دسته‌بندی نشده

تمام چیزهای که باید درباره سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی بدانید

سنگ‌های گران‌بها درواقع مواد معدنی، سنگ یا مواد آلی هستند که برش خورده، صیقلی شده، برای امور تزیینی به کار می‌روند و دارای خواص درمانی هستند. این سنگ‌ها، در دهه 1800، بر اساس میزان ارزشی که داشتند به دودسته سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی تقسیم شدند. برای اینکه یک سنگ قیمتی یا نیمه قیمتی شناخته شود به معیارهای ویژه‌ای نیاز است. کیفیت سنگ، کمیاب بودن، منشأ و … همه بر روی ارزش و دسته‌بندی سنگ اثر می‌گذارند.

راف هفت چاکرابا تقسیم‌بندی سنگ‌ها به دو گروه گران‌بها و نیمه گران‌بها ممکن است برخی از افراد تصور کنند سنگ‌های قیمتی از سنگ‌های نیمه قیمتی باارزش‌تر، کمیاب‌تر و زیباتر هستند اما همیشه این‌گونه نیست. گاهی سنگ‌های نیمه قیمتی‌ای وجود دارند که بسیار کمیاب‌تر از سنگ‌های قیمتی هستند. به ریل قرمز، آمولیت، گارنت دمانتوئید، گارنت تساوریت، تانزانیت، آمترین و برخی دیگر بسیار کم یافت می‌شوند و تولید آن‌ها از سنگ‌های گران‌بها کمتر است.

سنگ خام گارنت تساوریت

با توجه به این‌که ممکن است افراد زیادی درباره این نوع از سنگ‌ها اطلاعات کافی نداشته باشند در این مقاله به معرفی انواع سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی می‌پردازیم. اگر شما هم علاقه‌مند به موضوعات سنگ‌شناسی هستید با طب سنگ در ادامه همراه باشید.

سنگ‌های قیمتی

سنگ‌هایی که اصطلاحاً به‌عنوان «سنگ قیمتی» شناخته می‌شوند الماس، یاقوت، زمرد و یاقوت کبود هستند. این 4 سنگ از گران‌ترین و سنگین‌ترین سنگ‌ها هستند. سنگ‌های قیمتی به‌وسیله کارشناسان سنگ شناسایی می‌شوند. آن‌ها برحسب ویژگی‌های سنگ‌ها آن‌ها را درزمینهٔ گوهرشناسی برچسب‌گذاری می‌کنند.

یک گوهرشناس معمولاً بر اساس چینش شیمیایی، سنگ‌ها را طبقه‌بندی می‌کند. مثلاً بسیاری از گوهرها بر اساس سیستم بلوری دسته‌بندی می‌شوند چون بلور هستند. سنگ‌های قیمتی به انواع و گروه‌های مختلف تقسیم می‌شوند. این سنگ‌ها با ویژگی‌هایی مانند پراکندگی، سختی، وزن، ضریب شکست، درخشندگی، شکستگی و برش مشخص می‌شوند.

انواع برش سنگهای قیمتی

سنگ‌های قیمتی از زمان‌های بسیار گذشته توجه بشر را به خود جلب کرده‌اند و از همان گذشته تاکنون برای ساخت انواع جواهرات استفاده می‌شوند. رنگ و درخشش که می‌تواند در زیبایی یک جواهر بسیار مؤثر باشد، از ویژگی‌های سنگ‌های قیمتی به شمار می‌آید. علاوه بر زیبایی برای اینکه یک سنگ حفظ شود و در برابر سایش مقاوم باشد باید از ویژگی دوام برخوردار باشد.

علاوه بر استفاده از سنگ‌های قیمتی به‌عنوان جواهرات به دلیل داشتن خواص درمانی، از آن‌ها برای درمان برخی از بیماری‌ها نیز استفاده می‌شد. از دیرباز مردم‌باور داشتند که سنگ‌ها قدرت و خواص فراوانی دارند و در حال حاضر نیز استفاده از این سنگ‌ها به دلیل خواص آن‌ها بسیار رایج است.

برای استفاده از سنگ‌های قیمتی در جواهرات ابتدا این سنگ‌ها باید برش داده شوند. الماس به دلیل سختی زیادی که دارد برای برش ممکن است مشکلات زیادی داشته باشد. علاوه بر برش، سنگ‌ها صیقل می‌خورند اما شکل‌دهی آن‌ها بر اساس نظم خاصی نیست. برش سنگ‌ها ممکن است به‌صورت کابوشن یعنی یک سطح بالایی گرد و یک زیر سطح صاف صورت بگیرد سپس روی چرخ‌های ماسه‌سنگی با آب یا موتور جلا داده می‌شوند.

ویژگی های راف هفت چاکراسنگ‌های قیمتی با سختی بیش از 7 ممکن است با اره بریده شوند و در یک نگهدارندِ سوار شوند. رنگ، درخشش، شفافیت و دوام سنگ‌های قیمتی، عوامل مهمی برای شناسایی ارزش یک سنگ هستند. بعضی از سنگ‌های قیمتی در ادامه به‌صورت اجمالی معرفی‌شده است.

الماس: الماس‌ها در سیستمی مانند مکعب متبلور می‌شوند به این شکل که اتم‌های تشکیل‌دهنده کربن آن‌ها در سلول‌هایی با محوریت طولی یکسان در زاویه‌های راست یکدیگر قرارگرفته‌اند. این شکل‌گیری باعث به وجود آمدن صورت‌های مختلفی از الماس مانند اکتاهدرها، مکعب‌ها، مکعب‌های هشت‌تایی و دانه‌های کمتر منظم می‌شود. تابش نور ماورا بنفش یا اشعه ایکس ازجمله خصوصیات فیزیکی یک الماس است. این فلورسانس اشعه ایکس هنگام پردازش سنگ معدن برای تشخیص الماس از بدل، مورداستفاده قرار می‌گیرد. الماس دارای رنگ‌های متنوعی است اما درصورتی‌که کاملاً خالص باشد به‌صورت شفاف و بی‌رنگ شکل می‌گیرد.

الماس خام

یاقوت: یاقوت سنگ قرمز رنگ از اعضای گروه کوراندوم است. این گوهر با درجه سختی 9 بعد از الماس قرار می گیرد. یاقوت امکان دارد ناخالصی هایی مانند تیتانیوم، مس، منگنز، کروم و آهن داشته باشد که باعث رنگ های آبی، زرد، بنفش، صورتی، نارنجی و قرمز در این سنگ می شود. آن دسته از کوراندوم ها که رنگ هایی به جز قرمز و صورتی دارند یاقوت کبود نام دارند و کوراندم هایی با رنگ قرمز و صورتی، یاقوت هستند.

یاقوت قرمز

زمرد: نام زمرد برگرفته از واژه یونانی «اسماراگودس» و به معنی «سبز» است. سنگ زمرد به رنگ سبز مایل به زرد تا سبز مایل به آبی  وجود دارد و بهترین رنگ آن سبز سیر خالص با تناژ تیره است. زمرد یکی از انواع سنگ های گرانبها و از خانواده بریل است. بریل خالص، بی رنگ است. زمرد با اضافه شدن مقداری کروم و وانادیوم به آن به رنگ سبز در می آید. سنگ زمرد از نظر درجه سختی بین 5/7 تا 8 است.

یاقوت کبود: سنگ قیمتی یاقوت از گروه سنگ های آذرین است و می تواند حاوی ناخالصی هایی چون، تیتانیوم، مس، منگنز، کروم و آهن باشد. این سنگ در رنگ های مختلف مانند آبی، زرد، بنفش، صورتی، نارنجی و قرمز استخراج می شود که شکل گیری این رنگ ها تحت تاثیر همان ناخالصی هاست. معروف ترین رنگ یاقوت کبود، آبی تیره است.

یاقوت کبود

سنگ های نیمه قیمتی

هر سنگ قیمت دار دیگر که جز 4 سنگ قیمتی نباشد، نیمه قیمتی محسوب می شود. برخی از معروف ترین این سنگ ها الکساندریت، عقیق، آمیتیست، آکوامارین، گارنت، لاجورد، سیترین، سنگ ماه، چشم ببر، توپاز، فیروزه، مروارید، تورمالین، تانزانیت، رز کوارتز و… هستند. تقسیم این گونه سنگ ها به گروه نیمه قیمتی بیشتر مبنای تجاری دارد و به معنی این نیست که ارزش هر سنگ قیمتی از سنگ های نیمه قیمتی بالاتر است. در ادامه چند مورد از سنگ های نیمه قیمتی را معرفی می کنیم.

 

آمیتیست: آمیتیست یک گوهر نیمه قیمتی به رنگ بنفش پر جنب و جوش است. آمیتیست از اعضای گروه مواد معدنی کوارتز است و رنگ بنفش خود را از ناخالصی های آلومینیوم و آهن دریافت می کند. آمیتیست خواص زیادی دارد و برای تسکین و تحریک احساسات و ذهن شخص کاربرد دارد.

رز کوارتز: سنگ رز کوارتز به رنگ صورتی پر رنگ و مات تا خیلی کم رنگ است. این سنگ دارای حالت کریستالی و منشوری شکل است و درجه سختی آن به 7 می رسد. این سنگ به دلیل وجود اینکلوژن ها و یا فیبرهای فرا ریز میکروسکوپی نوع صورتی دومورتیریت که در درون آن وجود دارد حالت مات و نیمه مات دارد. رز کوارتز نسبت به نور و حرارت حساس است و به مرور زمان در اثر این دو عامل کم رنگ می شود.

لابرادوریت: نام این سنگ برگرفته از نام شبه جزیره لابرادور در شرق کانادا است چون اولین بار در آن جا کشف شده است. لابرادوریت از اعضای خانواده پلاژیوکلاز فلدسپار با درجه سختی 6 تا 5/6 است. لابرادوریت دارای پدیده لابرادورسنس است به این صورت که در زمان تشکیل لابرادوریت در درون زمین، با کاهش درجه حرارت لایه های سدیم آلومینیوم سیلیکات از کلسیم آلومینیوم سیلیکات کم کم جدا می شوند و یک حالت دوقلو مانند ایجاد می شود که بر اساس تداخل نور با این لایه ها پدیده لابرادورسنس شکل می گیرد.

ساختار لایه ای و  پدیده لابرادورسنس به خوبی  قابل مشاهده است

لاجورد: لاجورد سنگ نیمه قیمتی آبی رنگ است. از ترکیبات شیمیایی چون فسفات های آب دار طبیعی، آلومینیوم، آهن، منیزیم و کلسیم تشکیل می شود. مقداری ناخالصی پیریت به صورت رگه های طلایی رنگ در لاجورد دیده می شود که زیبایی خاصی به آن می بخشد.

راف هفت چاکرارگه های طلایی پیریت

آکوامارین: آکوامارین یکی از اعضای خانواده بریل با درجه سختی 5/7 تا 8 است. آکوامارین به رنگ آبی با ته رنگ سبز به آب دریا شباهت دارد. بعد از زمرد، سنگ آکوامارین محبوب ترین گوهر از خانواده بریل است. این سنگ حاوی ساختار سیلیکات بریلیوم آلومینیوم است و بلورهای شکننده و درشتی دارد.

تورمالین: سنگ تورمالین دارای رنگ های متنوع و درجه سختی 7 تا 5/7 است. این سنگ حاوی ترکیبات از جمله سیلیکات پیچیده نور، آلومینیوم، منیزیوم و آهن است. این گوهر کریستالی از منشورهای شش وجهی یا سه گوشه و تا حدی مدور به وجود آمده است. از رنگ های این سنگ می توان به رنگ قرمز، نارنجی، آبی، صورتی، سبز، زرد، سبز، بنفش، ارغوانی، بی رنگ و سیاه می توان اشاره کرد.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *