکه چاکرای پایه پاک شود، می‌تواند کل سیستم چاکرا را از تعادل خارج کند. اونیکس سیاه همچنین می‌تواند به شما کمک کند در حین بازشدن چاکرای تاج و هر نوع کار روانی یا کاوش در زندگی گذشته که می‌تواند شما را باز و به طور بالقوه آسیب‌پذیر نگه دارد، محافظت کند. از  سنگ اونیکس سبز می‌توان برای بازشدن چاکرای قلب و از  سنگ اونیکس سفید نیز برای رفع انسداد چاکرای تاج استفاده کرد.

نحوه‌ی شارژ و مراقبت از اونیکس

برای شارژ سنگ اونیکس بهتر است هفته‌ای یک بار آن را در آب جاری بشوید و یا اینکه آن را ماهی یک‌بار در زیر خاک قرار دهید.

نحوه استفاده از سنگ اونیکس

از اونیکس در اوایل سلسله دوم در مصر برای ساختن کاسه و سایر ظروف سفالی استفاده می‌ کردند استفاده از ساردونیکس در هنر کرت مینوی، به‌ویژه از بازیابی‌های باستان‌شناسی در کنوسوس به‌وضوح قابل دیدن است.

از اونیکس سبز برزیلی اغلب به‌عنوان پایه برای مجسمه‌های آرت دکو که در دهه‌های 1920 و 1930 ساخته شده بودند استفاده می‌کردند. مجسمه‌ساز آلمانی فردیناند پریس از اونیکس سبز برزیلی برای پایه اکثر مجسمه‌های کرایسلفانتین خود استفاده کرد. اونیکس سبز همچنین برای سینی‌ها و ظروف پین تولیدی عمدتاً در اتریش اغلب با حیوانات کوچک برنزی یا شکل‌های متصل مورد استفاده بوده‌است.

اونیکس در کتاب مقدس بارها ذکر شده است. ساردونیکس (اونیکس که در آن لایه‌های سفید متناوب با سارد – رنگ قهوه‌ای مایل به قهوه‌ای تیره) در کتاب مقدس نیز ذکر شده است.

 استفاده از سنگ اونیکس در قالب زیورآلات

یکی از بهترین روش‌های استفاده از سنگ اونیکس، انتخاب زیورآلات اونیکس است. زمانی که اونیکس مستقیماً با پوست تماس داشته باشد، می‌تواند تمام آن نیروهای شفابخش را به بدن منتقل کند و ارتعاشات شما را افزایش دهد. کریستال‌هایی که به پوست متصل‌اند می‌توانند بدون تأخیر کار خود را انجام دهند. بدون اینکه شما حتی متوجه شوید، آنها به کار شبانه‌روزی ادامه می‌دهند تا شما را از انرژی منفی محافظت کنند و به‌آرامی شما را در تمام مسیرهای درست هدایت کنند. اونیکس یک سنگ متحول‌کننده است. به این معنی که می‌تواند به طور فعال به تغییر وضعیت و دیدگاه شما نسبت به زندگی کمک کند.

استفاده از اونیکس برای کنده‌کاری و جواهرات سنگ سخت است که معمولاً به‌صورت کابوشون یا مهره بریده می‌گردد. همچنین برای نگین‌های حکاکی شده با سنگ‌های سنگی و سنگی که در آن نوارها تصویر را با زمین کنتراست می‌کنند، استفاده شده است.

اونیکس سیاه را می‌توان در تمرینات فنگ شویی نیز استفاده کرد. این انرژی آب بسیار نرم و روان را با خود به ارمغان می‌آورد که با سایه‌هایی از سکون، تفکر آرام، پاک‌سازی و خلوص نیز نشخوار می‌شود. این ارتعاشات محافظ بزرگ نیز آن را به سنگی عالی برای قراردادن نزدیک نقاط ورودی تبدیل می‌کند.

نحوه تمیزکردن کریستال‌های سنگ اونیکس

مانند تمام کریستال‌ها، سنگ اونیکس سیاه باید به طور منظم تمیز و شارژ گردد یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای پاک‌سازی سریع و ایمن  اونیکس سیاه، دود دادن آن با چوب مریم‌گلی است. مریم‌گلی خود را روشن کنید و سنگ را برای چند ثانیه از میان دود عبور دهید. همچنین می‌توانید با قراردادن آن در زیر نور خورشید به مدت 6 تا 12 ساعت آن را تمیز و شارژ کنید تا کاملاً آن را پر کنید. اگر نمی‌خواهید سنگ خود را زیر نور خورشید رها کنید، می‌توانید آن را به مدت یک روز زیر نور ماه یا حتی زیر باران بگذارید.

نحوهٔ تشخیص سنگ اونیکس از نوع غیر اصل آن

قبل از اینکه سنگ اونیکس را در آب بیندازید، از فندک استفاده کنید تا 10 ثانیه آن را حرارت دهید. اگر  سنگ اونیکس واقعی است، سنگ سالم می‌ماند، اما اگر تقلبی است، ذوب می‌گردد. برای اینکه بفهمید نگین اونیکسی که می‌خرید کیفیت خوبی دارد یا خیر، فقط می‌توانید سطح جواهر را بررسی کنید.

اونیکس سنگ ماه تولد شهریور

اونیکس یکی از سنگ‌هایی است که به دلیل رنگ خاص خود به‌عنوان یک دفع‌کنندهٔ قوی انرژی‌های منفی از آن یاد می‌کنند. به‌این‌ترتیب استفاده از اونیکس برای افراد مختلف می‌تواند کمک‌کننده باشد تا با افکار و مشکلات باانرژی منفی که در اطراف آنها پرسه می‌زند، مقابله کنند.

این سنگ برای متولدین شهریورماه تأثیر بیشتری دارد. تعجب نکنید. همهٔ سنگ‌ها برای متولدین ماه‌های خاصی از سال، بیشتر خاصیت دارد. برای سنگ اونیکس هم اعتقاد بر این است که بیشتر می‌تواند برای متولدان شهریورماه، مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *