آموزش گوهر شناسی و سنگ شناسی, دسته‌بندی نشده, مجله طب سنگ, مقالات

سنگ اوناکیت

سنگ اوناکیت

سنگ اوناکیت یک سنگ زمینی است که به‌عنوان یک سنگ نیمه قیمتی و یک نوع خاص از گرانیت در نظر گرفته می‌شود. اوناکیت ترکیبی از فلدسپات صورتی، اپیدوت سبز و کوارتز شفاف است.

این سنگ دگرگونی زمانی به جود می‌آید که گرانیت در اثر فعالیت‌های هیدروترمال تغییر کند. اوناکیت به‌عنوان یک سنگ، تنها به‌صورت توده‌ای در طبیعت وجود دارد و شکل بلوری ندارد.

سنگ‌های اوناکیت دارای ظاهری زیبا و خزه مانند هستند که این ظاهر، غیرعادی بوده و سبب ایجاد الگوی منحصربه‌فرد در اوناکیت شده است. مهم‌ترین رنگ‌هایی که اوناکیت دارد شامل سبز، سبز زیتونی، رنگ‌های صورتی و رنگ نارنجی مایل به قرمز است.

ساختاری شبیه به خزه که سنگ اوناکیت دارد و همچنین مقاومت بالای آن و وجود مقادیر زیاد آن در طبیعت، آن را به سنگی مفید برای معماری تبدیل کرده است.

کریستال‌های اوناکیت بافتی صاف و سنگ مانند دارند و برای بسیاری از زیورآلات مانند جواهرات و مهره‌ها از آن استفاده می‌کنند.

تاریخچه اوناکیت

نام اوناکیت از محلی گرفته شده است که برای اولین‌بار آقای بردلی در سال 1874 ، به طور تصادفی این سنگ را کشف کرد. نام این محل اوناکا بود و در واقع یک‌رشته کوه در غرب کارولینای شمالی در ایالت متحده است.

 سنگ اوناکیت در پله‌های منتهی به موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیتسونیان در واشنگتن‌دی‌سی در ایالات متحده و همچنین کاشی‌های کف در ورودی جنوبی استفاده می‌شود.

 علاوه بر کارولینای شمال در چند مکان دیگر در امریکا می‌توان سنگ اوناکیت را پیدا کرد. مانند نیوجرسی و ویرجینیا یافت. همچنین در سطح بین‌المللی نیز در مکان‌هایی مانند برزیل، چین، آفریقای جنوبی و سیرالئون می‌توان این سنگ را پیدا کرد.

تاریخچه اوناکیت
تاریخچه اوناکیت

خواص درمانی سنگ اوناکیت

در ارتباط با خواص اوناکیت منابع مختلفی وجود دارد برخی افراد اعلام کرده‌اند که این سنگ تعادل را به بخش‌های فیزیکی و عاطفی بدن بر می‌گرداند و سبکی را به وجود ما می‌آورد. برخی دیگر می‌گویند اوناکیت انرژی دگرگون‌کننده دارد و درصورتی‌که مدیتیشن از آن استفاده کنید باعث می‌گردد شما توانایی مقابله با درد و سختی را پیدا کنید.

علاوه بر این در درمان افسردگی، اعتیاد، بی‌خوابی، حمایت از سیستم تولیدمثل زنان، کمک به بارداری سالم، شفای بیماری‌های جسمی و سلامت و رشد مو و ناخن، کمک‌کننده است.

اوناکیت در ارتباط با چاکرای قلب استفاده می‌گردد و می‌تواند چاکرای قلب را شفا دهد و کمک کند تا قلب عشق را به خود وارد کند و به عبارتی دیگر عشق در قلب وارد شود. اگر از افرادی هستید که از موجودیت خود نفرت دارند و خود را دوست ندارند، استفاده از این سنگ می‌تواند کمک کند تا شخص خود را دوست داشته باشد.

اگر برای چاکرای قلب می‌خواهید از اوناکیت استفاده کنید و یا اعتمادبه‌نفس پایینی دارید یا می‌خواهید محبت به خود را افزایش دهید، می‌توانید در قالب یک گردنبند از آن استفاده کنید. چنانچه مدت‌هاست بیمار بوده‌اید می‌توانید اوناکیت را در کیسه‌ای نزدیک به جایی از بدنتان که بیشتر آسیب‌دیده است بگذارید. برای استفاده از اوناکیت جهت درمان بی‌خوابی، افسردگی، اضطراب، آگاهی معنوی و یا هر چیزی که به وضعیت روانی مربوط است، می‌توانید یک‌تکه سنگ را در هنگام خواب در زیر بالش خود قرار دهید. همچنین برای افزایش بینایی هم می‌توان از اوناکیت استفاده کرد.

نحوهٔ شکل‌گیری و پیدایش اوناکیت

اوناکیت به‌عنوان یک سنگ دگرگونی شناخته می‌شود و زمانی شکل می‌گیرد که در طی فرایندهای هیدروترمال درون زمین، گرانیت تغییر کند. در طی فرایند هیدروترمال برای گرانیت، پلاژیوکلاز آن توسط اپیدوت احاطه می‌شود و نتیجهٔ نهایی رنگ منحصر بفردی است که به آن داده می‌شود. به عبارتی دیگر اپیدوت سبز مخلوط با اورتوکلاز صورتی.

سایر مواد معدنی هم می‌توانند در اوناکیت دیده شود من‌جمله مگنتیت، کرومیت، زیرکن و …

نحوهٔ شکل‌گیری و پیدایش اوناکیت
نحوهٔ شکل‌گیری و پیدایش اوناکیت

مبدأ و مناطق تولید سنگ اوناکیت

این سنگ برای اولین‌بار در ایالت متحده در محدودهٔ اوناکا یافت می‌شود. همچنین در نیوجرسی هم یافت سده است. مشابه به آن ها را می‌توان در چند نقطهٔ مختلف در جهان مشاهده کرد مثلاً برزیل و چین. به عبارتی دیگر در جایی که دو صفحه همگرا وجود دارد، احتمال تشکیل این سنگ‌ها بیشتر است.

تاریخچهٔ سنگ اوناکیت

این سنگ ازآنجایی‌که اخیراً کشف شده است، به‌اندازه سایر سنگ‌ها تاریخچهٔ غنی ندارد. بااین‌حال از زمانی که برای اولین‌بار پیدا شده است، در معماری از آن استفاده کرده‌اند. این سنگ به دلیل رنگ زیبای سبز و صورتی که آن را در بین سنگ‌ها متمایز می‌کند، سنگ محبوبی است که در مهره‌ها و سایر اشکالات جواهرات استفاده می‌شود.

تاریخچهٔ سنگ اوناکیت
تاریخچهٔ سنگ اوناکیت

محدودهٔ رنگ اوناکیت به چه صورت است؟

اوناکیت به دلیل تنوع عناصر سازنده‌اش، دارای رنگ‌های متنوعی است اما به‌طورکلی رنگ‌های آن در دو دستهٔ سبز و صورتی تغییر می‌کند و به عبارتی دیگر طیف رنگ‌های صورتی و سبز به‌عنوان بخش‌های مختلف تغییرات رنگی این سنگ در نظر گرفته می‌شود.

چگونه از اوناکیت نگهداری کنیم؟ | پاکسازی و شارژ کردن مجدد سنگ

اوناکیت سنگ متخلخلی نیست و به دلیل ظاهر صیقلی که دارد، تمییز کردن آن کار راحتی است اما باتوجه‌به ساختار ترکیبی که دارد توجه کنید برای تمییز کردن آن از شوینده‌های شیمیایی استفاده نکنید و از یک‌پارچه نرم با آب ولرم و صابون استفاده کنید. از بخار برای تمییز کردن این سنگ استفاده نکنید چراکه گرما می‌تواند رنگ این سنگ را تغییر دهد.

همچنین برای تخلیه اوناکیت از انرژی‌های منفی می‌توانید آن را به مدت یک روز در زیر نور خورشید قرار دهید تا هم فرایند تخلیه انرژی‌های منفی انجام شود و هم به طور مجدد سنگ شارژ شود.

چگونه از اوناکیت نگهداری کنیم؟ | پاکسازی و شارژ کردن مجدد سنگ
چگونه از اوناکیت نگهداری کنیم؟ | پاکسازی و شارژ کردن مجدد سنگ

ارزش و قیمت اوناکیت چقدر است؟

درمورد قیمت این سنگ باید گفت اوناکیت سنگی باارزش بالا نیست و استخراج و پیداکردن آن کار آسانی است. ازآنجایی‌که این سنگ به‌صورت طبیعی و به فراوانی وجود دارد، آن را به یک محصول ارزن قیمت تبدیل می‌کند.

اوناکیت: سنگ ماه تولد مهر و خرداد

این سنگ برای ماه‌های تولد خاصی می‌تواند انرژی بی حدومرز خود را ساطع کند. همهٔ ماه‌های سال سنگ خاص خود را دارند و در این جا سنگ اوناکیت به‌عنوان سنگ ماه تولد مهر و خرداد، شناخته شده است.

هر شخص در هر ماه از سال، با کمک یک سنگ مخصوص همان ماه می‌تواند انرژی خود را دوچندان کند و از برخی مشکلات رهایی یابد. اوناکیت به‌عنوان یک سنگ مخصوص متولدین این ماه‌ها می‌تواند در قالب‌های مختلفی، همراه افراد باشد.

اوناکیت: سنگ ماه تولد مهر و خرداد
اوناکیت: سنگ ماه تولد مهر و خرداد

چگونه سنگ اوناکیت واقعی را از غیر اصل تشخیص دهیم؟

نکته‌ای که برای تشخیص اوناکیت واقعی باید در نظر بگیرید این است که این سنگ باید دارای ادخالی از جنس گرانیت صورتی باشد. اگر فاقد گرانیت صورتی بود، این سنگ یک اپیدوزیت است.

اکثر اوقات اپیدوت را با سنگ اوناکیت اشتباه می‌گیرند. علت این امر هم این است که بافت، رنگ و ظاهر این سنگ تقریباً مشابه یکدیگر است. ساده‌ترین راهی که می‌تواند برای تمایز قائل شدن بین این دو سنگ به کاربرد این است که اپیدوت بیشتر رنگ سبز پسته‌ای دارد و گرانیت صورتی در ساختار آن وجود ندارد. اما اوناکیت همواره گرانیت صورتی را دارد حتی اگر مقدار آن خیلی کم هم باشد.

جفت کردن سنگ اوناکیت با دیگر سنگ‌ها

این سنگ دارای ارتعاشات خیلی بالایی است و باید آنها را با سنگ‌هایی جفت کنید که ارتعاشی هم سطح یا بیشتر از این سنگ دارند. چند نمونه از کریستال‌هایی که می‌تواند به‌خوبی با اوناکیت جفت گردد، ملداویت، داتولیت و فنانسیت است.

این نکته را در خاطر داشته باشید که اوناکیت هر چیزی را که همراه با آن استفاده کنید را بهبود می‌بخشد. مثلاً اگر از اوناکیت برای درمان اعتیاد استفاده می‌کنید. به‌عنوان یک سنگ همراه برای اوناکیت می‌توانید از ابسیدین سیاه استفاده کنید.

برای سبک جواهرات مردانه می‌توانید از اوناکیت استفاده کنید. رنگ‌های چندگانه اوناکیت وقتی با اونیکس سیاه به کار روند واقعاً بسیار برجسته خود را نشان می‌دهند. اوناکیت با رنگ سبز را می‌توان به‌صورت ترکیبی با آونتورین سبز تیره استفاده کرد و خواهید دید که چقدر خود را برجسته‌تر نشان می‌دهد. اگر از جاسپر قرمز استفاده کنید می‌توانید اوناکیت قرمز را هم در بین آن جا داد و یک اثر زیبا خلق کرد.

جفت کردن سنگ اوناکیت با دیگر سنگ‌ها
جفت کردن سنگ اوناکیت با دیگر سنگ‌ها

فواید و خواص در مانی سنگ اوناکیت را بهتر بشناسیم.

اوناکیت به‌عنوان سنگ آرامش خاطر شناخته می‌شود. در ترکیب آن اپیدوت وجود دارد که از کلمه یونانی epididonai به معنای “به‌اضافه دادن” گرفته شده است. این سنگی است که در واقع با حمایت از قلب و ریه‌ها و متعادل کردن عملکرد این فرایندهای درونی بدن، علاوه‌برآن می‌بخشد. علاوه بر این، می‌تواند به کسانی که از استرس رنج می‌برند کمک کند و به این افراد اجازه می‌دهد تا خواب راحت شبانه داشته باشند.

فواید و خواص در مانی سنگ اوناکیت را بهتر بشناسیم.
فواید و خواص در مانی سنگ اوناکیت را بهتر بشناسیم.

خواص اوناکیت در چاکرا درمانی چیست؟

 اوناکیت باانرژی خود که شفقت را در کسانی که با خود اوناکیت را حمل می‌کنند و مدیتیشن می‌کنند تسهیل می‌کند، این خصوصیات، آن را برای فعال‌کردن چاکرای قلب که چاکرای چهارم است، مناسب می‌کند. به شما این امکان را می‌دهد که نسبت به دیگران و خودتان عشق بیشتری نشان دهید. درعین‌حال می‌تواند محافظت‌کننده باشد، آنچه را که ما وارد می‌کنیم و آنچه را که از تعامل خود با دنیای بیرون جلوگیری می‌کنیم را تنظیم می‌کند.

رنگ‌های سبز برای خاک کردن انرژی‌های منفی بسیار عالی هستند که به فعال‌کردن چاکرای چشم سوم (ششم) کمک می‌کند. این به ما امکان می‌دهد تا دانش و بینش معنوی را به دست آوریم درحالی‌که در این قلمرو عالی گم نمی‌شویم. به ما امکان می‌دهد با رویدادهای گذشته و نحوه اطلاع‌رسانی آنها به حال ما کنار بیاییم. با انجام این کار، به ما امکان می‌دهد وضعیت فعلی خود را درک کنیم و درعین‌حال تصویر واضح‌تری از آینده خود ارائه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *