آموزش گوهر شناسی و سنگ شناسی, مجله طب سنگ, مقالات

سنگ آپاتیت

سنگ آپاتیت

سنگ آپاتیت ماده معدنی است که دندان‌ها و استخوان‌های تمام جانوران مهردار را می‌سازد. آپاتیت در سیستم کریستالی شش‌ضلعی متبلور می‌شود. یک سنگ قیمتی طبیعی است که تا حد زیادی برای عموم مردم ناشناخته باقی‌مانده است اما کلکسیونرها به دلیل رنگ و اشکال مختلف آن، علاقه زیادی به آپاتیت دارند. در سنگ‌هایی که فضانوردان از کره ماه به زمین آوردند، آثاری از سنگ آپاتیت به چشم می‌خورد.

وجود سه ماده معدنی کلسیم فسفات، فلوئور و کلر در ساختار آپاتیت باعث شده است این سنگ در رنگ‌های مختلفی در طبیعت یافت شود. اساساً آپاتیت را به دلیل رنگ سبز مارچوبه‌ای آن می‌شناسند اما در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها از بی‌رنگ تا صورتی، زرد، آبی تا بنفش موجود است. هرچه شدت رنگ بیشتر باشد سبب افزایش قیمت سنگ می‌گردد.

معنای کلمهٔ آپاتیت چیست؟

آپاتیت از کلمهٔ یونانی ἀπατάω (apatáō) که به معنی فریب‌دادن است، گرفته شده است. علت این نام‌گذاری این است که آپاتیت به دلیل ویژگی‌های ظاهری که دارد، اغلب با سنگ‌های دیگر اشتباه گرفته می‌شود. در واقع در سال 1786 زمین‌شناس آلمانی به نام آبراهام گوتلوب ورنر، این نام را بر آن گذاشت. دلیل این نام‌گذاری این است که آپاتیت به دلیل ظاهر و مشخصاتی که دارد می‌تواند با سنگ‌های گران‌قیمت دیگری مانند تورمالین، اولیوین، پریدوتیت و بریل اشتباه گرفته شود و یا به بیانی دیگر انسان را فریب داده است.

تاریخچهٔ سنگ آپاتیت

ازآنجایی‌که این سنگ در سال 1990 کشف و نام‌گذاری شده است، هیچ سابقه‌ای در مورد آن وجود ندارد. اما بازهم مطمئناً به دلیل زیبایی که دارد، از آن استفاده کرده‌اند منتهی تحت نام‌های دیگر.

اولین باری که سنگی با ظواهر و خصوصیات سنگ آپاتیت در تاریخ مطرح گردیده، به سال 1767 بازمی‌گردد که شخصی به نام پدرو فرانسیسکو داویلا که یک طبیعت‌شناس بوده است از آن تحت عنوان ” سنگ فسفری ” یاد کرده است. تنها یک اشاره در مورد سنگی پیدا شده است که از معدن Logrosan در استرمادورا در اسپانیا آمده بود. این سنگ (آپاتیت) که از دوران باستان شناخته شده بود در “سرکن د لاس بروجاس” (دایره جادوگر) استفاده می‌شد. برای گرفتن جرقه‌های فلورسنت در آتش می‌انداخته‌اند.

نحوهٔ تشکیل و پیدایش

آپاتیت به‌عنوان یک کانی کمکی در سنگ‌های آذرین و دگرگونی بسیار رایج است، جایی که رایج‌ترین کانی فسفاته است. بااین‌حال، رخدادها معمولاً به‌صورت دانه‌های ریز هستند که اغلب فقط در بخش نازک قابل‌مشاهده هستند. آپاتیت کریستالی درشت معمولاً به پگماتیت‌ها، گنیس حاصل از رسوبات غنی از مواد معدنی کربناته، اسکارن‌ها یا مرمر محدود می‌شود. آپاتیت همچنین در سنگ‌های رسوبی آواری یافت می‌شود، زیرا دانه‌ها از سنگ منشأ فرسایش می‌یابند. فسفوریت یک سنگ رسوبی غنی از فسفات است که حاوی 80 درصد آپاتیت است که به‌صورت توده‌های کریپتو کریستالی به نام کلوفان وجود دارد. مقادیر اقتصادی آپاتیت نیز گاهی در نفلین سینیت یا کربناتیت‌ها یافت می‌شود.

نحوهٔ تشکیل و پیدایش
نحوهٔ تشکیل و پیدایش

موارد استفاده از سنگ آپاتیت

این سنگ همان‌طور که بیان کردیم خیلی نوظهور است پیش‌ازاین به‌ندرت در جواهرات از آن استفاده می‌کردند. درگذشته تنها کلکسیونرها از این سنگ استفاده می‌کردند و به جمع‌آوری آن می‌پرداختند. اخیراً در ساخت جواهرآلات بسیار به کار می‌رود و به یک سنگ پر طرفدار تبدیل شده است. می‌توان از آن در ساخت دستبند، گردنبند و گوشواره استفاده کرد.

منابع مختلف سنگ آپاتیت در کجا قرار دارند؟

آپاتیت به طور گسترده در تمام انواع سنگ‌های رسوبی، دگرگونی و آذرین وجود دارد اما کریستال‌های بزرگ آن را می‌توان در سنگ‌های دگرگونی بیشتر مشاهده کرد.از زمان کشف ماداگاسکار، استفاده از آپاتیت در ساخت زیورآلات در همه رنگ‌ها افزایش یافت. به‌طورکلی آپاتیت را می‌توان در مکان‌هایی با ذخایر غنی از آهن مانند برزیل، هند، کنیا، نروژ، کانادا و ایالت متحده و در سازندهای آذرین و دگرگونی این مناطق به‌وفور یافت.

به‌احتمال زیاد معروف‌ترین نمونه‌های سنگ آپاتیت می‌تواند کریستال‌های زردرنگ آن باشد که از دورانگو در مکزیک استخراج شده‌اند. در کانادا کریستال‌های سبز مایل به قهوه‌ای در ابعاد بزرگ وجود دارد. در ایالت متحده بلورهای بنفش آن و در کالیفرنیا کریستال‌های سبز منشوری آن که اغلب هم با تورمالین اشتباه گرفته می‌شوند، موجود است.

کمیاب‌ترین نوع آپاتیت از نوع بنفش آن است که معمولاً کریستال‌های آن کمتر از 2 قیراط وزن دارند. بااین‌حال، آپاتیت بنفش روبلینگ در مؤسسه اسمیتسونیان تقریباً 100 گرم (500 قیراط) وزن دارد که یک کریستال عالی است.

محدوده رنگ سنگ آپاتیت به چه صورت است؟

رنگ آپاتیت در طیف وسیعی تغییر می‌کند. اصلی‌ترین رنگ آن آبی است اما می‌تواند در رنگ‌های سفید، زرد متمایل به سبز، سبز آبی تغییر کند. طیف دیگری از رنگ‌ها که می‌تواند داشته باشد از بنفش شروع می‌شود و در ادامه به قرمز، قهوه‌ای مایل به قرمز می‌رسد. دلیل تغییرات رنگی که آپاتیت دارد ناشی از ناخالصی‌هایی است که به ساختار آن افزوده می‌شود. هرکدام از این ناخالصی‌ها بسته به میزان زیادی یا کمی، یک رنگ خاص را ایجاد می‌کنند.

محدوده رنگ سنگ آپاتیت به چه صورت است؟
محدوده رنگ سنگ آپاتیت به چه صورت است؟

روش‌های استفاده از  سنگ آپاتیت

ساده‌ترین راه برای اینکه آپاتیت بر بدن و ذهن شما تأثیر بگذارد، استفاده از آن به‌عنوان جواهرات است. آپاتیت تقریباً سنگ نرمی است و به همین دلیل برای ساخت حلقه از آن استفاده نمی‌کنند اما به دلیل رنگ‌های تند و غیرمعمولی که دارند به‌عنوان گوشواره و گردنبند بسیار محبوب هستند. اگر از پوشیدن سنگ‌های قیمتی خوشتان نمی‌آید، قراردادن آنها در کیف یا جیبتان هم به‌خوبی کارمی کند.

روش دیگر استفاده از آپاتیت در حمام است. اما مراقب باشید که نمک حمام را به آب اضافه نکنید زیرا ممکن است به سنگ آسیب وارد کند. اگر خانه‌تان را با سنگ آپاتیت تزئین کنید، خیلی زود شاهد نتایج خارق‌العادة حضور آن خواهید بود. قراردادن آن در زیر بالش در هنگام خواب هم یک روش دیگر برای استفاده از سنگ آپاتیت است.

خواص و کاربردهای سنگ آپاتیت چیست؟

اگر به هر طریقی احساس بیش‌فعالی می‌کنید، می‌تواند نشانه مسدود شدن چاکرای گلو باشد. استفاده از  سنگ آپاتیت آبی به‌عنوان گردنبند در هنگام مدیتیشن می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.چاکرای گلو صدای بدن شماست وقتی این چاکرا باز و متعادل شود، می‌توانیم حقیقت خود را بیان کنیم و به طور مؤثر و آسان ارتباط برقرار کنیم.

هر رنگ آپاتیت را می‌توان برای چاکرهای مختلف استفاده کرد. رنگ مرتبط با هر چاکرا سبب تقویت آن چاکر می‌شود. مثلاً آپاتیت قرمز برای چاکرای ریشه مفید است.

اگر به دنبال جذب انرژی دوست‌داشتنی هستید، با آپاتیت خود از رز کوارتز استفاده کنید. اگر به دنبال ایجاد تغییر در زندگی خود هستید، از کوارتز شفاف با آپاتیت استفاده کنید. تورمالین سیاه هنگام استفاده با آپاتیت، محافظت و انگیزه بیشتری ایجاد می‌کند. آپاتیت زرد به فعال‌کردن چاکرای شبکه خورشیدی کمک می‌کند و از شر سموم و انرژی بد در بدن خلاص می‌شود. این به خشم ذخیره شده و افرادی که برای تمرکز تلاش می‌کنند کمک می‌کند. همچنین افسردگی و تنبلی را درمان می‌کند. آپاتیت سبز چاکرای قلب را درمان می‌کند. هضم را بهبود می‌بخشد. احساس راحتی و محافظت ایجاد می‌کند.

بلورهای آپاتیت و ویژگی‌های آن

آپاتیت مات است و گاهی به‌صورت شفاف هم دیده شده است. یک کریستال شیشه‌ای و شش‌ضلعی است و در اندازه‌های مختلفی وجود دارد و همچنین دارای درخشندگی شیشه‌ای است. به‌صورت منشورهای شش‌ضلعی یا کریستال‌های جدولی رخ می‌دهد و از لحاظ سختی دارای سختی 5 در مقیاس موس است. این سنگ بسیار نرم است و به‌خوبی سابیده نمی‌شود. به همین دلیل تا سال‌های اخیر از آن در جواهرات استفاده نمی‌کردند.

بلورهای آپاتیت و ویژگی‌های آن
بلورهای آپاتیت و ویژگی‌های آن

خواص درمانی و فواید آپاتیت

این سنگ بیشتر به‌عنوان سنگ لاغری شناخته شده است و اعتقاد بر آن است که به کاهش وزن کمک می‌کند و اشتهای فرد را کاهش می‌دهد. برای مشکلات چشمی و خستگی چشم می‌توان از سنگ آپاتیت استفاده کرد. اگر حالت تهوع و سرگیجه دارید آپاتیت را به کار ببرید. تپش‌های نامنظم قلب به کمک سنگ آپاتیت، مرتب می‌شود. سیستم غدد درون‌ریز در اثر استفاده از این سنگ تحریک می‌شود و برای مشکلات بی‌خوابی بسیار مفید است. آپاتیت به نوسازی سلول‌ها کمک می‌کند. نوع آبی آپاتیت در درمان گلو و محافظت از آن بسیار کمک‌کننده است و همچنین از التهاب گوش جلوگیری می‌کند. آپاتیت سبز را می‌توان برای تحریک رشد بدن به کاربرد و آپاتیت زرد هم به رفع سلولیت، کمک می‌کند.

تأثیر آپاتیت بر چاکراهای بدن چیست؟

آپاتیت سنگ تجلی است. این سنگ با آینده هماهنگ است و به زندگی‌های گذشته متصل می‌شود. به همین دلیل رشد و مواهب روانی را با خود به همراه دارد. سنگ آپاتیت مراقبه را عمیق‌تر می‌کند و به ارتباط بیان خود در همهٔ سطوح کمک می‌کند.

از نظر روان‌شناسی آپاتیت انگیزه را افزایش می‌دهد و افکاری منفی را در بدن شخص اطرافیان از بین می‌برد. آپاتیت آبی چاکرای گلو را باز می‌کند. ارتباط در گروه‌ها را افزایش می‌دهد و سخنرانی عمومی را تسهیل می‌کند. قلب و احساسات را التیام می‌بخشد. آپاتیت آبی به سطح بسیار بالایی از هدایت معنوی متصل می‌شود.

آپاتیت زرد چاکرای شبکه خورشیدی را فعال می کند. این یک دفع کننده عالی سموم است و انرژی راکد را از بین می برد. آپاتیت زرد افسردگی و بی حالی را درمان می کند و می تواند بر کمبود تمرکز و یادگیری ناکارآمد غلبه کند. به هضم ضعیف کمک می کند و به رفع سلولیت کمک می کند، کبد، پانکراس، کیسه صفرا و طحال را درمان می کند. از نظر احساسی، خشم ذخیره شده را خنثی می کند.

آپاتیت مخصوص چه ماهی است؟

برخی افراد اعتقاد دارند که هر ماه سنگ مخصوص به خود را دارد. در مورد سنگ آپاتیت هم چنین عقیده‌ای وجود دارد. به عبارتی دیگر آپاتیت را به‌عنوان سنگ ماه تولد ماه‌های خرداد، دی و بهمن می‌شناسند. گفته می‌شود سنگی که برای ماه تولد خاصی شناخته شده است، برای متولدین آن ماه بیشتر تأثیرگذار است و انرژی خود را برای آن‌ها بیشتر نمایان می‌کند.

آپاتیت مخصوص چه ماهی است؟
آپاتیت مخصوص چه ماهی است؟

راه‌های تشخیص آپاتیت اصل از غیر اصل کدام است؟

سنگ آپاتیت یکی از منابع فسفر به‌حساب می‌آید ازاین‌رو از آن در کود هم استفاده می‌کنند. آزمایشگاه‌ها آپاتیت را برای تحقیقات پزشکی و کاربردهای لیزر صنعتی، سنتز کرده‌اند. مؤسسه گوهرشناسی آمریکا اعلام کرده است که در حین سنتز سنگ آپاتیت به کمک لیزر، اگر سنگ دچار تغییر رنگ گردد، نشان‌دهندة آن است که سنگ مصنوعی است درحالی‌که سنگ‌های اصل این تغییر رنگ را نشان نمی‌دهند.

نحوه پاک‌سازی، مراقبت و شارژ آپاتیت

این سنگ شکننده است و به مواد شیمیایی، خورنده، حرارت، اسیدها و آمونیاک بسیار حساس است. هرگز از بخارشوی، آب داغ و یا پاک‌کننده‌های التراسونیک برای تمییز کردن سنگ آپاتیت استفاده نکنید. از یک صابون ملایم و آب با دمای اتاق و یک‌پارچه نرم استفاده کنید تا سطح آن خراش بر ندارد.

نحوه پاک‌سازی، مراقبت و شارژ آپاتیت
نحوه پاک‌سازی، مراقبت و شارژ آپاتیت

اگر قصد تمیزکردن سنگ آپاتیت از انرژی‌های منفی را دارید، بهتر است آن را در زیر نور خوشید قرار ندهید چرا که این کار باعث محو شدن رنگ آن می‌گردد؛ بنابراین آن را در نور ماه قرار دهید تا شارژ شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *