مجله طب سنگ

سنگ یاقوت در جواهرسازی

از سنگ یاقوت سال‌های زیادی است که در ساخت جواهرات و زیور آلات استفاده می شود. سنگ یاقوت را در سبک های مختلفی در جواهرات هندی تا هنر دکو و در جواهرات امروزی میتوان پیدا کرد.

سنگ یاقوت از کانی های سخت است و آن را به دلیل سخت بودنش بر روی انگشتر ها، گردنبندها، دستبندها و گوشواره‌ها استفاده می کنند. سنگ یاقوت در بیشتر موارد به جای الماس یا زمرد انتخاب می شود.

آیا درخت زندگی هفت چاکرا گران است؟استفاده از طلای سفید یا زرد به عنوان فلز برای قالب گیری سنگ یاقوت بسیار مناسب است. در جواهرات به سبک مهره ای، یاقوت های بسیار ریز را در کنار یکدیگر قرار می‌دهند. در جواهر سازی اگر سنگ یاقوت را در کنار الماس و زمرد قرار دهید، از گران ترین و باارزش ترین جواهرات محسوب می شود.

انواع سنگ یاقوت و استفاده از آن

جواهراتی که با سنگ یاقوت ساخته می شوند از جواهرات بسیار هنری محسوب شده، حتی اگر فلز استفاده شده در ساخت آن جواهر از نقره باشد. در حلقه های ازدواج از یاقوت قرمز برای ساخت آن استفاده می کنند. سنگ یاقوت از خانواده کروندم است که در جواهر سازی از یاقوت آبی، یاقوت سرخ، یاقوت ستاره‌ای استفاده می کنند.

نیم ست هفت چاکرا

یاقوت چشم گربه ای

در جواهر سازی از یاقوت چشم گربه ای ستاره ای استفاده می‌کنند، ولی بسیار گرانبها است و کمیابند.

یاقوت سبز

سنگ یاقوت سبز همیشه دارای ستاره هستند و معمولاً به صورت برشهای گنبدی شکل ،سنگ جواهر آنها را می‌تراشند. در سنگ یاقوت سبز انعکاس نور را به شکل یک ستاره خواهید دید.

یاقوت کبود

سنگ یاقوت کبود برای ساخت جواهرات زیادی استفاده می شود. زیرا تغییر رنگ در هر نوع جواهری را دارد. به دلیل سختی سنگ یاقوت کبود بیشتر در حلقه های ازدواج از آن استفاده می‌شود.

جواهراتی که از سنگ یاقوت کبود ساخته می‌شوند در نور طبیعی یا نور فلورسنت بهتر و زیباتردیده می شوند. از سنگ یاقوت کبود فقط در طلا و جواهرات نمایشی استفاده می شود و در ساخت جواهرات اصلی و تجاری از آن استفاده نمی کنند. زیرا دارای خاصیت تغییر رنگ است و قیمت بسیار زیادی دارد.

یاقوت کبودسنگ یاقوت کبود که سنگ قیمتی است اغلب در فروشگاه‌های جواهر سازی می توان آن را یافت. زمانی که یاقوت کبود را در کنار الماس در جواهرات قرار می‌دهند از محبوب ترین و پرطرفدارترین جواهرات به شما ر می رود.

از سنگ یاقوت کبود در ساخت گل سینه، گیره، آویزها، حلقه و گردنبند های گرانبها با طرح های ساده و همچنین برای دکمه های سردست و گوشواره هم استفاده می کنند.

قیمت گذاری سنگ یاقوت

برای خرید جواهر آلاتی که از سنگ یاقوت ساخته شده اند قیمت گذاری سنگ یاقوت بر اساس اندازه آن است و آن را بر اساس وزن، ارزش گذاری نمی کنند. جواهراتی که دارای طرح های ساده هستند و سنگ یاقوت در ساخت آن ها به کار رفته است، در عین سادگی ارزش قیمتی زیادی دارد.

استفاده از سنگ یاقوت در ساخت جواهرات هیچ گونه حساسیتی و عوارضی را برای بدن ایجاد نمی‌کند. در جواهرسازی برای ساخت زیورآلات، سنگ یاقوت را به عنوان سنگ اولیه استفاده می کنند، ولی اگر در ساخت زیورآلات الماس هم به کار رفته باشد، سنگ یاقوت را به عنوان سنگ ثانویه در ساخت جواهرات به شمار می آورند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *